Čtenáři doporučují: jak vyzrát na hromadnou dopravu

ctenari_doporucuji_mhd

Před dvěma týdny vám redaktoři portálu SvětAndroida.cz představili sedm aplikací, které by neměly chybět ve vašem telefonu, pokud hodláte cestovat hromadnou dopravou. Navazující díl, vycházející z nominací našich čtenářů, přináší další čtyři aplikace, z nichž ani jedna nemá hodnocení horší než 4,0. Celkem tedy budete mít na výběr ze sedmnácti aplikací, které vám pomohou vyhledat spojení, koupit jízdenku, najít zastávku, sledovat polohu dopravních prostředků či ukážou v reálném čase informační tabule z nádraží, stanic a zastávek.

Nejen v Praze vám Android může pomoci při cestování hromadnou dopravou Nejen v Praze vám Android může pomoci při cestování hromadnou dopravou

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na úplném začátku v redakci vyhlásíme téma pro následující kolo seriálu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Po uzávěrce týden připravujeme článek SvětAndroida doporučuje na dané téma, který vychází první sudý čtvrtek v měsíci.
 • Pod článkem je formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat aplikace, jež v redaktorských nominacích nebyly. Uzávěrka je týden po vydání článku.
 • Poté opět týden připravujeme článek Čtenáři doporučují. Vychází druhý sudý čtvrtek v měsíci.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace na cestování hromadnou dopravou nominovali redaktoři?

Redakční kolo před dvěma týdny přineslo sedm nominovaných aplikací:

Během jednoho týdne jsme sesbírali rovných dvacet nominací šesti různých aplikací. Dvě nominace jsme ale museli škrtnout, neboť se jednalo o aplikace, které byly obsaženy v redakčním kole (viz třetí bod úvodní kapitoly “Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?”). Zbylo nám tedy osmnáct nominací pro čtyři níže uvedené programy.

MHD Tabule

Na prvním místě mezi programy, jež vám pomohou s cestováním hromadnou dopravou, se usadila aplikace MHD Tabule s možná až překvapivě vysokým počtem dvanácti nominací (“překvapivým” v poměru k počtu stažení). Jedním ze čtenářů, kteří doporučili tento program, je Shiroaka: “Perfektní jednoduchá, spolehlivá, přínosná aplikace, která nemá v kategorii dopravy konkurenci. Stačí kouknout na widget a v mžiku vidím, kdy mi z mé zastávky jede bus. Žádné ťukání, žádné připojení k internetu.” Fungování programu popsal Milan: “Je skvělá, přehledná, pracuje online i offline. Pokud člověk často používá několik stejných linek v různých časech, předpřipraví si linky do aplikace a pak se jen podívá, kdy mu jede nejbližší spoj.”

Pohled ze života přinesl Petr: “Aplikaci využívám denně a dost mi to šetří čas a přitom můžu být v klidu offline. Manželka nemá ráda žádné elektronické věci navíc, které by ji mátly, ale tuto si zamilovala (a to sakra pocta).” Z mnoha dalších nominací citujme ještě Martina Sikoru: “Jednoduchá a přehledná utilitka na odjezdy šetřící čas i mobilní data. Hodí se pro pravidelné ježdění MHD, ale umí i Integrované dopravní systémy, takže např. i autobusy v moravskoslezském kraji.”

Nejčastěji na programu MHD Tabule uživatelé oceňují:

 • Jednoduchost, přehlednost a spolehlivost.
 • Widget na domovskou obrazovku.
 • Schopnost fungovat i offline.
 • Že je zdarma a bez reklam.

Dle oficiálního popisku v Obchodě Play program podporuje MHD celé České republiky (MHD Praha, MHD Brno, MHD Ostrava, Plzeň, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice a další). Jako hlavní funkce pak autoři jmenují:

 • zobrazení oblíbených tabulí na widgetu
 • správa tabulí v aplikaci (možnost přidání opačného spoje, offline režim)
 • upozornění na odjezd pomocí notifikace
 • upozornění při vypršení platnosti offline odjezdové aplikace
 • zobrazení odjezdů v aplikaci
 • označení odjezdů nízkopodlažních spojů
 • 2 barevné motivy

Aplikaci MHD Tabule si zatím stáhlo více než pět tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček, velký 1,1 MB, lze použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším.

Za spokojené uživatele budeme citovat Pavla Sváčka: “Bomba, něco takového sem již dlouho chtěl, pro méně frekventované spoje nezbytnost při procházkách nejen Prahou. Člověk se může snadno rozhodnout, zda pokračovat pěšky, zrychlit na spoj, nebo zvolnit.”

