CyanogenMod vs. Google

cyanogen blue hlavni

Možná jste v posledních dnech zaznamenali v Android komunitě ruch okolo sporu společnosti Google s autorem zřejmě nejoblíbenější modifikace systému Android zvané CyanogenMod. Pokusíme se zde velmi stručně shrnout, o co vlastně jde.

Jak známo, Android je open-source software. Většina systému Android je vydávána pod Apache Softare License, která umožňuje vývojářům nejen stáhnutí stystému zdarma, ale také jeho modifikace a následné publikace změn. Už od začátku ale Google upozorňoval na to, že ne všechny části systému budou vydávány pod touto liberální licencí. Zejména samotné „Google Aplikace“ (Google Maps, GTalk, Android Market…) měly už od začátku jistá omezení.

Znamená to, že každý vývojář si může bez problémů stáhnou zdrojové kódy samotného systému Android. Může také zdrojové kódy upravit a vydat vlastní verzi OS Android, přesně tak, jak to dělá třeba Cyanogen. Problém ale nastává s přibalením Google Aplikací. Ty bohužel takto volně k dispozici nejsou a jejich volná distribuce odporuje licenčním podmínkam.

Před pár dny proto Cyanogenovi přisel z Google dopis, upozorňující na porušovaní těchto podmínek. Stížnost se rychle objevila na Internetu a začlo její lavinové šíření. Drtivá většina diskutéru bohužel jen přilévá olej do ohně bez toho, aby se pokusili porozumět motivacím jednotlivých stran tohoto minisporu (Cyanogen sám prohlásil, že lituje zveřejnění stížnosti, které přerostlo v nečekaně velkou kauzu).

Na fórech je samozřejmě slyšet mnoho argumentů, proč by šíření Google Aplikací nemělo být problém, například, že: „Cyanogen za svou distribuci nic nechce“, nebo: „aplikace jsou stejně zdarma“, či: „CyanogenMod je stejně pro telefony, kde předtím v rámci oficiálního Androida tyto aplikace byly“. Nic to bohužel nemění na tom, že jde o obcházení předem definovaných pravidel. Řekl bych, že nejde ani tak o to, kdo na tom něco vydělá a kdo ne, jde spíše o nebezpečný precedens. Neřešit takovéto „lehké porušení“ pravidel by mohlo v budoucnu znamenat problémy s řešením sporů daleko větších.

Pravdou ale zůstává, že stejně jako zbytek Android komunity, pevně věříme, že bude toto malé nedorozumění brzo vyřešeno ke spokojenosti všech. Cílem Google jistě není „zakázat“ CyanogenMod, takový boj proti vývojářům nad vlastní platformou by byl střelbou do vlastních řad. Uvidíme zda se Google s Cyanogenem dohodnou. Než se tak ale stane, nezbývá nám, než držet palce, aby vše skončilo bez poskvrnění otevřenosti naší oblíbené platformy.

A co si o tomto sporu myslíte vy? Vidíte celou kauzu úplně jinak? Pojďte nám o tom říct do diskuse pod článkem, moc rádi se na vše mrkneme i z jiné perspektivy.

Zdroje: CyanogenMod, Android Guys, Android Fórum, Android Developers Blog

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)