DJing z mobilu nebo tabletu – a proč ne?

android_dj

Elektronická taneční hudba neboli EDM je čím dál tím rozšířenějším hudebním stylem a neodmyslitelně k ní patří DJing. A o tom dnešní článek bude. Jestli jste fandové jako já, určitě jste někdy měli chuť vzít na grilování s přáteli „mixák“  a trochu to tam rozjet. Jenomže taková hračka vyjde na spoustu peněz, nehledě na to, že není úplně nejskladnější a často k ní potřebujete táhnout i notebook. Naštěstí je tady váš chytrý telefon či tablet s androidem, který se o nějaké základní míchání songů a přidávání efektů dokáže postarat. Pojďme si dvě aplikace, které najdete v Google Play rovnou představit.

DJStudio 5

První aplikaci, kterou si vyzkoušíme je DJStudio 5. Hned po otevření nás přivítají dva prázdné gramofonové kotouče, na které můžeme hodit nějaký track. Jakmile máme načteno a zmáčkneme Play, disk se roztočí a začne se přehrávat. V horním rohu máme pěkně zpracovanou lištu s dvěma waveformy (obrazové znázornění beatů), modrá je pro kotouč vlevo, červená pro kotouč vpravo. Po stranách obou desek je umístěno tlačítko pro přístup k efektům, ekvalizéru, smyčkám a BPM.

Základní rozložení Základní rozložení

Ekvalizér je stejně jako u skutečných controllerů rozdělen na hluboké, střední a vysoké pásmo zvuků, které můžeme jednotlivě ovládat. Například posílit nebo naopak „killnout“ basy a tak dále. Tlačítko reset potom vrátí všechna pásma zpět do výchozí pozice. Další sekcí jsou již zmíněné smyčky. Smyčky se hodí k zaseknutí tracku na jednom místě. Například si vyberete vhodné místo pro namíchání dalšího songu a použijete smyčku tzv. loop, abyste na tom místě zůstali. Velmi důležitým ukazatelem pro DJe je také BPM neboli beats per minute. Toto číslo ukazuje, jaké tempo track má. V případě, že chcete přejít z jednoho tracku na druhý, tempa by měla sedět, jinak se z vašeho mixu stane změť nesedících beatů. Samozřejmě zkušenější DJs umí bez problémů namíchat i různá tempa. Poslední sekcí jsou FX čili efekty. Ty si každý jistě vyzkouší sám, mě osobně se líbil hlavně Flanger, Phaser a Flipping Double.

Nastavení smyček Nastavení smyček

K míchání dvou songů dohromady slouží tzv. crossfader umístěný dole. Tlačítko SYNC, které je umístěno v sekci BPM by nám mělo zaručit, že beaty budou mít stejné tempo, dobře do sebe zapadnou a celý mix se povede. Bohužel vzhledem k tomu, že v rukou nedržíme software ani mixák za několik tisíc korun, tlačítko SYNC ne vždy zcela zafunguje. Také zvuk není vždy optimální, občas dochází k sekání a při použití některých efektů k deformaci zvuku. Aplikaci je v Google Play ke stažení zdarma.

DJ Studio 5
Beatronik
Verze 5.0.6
Velikost 11 MB
2.2+


Zdarma

 

Edjing free DJ mix rec studio

Aplikace edjing free DJ mix rec studio má sice trochu krkolomný název, ale jinak je to šampion. Po spuštění na nás čeká podobné rozložení jako u aplikace DJStudio 5, ale vše vypadá lépe. Textury jsou kvalitnější a design povedenější. Opět zde máme dva prázdné gramofonové kotouče, kam nahráváme tracky, crossfader, tlačítko Play/Pause, FX tlačítka pro přístup k efektům, tlačítko Pitch, kde můžeme upravit BPM. Hlavní výhodou je opravdu funkční tlačítko SYNC, které se nachází uprostřed mezi deskami a dokáže nám beaty krásně urovnat. (Ani tlačítko SYNC není všemocné, občas když se vám zdá, že mix nezní dobře, je to tím, že ne všechny tracky se k sobě hodí.) Nechybí ani ekvalizér a loops (smyčky), najdeme je pod tlačítkem FX. Zvuk je oproti DJStudiu 5 o poznání lepší, žádné záseky jsem nezaznamenal.

Základní rozložení Tlačítko SYNC v akci + nastavování BPM

 

Vaše mixy si můžete i nahrát a sdílet se svými přáteli později.  Aplikaci si můžete pořídit buď ve free verzi, kde budete mít omezený výběr efektů nebo v plné verzi za zhruba 70 Kč.

edjing free DJ mix rec studio
DJiT
Verze 2.4.4
Velikost 18 MB
4.0+


Zdarma


69,99 Kč

 

Co dodat?

Je zřejmé, že DJing na mobilních zařízeních se nemůže měřit s externími controllery pro počítače či se zařízeními jejichž cenovka se pohybuje v řádu desetitisíců.  I tak se však jedná o povedené aplikace, které vám mohou zpestřit hudební produkci, ať doma nebo někde s přáteli. Pokud stojíte o možnost předposlechu jednotlivých tracků, sežeňte si rozdvojku, která je schopná rozdělit zvuk na dva kanály (master output a cue output). Na závěr jedno přání. Snad se na androidí uživatele usměje štěstí a renomovaný výrobce DJ softwaru Native Instruments vydá verzi programu Traktor DJ i pro android. Zatím je dostupná pouze pro iOS. Možnostmi je totiž tato aplikace zase o něco dál.

Do té doby androidu a DJingu zdar!

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)