Novinky v ROMce CyanogenMod verze 12 a 12.1 z deníčku vývojářů

cyanogenmod_12_ico

Vývojáři alternativní ROM CyanogenMod usilovně pracují na příští verzi své modifikace operačního systému Android. Včera se podělili s veřejností o další kroky, které učinili na cestě za nejnovějším vydáním.

CyanogenMod a Android 5.1

Jak bylo plánováno, vývojáři převzali kód Androidu 5.1 a začali s jeho implementací do chystané verze CyanogenMod 12.1. Pro tyto účely použili poslední vydání AOSP (Android Open Source Project) Android-5.1.0_r3, implementovali většinu (ne-li všechny) funkcí CM 12.0 a zahájili optimalizaci pro jednotlivá podporovaná zařízení. Vše je tedy na dobré cestě a příznivci této ROM se dočkají nejnovějšího systému v dohledné době.

Kam se poděl SuperUser?

Přístup s právy roota je jednou z věcí, bez které si uživatelé alternativních ROMek neumí představit svůj život. CyanogenMod má tato oprávnění sice ve výchozím stavu deaktivována, ale uživatel je může zapnout v systémovém nastavení v možnostech pro vývojáře. Místo výchozí aplikace SuperUser, delegující práva pro jednotlivé aplikace, zavádí CyanogenMod správu oprávnění přes aplikaci Privacy Guard. Uživatel bude i v nové verzi dotázán, když některá z aplikací bude vyžadovat práva roota, jedinou funkční změnou je tak místo, kde bude možné přístup zrušit. Tuto možnost najdete v sekci Nastavení-Ochrana osobních údajů-Privacy Guard (dlouhý stisk v tomto pohledu zobrazí všechna požadovaná oprávnění aplikace s možností jejich správy).

Trebuchet a jeho nový trik

Mnoho uživatelů používá launchery Nova, Apex, nebo dokonce Google Now jako výchozí aplikaci pro správu domovské obrazovky. Pro ty, kteří oceňují flexibilitu výchozího launcheru Trebuchet, přidali vývojáři nový model interakce v seznamu nainstalovaných aplikací. Trebuchet umí nově přepínat mezi tradičním stránkováním a novým vertikálním rozložením ikon. Tuto možnost najdete v nastavení launcheru po dlouhém klepnutí na domovskou obrazovku.

Změny v systémovém nastavení

Ty, kteří na CyanogenMod 12.x přejdou z oficiálního firmwaru, AOSP, nebo CyanogenModu 11, jistě zaujme poměrně zásadně pozměněný vzhled systémového nastavení. Tato systémová sekce se neustálým rozšiřováním a přidáváním funkcí značně rozrostla a rozvětvila do mnoha podřízených nabídek. Došlo tím ke stavu, kdy některé položky není vůbec jednoduché v komplikované struktuře najít.

Vývojáři tedy pro vyšší přehlednost zařadili na vrchol nabídek pro bezdrátové sítě Bluetooth a Wi-Fi přepínače pro vypnutí a zapnutí těchto funkcí. Ve srovnání s AOSP tak uživatel ušetří jedno klepnutí. Když otevřete systémové nastavení, všimnete si také podstatného zkrácení celé nabídky. Došlo totiž nejen k přeskupení některých položek do podřízených nabídek, ale také k přesunu několika sekcí. Některé sekce, jako je například odemykání obrazovky, byly dále zjednodušeny.

Sami autoři soudí, že se nové provedení může zdát na první pohled nepřehledné, nicméně jsou přesvědčeni o tom, že inovovaná organizace nabídek je mnohem lepší jak pro použití funkcí, tak i jejich objevování. V orientaci případně pomůže vyhledávání v nastavení, které nejnovější CyanogenMod přebírá od Androidu 5.

Představuje se LiveDisplay

Nová funkce LiveDisplay je dalším krokem k vyšší míře přizpůsobení a bezpochyby si získá pochvalu od těch uživatelů, pro které je důležitá správná kalibrace displeje. Ve spojení se staršími funkcemi, jako je například RenderFX ze CyanogenModu 7, vylepšení na slunci a kalibrace barev, je LiveDisplay dalším pomocníkem pro nastavení obrazovky. Umí ovlivnit barevnou teplotu, snížit spotřebu energie, nastavit barvu obrazovky a kalibrovat podání barev. Vývojáři ale upozorňují, že rozsah nabízených možností se bude lišit v závislosti na hardwaru a jím podporovaných funkcích.

Další novinka: Ambient Display

Další novinkou, kterou CyanogenMod 12.x přináší, je funkce Ambient Display, se kterou jako první přišla zařízení řady Moto X od Motoroly. Zjednodušeně řečeno: tato funkce zobrazuje různá oznámení na obrazovce, ačkoli je zařízení v režimu spánku. Telefon či tablet tak spotřebovává jen minimum elektrické energie, přesto uživateli poskytuje informace o všech důležitých událostech. Nová verze ROMky také nabídne (na zařízeních, která tuto funkci podporují) probuzení poklepáním na displej či zvednutím.

Vývojáři upozorňují na možnost nastavení zobrazovaných oznámení na odemykací obrazovce, kterou najdete v nabídce Zvuk a oznámení-Když je zařízení zamčeno (podrobně jsme tuto možnost ukázali ve článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl) v kapitole Skryjte citlivá oznámení z odemykací obrazovky).

Noční sestavení

Asi nejdůležitější informací je, že se v dohledné době dočkáme vydání stabilnější verze CyanogenModu 12.0. Do nočních sestavení („nightly builds“) tak přijde CyanogenMod 12.1, postavený na posledním Androidu 5.1. Mělo by se tak stát v průběhu dubna.

cyanogenmod-12--android-lollipop

Zdroj: oficiální blog CyanogenMod.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)