Aplikace DAEMON Sync: bleskový přenos souborů z mobilu do počítače

daemon_sync_ico

Potřebujete přenášet fotky, videa, snímky obrazovek a další soubory z telefonu do počítače? Pak by pro vás ideálním řešením mohla být synchronizační aplikace DAEMON Sync. Nabízí bleskové přenosy, snadnou konfiguraci a kompletně lokalizované rozhraní.

Cloudové technologie se stále více prosazují v běžném životě – jejich výhod využijete bez ohledu na to, zda studujete, pracujete, podnikáte, nebo si právě užíváte volný čas. K fungování v cloudu budete obvykle potřebovat několik věcí – mimo jiné například připojení k Internetu a nějaký ten účet. A nebo také ne: pokud použijete DAEMON Sync, budete moci zálohovat své soubory, synchronizovat je do dalších zařízení, sdílet data s přáteli a kolegy, nebo procházet multimediální soubory v rámci místní sítě.

Co DAEMON Sync slibuje?

První velkou výhodou proti cloudovým úložištím je absence jakékoli registrace. Dalším kladem je skutečnost, že úložiště bude jen vaše a pod vaší absolutní kontrolou. Nikam tedy nemusíte zadávat svou e-mailovou adresu, přihlašovací jméno, heslo, ani velikost babiččiny nohy za svobodna. Aplikace dokonce ani nevyžaduje přístup k Internetu – jediné, co potřebuje, chcete-li sdílet fotografie, videa a dokumenty mezi mobilními zařízeními, je připojení přístrojů do stejné sítě (v domácích podmínkách tedy obvykle k jednomu routeru). Nebudete omezováni ani žádnou maximální kapacitou uložených dat – ta je dána jen volným místem na pevném disku. Pokud budete potřebovat přístup k datům, můžete využít praktický režim prohlížení, ve kterém si soubory před stažením nebo sdílením jednoduše prohlédnete.

Jak tvrdíme v nadpisu této recenze: DAEMON Sync je nejjednodušší způsob, jak synchronizovat data z mobilního zařízení přímo do počítače.

Jak DAEMON Sync funguje v praxi?

Na oficiálním webu aplikace je celý proces zprovoznění vlastního cloudu shrnutý do tří bodů:

  • Stáhněte a nainstalujte si klientskou aplikaci pro mobilní zařízení (Android/iOS).
  • Stáhněte a nainstalujte serverovou aplikaci pro počítač (Windows/Mac OS/Linux).
  • Synchronizujte soubory.
Takto popisují celý proces autoři aplikace Takto popisují celý proces autoři aplikace

My jsme pro účely testování nainstalovali klientskou aplikaci ve verzi 1.0.0.55 na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop, zatímco serverovou část jsme provozovali na počítači se systémem Windows XP.

Serverová část

Instalace serverové aplikace na počítač je prostá – pro Windows stačí nejprve stáhnout 8,8 MB velký instalační balíček, po jehož spuštění se uživatele ujme průvodce instalací, komunikující v angličtině. Po obligátním uvítání následuje vyjádření souhlasu s licenčním ujednáním, nastavení vytvoření zástupců a výběr cílové složky.

Pak již proběhne kopírování souborů, provedení nezbytných nastavení a při ukončení průvodce nabídne možnost spuštění aplikace. V podstatě se dá říci, že při běžné instalaci vystačíte s klepáním na jedno a to samé tlačítko.

DAEMON Sync si instaluje vlastní webový server, ke kterému se dostanete webovým prohlížečem na adrese http://127.0.0.1:8084/. Zde najdete veškeré informace pro zahájení synchronizace i nastavení a dozvíte se tu také velmi důležitý údaj: čtyřmístný PIN pro připojení k serveru.

Webová administrace aplikace DAEMON Sync Webová administrace aplikace DAEMON Sync

Pozitivním faktem je možnost přepnutí prostředí do češtiny, což významně usnadňuje ovládání a nastavování.

Co najdete v jednotlivých sekcích?

Na první pohled je evidentní, že webová administrace poskytuje vše, co by uživatel mohl potřebovat, ale současně zachovává jednoduchost a přímočarost, která je typickým rysem tohoto řešení.

