Evropa a Jižní Korea budou vyvíjet 5G síť – 1 GB dat za sekundu

5gwifi_2

Je to tak trochu paradox. Zatímco se u nás konečně začíná rozmáhat 4G síť, respektive LTE a operátoři pokrývají stále větší území v naší krajině, v Evropě se již začíná mluvit o 5G síti. Opět jsme pozadu. Evropa se již tak chystá na další štaci v podobě 5G sítě, a to za pomocí Jižní Koreji, která již tuto mobilní síť nějaký čas vyvíjí a spustit by ji chtěla v roce 2017 ve zkušební verzi a v roce 2020 již naostro.

5G

Nová spolupráce EU a JK by se měla týkat hlavně vývoje a výzkumu technologií potřebných k 5G síti, frekvenčního spektra a v neposlední řadě i definice 5G sítě. Počátek společného výzkumu se stanovil na začátek roku 2016. Evropská unie vývoj nové sítě podpoří peněžní injekcí 700 miliónů eur, která by měla výrazně pomoci k rychlejšímu vývoji. 5G síť dosahuje rychlosti přenosu až 1 GB za sekundu. Pokud si tak budete chtít v budoucnu stáhnout nějaká data o velikosti například 800 MB, budete čekat méně než 1 vteřinu, avšak zde již záleží na více okolnostech a především se jedná pouze o domněnky a cíl vývoje 5G sítě.

Pokud se podíváme do historie, 1G a 2G síť byla spuštěna v roce 1991, 3G v roce 2001 a LTE v roce 2010. Nyní se tak po delší odmlce začíná objevovat další fáze vylepšování širokopásmové bezdrátové sítě, která by měla dorazit v roce 2020. V té době už snad budeme v ČR všichni používat alespoň 3G síť…

5g

Zdroje: europa, laptopmag.

Jan Tipmann
O Autorovi - Jan Tipmann

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)