EU jde opět po Googlu. V hledáčku je Android

Android pod drobnohledem EU – náhleďák

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, Margrethe Vestagerová, se v rozhovoru pro WSJ zmínila, že má na operační systém Android nasazenou sondu s vysokou prioritou. Její komentáře naznačují, že by EU mohla v budoucnu znovu spustit vyšetřování v rámci Googlu.

O co jde EU tentokrát?

„Lidé cítí, že Google v Androidu preferuje své vlastní služby“, popsala Vestagerová starou známou básničku. Přestože charakter sondování je stejný jako v celém Googlu, zdůraznila, že každá z odnoží společnosti je řešena samostatně. „To, co mají společné, je, že název Google se objeví v každé z nich. Přesto je ale každá značně odlišná. A proto si nemyslím, že budeme vyšetřovat Google jako celek, ale jednotlivé případy,“ řekla.

Margrethe Vestagerová - Komisařka pro hospodářskou soutěž EU Margrethe Vestagerová – Komisařka pro hospodářskou soutěž EU

Vestagerová prohlásila, že vyšetřování přijde v dubnu příštího roku, tedy ve stejném období, jako začne vyšetřování Googlu pro jeho nákupní a srovnávací službu. EU v Androidu sonduje především na základě stížností od konkurence, která tvrdí, že Google používá svůj mobilní operační systém jako „trojského koně“, který svým uživatelům podsouvá své vlastní služby, tak aby dominoval mobilnímu trhu a upevnil své postavení nad spotřebitelskými internetovými daty pro své online reklamy.

„Jde o jiný případ než nákupní služby Googlu, protože uživatelé o svém mobilním systému tolik netuší. Ale například výrobci a prodejci telefonu či vývojáři aplikací jsou systémem Android doslova zaujati. Takže operační systém Android má u nás vysokou prioritu,“ řekla dále Vestagerová.

Komisařka také potvrdila, že se stále analyzují odpovědi s námitkami Googlu, ohledně stížností na jeho nákupní systém. „Ten má nyní v antimonopolním úřadu EU nejvyšší prioritu, ale než dojdeme k výsledkům, bude to trvat. Bude probíhat analýza dat, srovnávání atd., takže to bude náročné.“

Co si o tom myslíme my?

Antimonopolní úřad EU má jistě své důvody pro vyšetřování Googlu a jeho služeb či dceřiných společností. Trochu nám ale připadá, že americký vyhledávací gigant leží evropským úředníkům v žaludku už moc dlouho. Každou chvíli tak můžeme slýchat, jak je opět Google vyšetřován, často stále ze stejných důvodů, tedy protože upřednostňuje své služby.

A proč by také neupřednostňoval? Představte si, že právě vy jste truhlář a už roky máte vlastní truhlárnu. A zítra odpoledne k vám přijde pan Mravenec, který má doma stůl, který jste pro něj vyrobili před lety. Stůl je i za ty roky stále pevný a stabilní, a tak má pan Mravenec důvěru ve vaší práci. Nyní by chtěl ke stolu vyrobit čtyři židle, aby si po těch letech k němu mohli u oběda s rodinou sednout. Jistě s panem Mravencem najdete společnou řeč, domluvíte se na ceně a plácnete si.

EU Android

Jak by to ale mělo fungovat, kdyby se měla uplatnit stejná pravidla, jaká chce EU po Googlu? Museli byste panu Marvencovi říci: „Je mi líto, ale už ode mě máte stůl. Výroba židlí je moje další služba, ale protože jste mou službu již jednou využil (podobně jako my využíváme Android nebo Vyhledávání), musím vás odkázat na nějakého jiného truhláře, například na pana Slaninu na druhém konci města (podobně jako by měl Google upřednostnit konkurenci před svými službami), který podle mého názoru nedělá své řemeslo tak dobře jako já.

Zdroj: TechCrunch

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)