Aplikační část

Máme za sebou serverovou část, běžící na počítači, takže se můžeme podívat na to, co vás čeká na mobilním zařízení s Androidem. Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který mu “hezky česky” vysvětlí základní nastavení a filozofii fungování.

Aplikace následně začne vyhledávat dostupné běžící servery DAEMON Syncu, a pokud nenarazí na problém, měla by nalézt vámi nainstalovanou instanci. V případě neúspěšného pokusu lze zadat IP adresu serveru ručně, nicméně lze předpokládat, že spojení nebude v takové situaci ve většině případů funkční (naznačuje to na problém síťového rázu). Po nalezení synchronizačního serveru je uživatel vyzván k zadání PINu, který je k nalezení na úvodní stránce webové administrace.

Pak následuje nastavení základních parametrů synchronizace, jako jsou název zařízení, zobrazování oznámení, automatická synchronizace a její interval, případně omezení přenosů jen na dobu, kdy je telefon/tablet připojený k nabíječce.

Asi nejpodstatnější položkou je sekce Co je synchro, kde můžete nastavit, jaké typy souborů budou synchronizovány. Na výběr jsou fotografie, videa, snímky obrazovky a případně i další uživatelem zvolené složky. Synchronizované soubory lze po přenesení automaticky mazat, čímž ušetříte místo, ale současně přijdete o jednu kopii svých dat.

Po uložení nastavení můžete na obrazovce aplikace sledovat probíhající přenosy, nebo v prostředí jednoduchého správce procházet data uložená na serveru.

Skrze kontextovou nabídku je možné vstoupit do nastavení, nebo změnit server, proti kterému jsou data synchronizována.

Data jsou ukládána do úložiště nastaveného v administraci do samostatných složek pro každé zařízení. Zde jsou dále pro lepší přehlednost tříděna do složek Photo, Screenshot a Video.

Resumé

Co je podstatné vědět: synchronizace je pouze jednosměrná a probíhá směrem z mobilního zařízení do počítače. Případné změny v souborech, mazání, či další operace se nepromítají zpět. DAEMON Sync tak poslouží jako ideální řešení například pro zálohu fotek, snímků obrazovek, videí, případně dalších souborů do PC, nikoli ovšem jako typický cloudový disk. Je tedy vhodný pro situaci, kdy chcete mít všechny pořízené fotky a videa co nejdříve po příchodu domů k dispozici v počítači či notebooku, aniž byste museli připojovat telefon kabelem.

Synchronizace je rychlá, většinou bude výrazně rychlejší než v případě, kdy pro tyto účely použijete cloudový disk, neboť probíhá pouze v rámci místní sítě její maximální možnou rychlostí. Chválíme lokalizaci aplikace i webové administrace serverové části do češtiny, díky které nebudou mít problém s nastavením ani začínající uživatelé. Nesporným pozitivem je nulová cena.

Z negativ vnímáme jako hlavní vlastně jen jedno: synchronizace probíhá pouze proti jednomu počítači. Data se tedy uloží na disk tohoto stroje, ale nebudou (pokud si nenastavíte jako cíl sdílenou složku, síťový či cloudový disk) k dispozici na dalších počítačích a noteboocích. Pro někoho také může být nedostatkem pouze jednosměrný proces synchronizování, případně nutnost připojení zdroje i cíle do jedné/stejné sítě (přes mobilní připojení synchronizace neprobíhá).

Aplikaci DAEMON Sync pro Android si zatím stáhlo jen něco přes deset tisíc uživatelů, o jejichž převažující spokojenosti svědčí průměrná známka 4,2. 9,1 MB velký soubor lze instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.

Pokud tedy hledáte jednoduchý a funkční nástroj, který bleskově přenese vaše soubory z telefonu do počítače bez nutnosti jakékoli interakce, bude pro vás DAEMON Sync perfektním řešením. Ve srovnání s cloudovými disky, kterého se dopouštějí i sami autoři, sice chybí celá řada funkcí, bez kterých se ale v určitých situacích můžete obejít.

[appbox googleplay com.discsoft.daemonsync]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Comp 1_00000

PCFileSync – snadná synchronizace složek

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
7 min. uložit na později
google drive

Google Drive je venku!

Zprávičky Atomcz Atomcz
3 min. uložit na později

Komentáře (13)