CyanogenMod umožní sledování a vzdálené vymazání dat ztraceného mobilu

cm_lokalizace

Vývojáři CyanogenModu – jedné z nejoblíbenějších alternativních ROMek – chystají implementaci další užitečné funkce. Řeč je o uživatelských účtech CyanogenMod, které umožní vzdálenou správu zařízení, prováděnou přes šifrované spojení. Zřízení a používání účtu přitom bude zcela dobrovolné a bezplatné, přičemž po technické stránce půjde o vlastní, na nikom nezávislé řešení.

Základní pointa vychází z nedávno zveřejněné oficiální funkce Správce zařízení Android, kterou počátkem srpna uvolnil Google (viz náš podrobný návod Jak najít ztracený či ukradený telefon s pomocí Google). Také u CyanogenModu bude možné zobrazit polohu ztraceného či odcizeného telefonu a v případě krajní nouze na dálku smazat jeho obsah, včetně souborů na paměťové kartě. Služba bude kromě toho použita také k nasazení „bezpečných textových zpráv“, které jsou zatím ve vývoji (viz aktualita CyanogenMod připravuje šifrované SMSky, nepřečte si je ani operátor).

CyanogenMod umožní sledování zařízení CyanogenMod umožní sledování zařízení

Autoři chtějí zaujmout především uživatele, kteří mají obavy z podobných služeb z důvodu, aby je nesledoval jejich provozovatel (což je technicky možné). Proč by se právě řešení pod vlajkou „CM“ neměli bát? Protože účet a veškerá komunikace poběží v šifrované podobě a aplikace je open-source, takže každý, kdo tomu rozumí, se může na vlastní oči přesvědčit, jak to celé funguje. CyanogenMod údajně již z podstaty nebude schopen sledovat nebo vymazat zařízení, čemuž podřídil návrh celého komunikačního protokolu. Víceméně pro jistotu sami autoři podotýkají, že CyanogenMod nemá zájem získávat ani prodávat údaje o svých uživatelích.

Komunitě je nyní ponechán čas na prostudování a otestování zdrojových kódů, proto se CyanogenMod účty s touto funkcí zatím ještě neobjeví ani v „nightly buildech“ (pravidelná testovací sestavení)

Zdroje: Android Police, Google+ Koushik Dutta a CyanogenMod.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)