SHARP láme rekordy: představil displej IGZO s jemností přes 1000 ppi

sharp_displej_igzo_ico

Na výstavě CEATEC 2016, která právě probíhá v Japonsku, se prezentuje celá řada technologických společností. Chtějí tu předvést své nejnovější produkty a diskutovat o budoucnosti inteligentních zařízení. Letošní ročník je zaměřen na „Internet věcí“ („Internet of Things“) a kybernetické fyzické systémy (CPS). Jedním z vystavovatelů je také japonská firma SHARP, jejíž největší novinkou je displej IGZO s takřka neuvěřitelnou jemností více než tisíc bodů na palec (1000 ppi).

SHARP vyvíjí displeje IGZO už mnoho let a tato technologie byla použita v řadě chytrých telefonů a tabletů různých výrobců, mimo jiné i Applem. Základním principem je IGZO (neboli indium galium oxid zinečnatý) – polovodičový materiál používaný v zobrazovacích technologiích, kde může zlepšit rozlišení a velikost panelů obrazovek včetně OLED displejů. Lámete si hlavu nad tím, zda se svět definitivně zbláznil? Uvažujete, k čemu by mohla být obrazovka s takovou jemností? Vězte, že cílovým segmentem má být virtuální realita. V současnosti se těší poměrně velké oblibě nejrůznější typy náhlavních souprav, kde hraje jemnost displeje poměrně zásadní roli v uživatelském zážitku. Tím pádem vzrostla poptávka po ještě vyšší jemnosti. Přesná velikost a rozlišení displeje, který SHARP představil, není známa, některé zdroje však uvádějí, že na displej s úhlopříčkou 2″ bylo vměstnáno 2160 x 1920 obrazových bodů.

Japonská firma SHARP představila displej IGZO s jemností 1000 ppi Japonská firma SHARP představila displej IGZO s jemností 1000 ppi

Čím je displej IGZO tak mimořádný?

Pokud máte problém si pod touto hodnotou představit něco konkrétního, pak vězte, že například:

  • Sony Xperia Z5 Premium, představená v listopadu 2015, měla na 5,5″ obrazovce 3840 x 2160 bodů. To odpovídá jemnosti 806 ppi.
  • Samsung Galaxy Note, používaný ve spojení s virtuální realitou Samsung Gear, má 5,7″ displej s rozlišením 2560 x 1440 obrazových bodů. Hustota pixelů je tedy „jen“ 518 ppi.
  • Konečně jedno z vrcholných zařízení pro virtuální realitu – Oculus Rift – má displej s rozlišením 461 ppi.

Novinka od SHARPu tedy nabízí proti konkurenci dvakrát vyšší hodnoty.

Novinka od SHARPu nabízí proti konkurenci dvakrát vyšší hodnoty Novinka od SHARPu nabízí proti konkurenci dvakrát vyšší hodnoty

Důvodem, proč je jemnost displeje v náhlavních soupravách virtuální reality tak důležitá, je zřejmý: čím blíže je lidské oko obrazovce, tím více vnímá jednotlivé obrazové body. Příliš hrubý rastr tedy může pokazit zážitek a celkový dojem. Ve srovnání s parametry výše uvedených obrazovek s relativně nízkou jemností představuje nejnovější displej IGZO pozoruhodný krok správným směrem. Zatím není jisté, kdy se dostane na trh – patrně bude chvíli trvat, než SHARP bude schopen tyto panely masově vyrábět. Doufejme, že se dočkáme už ve VR headsetech příští generace.

Co myslíte: je až takto vysoká jemnost nezbytná pro „pořádnou virtuální realitu“? Nebo se jedná spíše jen o výstřelek a snahu zaujmout média? Diskuze je tu pro vás a vaše názory!

Zdroj: androidheadlines.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)