Další způsob, jak rozběhat Android na PC

Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

V únoru jsme si v článku Jak nainstalovat a provozovat Android ve Windows? ukázali jeden ze způsobů, jak rozběhat Android ve virtuálním prostředí. Dnes zkusíme něco podobného, jen zvolíme jiný způsob – nebudeme používat speciálně upravenou verzi Android x86, ale využijeme Android SDK.

Chtěli byste si například vyzkoušet jinou verzi Androidu, než jakou máte ve svém telefonu, a nechcete přitom experimentovat s alternativními ROM, ani znovu instalovat všechny aplikace? Je tu celkem jednoduchá cesta: SDK Emulator původně určený pro vývojáře pro testování jejich aplikací na nejnovějších platformách s různými konfiguracemi.

Předem upozorníme na skutečnost, že takto “virtualizovaný” Android je poměrně pomalý a jedná se o holý operační systém prostý jakýchkoli grafických nástaveb typu TouchWiz či Sense. Co je ale zásadní: funguje a není příliš obtížné ho rozběhat. Máte-li zájem provozovat Android na svém počítači, zkuste následující postup.

Jako první musíme nainstalovat Android SDK a připravit patřičné platformy.

 1. Stáhněte a rozbalte příslušnou verzi Android SDK pro váš operační systém (Windows ZIP, Windows EXE, Macintosh, Linux; velikost stahovaného souboru je mezi 26 a 31 MB).
 2. Přejděte do adresáře, kam jste rozbalili SDK. Pokud instalaci provádíte pod Windows, spusťte SDK Manager.exe. Jestliže jste na Linuxu nebo Macintoshi, přejděte do složky tools a spusťte android. Při prvním spuštění by se měla zobrazit následující obrazovka.

  Vyberte balíčky k instalaci

  Vyberte balíčky k instalaci

 3. Než budete moci nastavit nějaké virtuální zařízení, musíte stáhnout odpovídající platformu. Nainstalujte tedy SDK Platform Android… požadované verze (můžete jich k instalaci vybrat více najednou, stejně tak lze tímto způsobem doinstalovat další platformy dodatečně). Pochopitelně je nutné odsouhlasit licenční podmínky (nejrychleji přepínačem Accept All). Stažení a instalaci spustíte tlačítkem Install. Pokud zvolíte všechny platformy, počítejte s tím, že jejich stažení chvíli potrvá – stahují se řádově stovky megabajtů. Zatím si můžete udělat kafe :).
  Vyberte balíčky, odsouhlaste licenci a spusťte stahování a instalaci

  Vyberte balíčky, odsouhlaste licenci a spusťte stahování a instalaci

  Stahování a instalace zabere nějaký čas

  Stahování a instalace zabere nějaký čas

Poté, co vypijete pět šálků kávy, sníte tři koblihy a dvakrát si dojdete na záchod ;), by mělo být stahování dokončeno. Po skončení stahování a instalace budete vyzváni k restartu ADB.

S restartem ADB nezbývá než souhlasit

S restartem ADB nezbývá než souhlasit

Konečně se pustíme do toho, co vás patrně zajímá nejvíce: nastavení emulátoru.

 1. Přejděte do sekce Virtual Devices.
 2. Klikněte na New.

  Vytvoříme nové virtuální zařízení

  Vytvoříme nové virtuální zařízení

 3. Na obrazovce s nastavením nového zařízení zadejte:
  • Do políčka Name název zařízení (např. muj_pokus). Doporučujeme nepoužívat diakritiku.
  • V Target vyberte požadovanou platformu – my zkusíme Honeycomb, takže vybereme Android 3.0 – API Level 11.
  • Do SD Card zadejte velikost souboru, který bude sloužit jako virtuální SD karta.
  • V Skin nastavte rozlišení virtuálního zařízení – doporučujeme Default WXGA.
  • Dále můžete v sekci Hardware nastavit další možnosti, kterými určíte vlastnosti svého zařízení. V tomto směru nejsou žádná striktní pravidla, takže proveďte konfiguraci, jak se vám líbí a jak uznáte za vhodné.
  • Blížíme se do finiše – nakonfigurované zařízení vytvoříte stiskem tlačítka Create AVD.

   Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

   Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

  • O výsledku budete informováni dialogovým oknem.

   Všechno se povedlo, virtuální Android je připraven

   Všechno se povedlo, virtuální Android je připraven

A jsme skoro u cíle. Označte požadované virtuální zařízení a spusťte ho tlačítkem Start. V dalším dialogu ponechte všechny volby a stiskněte Launch.

Vyberte virtuální zařízení a spusťte ho

Vyberte virtuální zařízení a spusťte ho

A máme tu Android 3.0 Honeycomb pod Windows!

A máme tu Android 3.0 Honeycomb pod Windows!

Pokud nechcete ztrácet čas s instalací a chcete se na Android jen podívat, můžete skrze následující odkazy vyzkoušet online simulace.

Zdroj: AndroidGuys.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)