DeepMind se nezastaví před ničím. Umělá inteligence Googlu se naučila používat vlastní paměť

AI Googlu

Když Google kupoval Britský DeepMind, nikdo ještě netušil, jak rychle se bude vyvíjet. Jen za poslední půlrok jsme svědky hned tří milníků, které posunuly umělou inteligenci na novou úroveň. Poprvé jsme v květnu psali, že umělá inteligence Googlu přečetla tisíce románů a dala se na jejich psaní. Před měsícem jsme pak mohli zjistit, že už umí mluvit jako člověk, díky své vlastní naučené syntéze hlasu, a že začala skládat hudbu. Nyní jsme na prahu dalšího milníku, který je ale mnohem důležitější než ty předchozí. Nyní se totiž naučila používat vlastní paměť.

DeepMind naučil AI používat paměť k vlastnímu rozvoji

Až dosud jsme mohli s klidem říci, že přesto všechno co AI umí, se stále jedná pouze o kus softwaru, který je třeba krmit informacemi, aby fungoval jak má. Nyní se to ale podle laboratoří DeepMind má změnit, protože tomuto počítači poskytly klasickou počítačovou paměť, která mu umožní vlastní rozvoj bez nutnosti zásahu dalšími lidmi. V laboratořích pak tomuto počítači říkají DNC – Differentiable neural computer. Ten obsahuje vlastní neuronovou síť Controller, a právě té byla do vínku dána schopnost ovládat svou RAM právě ve chvíli, kdy uzná, že to potřebuje, stejně jako se v minulosti naučila ovládat samotný procesor.

deepmind-dnc-controller

Do paměti může libovolně zapisovat nebo z ní číst, podle vlastní potřeby. Controller tak může pracovat se svými již nabitými vědomostmi a má je vždy (metaforicky) po ruce. Do začátku ale dostal jen základní instrukce pro práci s pamětí. Pak už je jen na něm, aby se s ní naučil pracovat v plném rozsahu. Bude si muset sám opakovaně hledat jak s pamětí pracovat a jak práci s ní optimalizovat pro maximální efektivitu.

Differentiable neural computer family tree inference task

Differentiable neural computer family tree inference task

Ve Velké Británii se tak docela možná rodí první počítač, který si jednoho dne na základě učení vytvoří i vlastní operační systém, načež se připojí do internetu a začne sám čerpat informace“, píše Živě.cz. A my k tomu dodáváme, že pokud by si tento počítač mohl vyrobit vlastní operační systém mohl by se klidně sám naučit i češtinu. Tou by mohl mluvit a rozuměl ji tak, že by byla v praxi použitelná v mobilním Google Asistentovi.

Teď ještě stanovit časový rámec, za jak dlouho by to mohlo být reálné. Co myslíte vy? Pět let? Deset let? Více? Nebo naopak méně?

zdroje: zive.cz, deepmind.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)