[appbox googleplay com.pitr.mhdtabule]

iRIS

Na druhé příčce se usadila aplikace iRIS, kterou nominovali čtyři čtenáři. Nejvíce se rozepsal Kato: “Pro Brno, resp. teď už Jihomoravský kraj je jednoznačně nejlepší iRIS Brno. Není to vyloženě aplikace ala jízdní řády, ale udává reálnou polohu dopravních prostředků dle GPS, přičemž ta je aktualizována (tuším) každých 15s. Takže člověk krásné vidí návaznosti, jestli má zrychlit, zpomalit, stihne ještě pivo (při čekání na noční odjezd), jestli bus je někde v koloně. Prostě opravdu reálná data, kde vozy jsou a ne “měly by být”. A jako bonus člověk hned i vidí, jakým typem vozů pojede :)”

jinryd uvádí příklad ze života: “Kolikrát jste čekali na spoj MHD v Praze zbytečně? Kouknu, zjistím, kde se spoj MHD nachází, a mohu si zvolit jinou alternativu. Případně jít pěšky než čekat na zastávce.” Perthak pak dodává: “Jde spíše o podpůrnou aplikaci, sice jen pro jižní Moravu, ale je skvělé se podívat, kde ten prostředek, na který čekáte, trčí.” Ota.n pak jen stručně konstatoval, že iRIS je “Pro Brno a okolí nepostradatelná aplikace zejména ve špičkách kdy jsou jízdní řády jen na ozdobu.”

O moc výmluvnější nejsou ani autoři, kteří v Obchodě Play představují aplikaci takto: “zobrazuje aktuální polohu všech vozidel v systému IDS JMK, včetně MHD Brno, Blansko, Kyjov, Břeclav, Vyškov, Adamov, Hodonín, Znojmo, regionálních autobusů, vlaků a další informace o vozidlech. Poloha vozidel se přenáší pomocí dopravních dispečinků CEDRIS a RIS. Poloha vozidel je aktualizována přibližně každých 20 sekund.” Pokud tedy cestujete brněnskou hromadnou dopravou a chcete mít přehled o tom, kdy vám přijede očekávaný spoj, je tato aplikace ideálním pomocníkem.

iRIS má ze všech programů v tomto kole nejvyšší hodnocení – známku 4,5. Aplikace se může pochlubit více než 10000 instalacemi. Balíček o velikosti 9,2 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3.3 a vyšším.

Nemůže chybět slovo spokojeného, tentokrát snad i nadšeného uživatele, kterým je Vojtěch Vinterlík: “Opravdu nevím, jak mám napsat tuhle recenzi bez toho, aniž bych ejakuloval superlativy. Nejlepší aplikace na světě, která se zlepšuje každým updatem tak výrazně, že 5 hvězdiček je úplné minimum! Miluji každičký její pixel!”

[appbox googleplay cz.zolex.iris]

MHDroid Jízdní řády MHD

V redakčním kole jsme vám představili trojici jízdních řádů: Pubtran, Jízdní řády IDOS a CG Transit offline jízdní řády. Čtenář Perthak přidal do seznamu ještě jednu: MHDroid Jízdní řády MHD s krátkým vysvětlením, že nikdy na hledání spojení nepotřeboval jinou aplikaci.

MHDroid najde nejlepší trasu městskou hromadnou dopravou ve třinácti městech naši republiky. Pracuje se zeměpisnými polohami, takže automaticky najde nejrychlejší trasu z nejbližších zastávek do zastávek kolem cíle a ukáže aktuální odjezdy z okolních zastávek. Zastávky i místa lze přidat do oblíbených a trasu či oblíbená zobrazit na mapě.

MHDroid si nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,2.

Za spokojené uživatele tentokrát promluví Marian Marek: “Ušetří spoustu času! Vřele doporučuji. Neznáte-li stanici, stačilo kliknout na GPS a tam ji najít v mapě. Start najde dle vaší polohy. Funguje bezproblémově a pamatuje si vámi zadána místa.”

[appbox googleplay com.urbandroid.transport]

Odjezdy MHD Praha Brno Ostrava

Na posledním místě a pomyslné “bramborové” pozici mezi programy pro cestování hromadnou dopravou se usadil program Odjezdy MHD Praha Brno Ostrava. Za jeho nominací stojí Tomáš, který napsal: “Najde zastávky ve vašem okolí a zobrazí linky a nejbližší odjezdy. Jednoduchá a přehledná aplikace. Funguje v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně a Ústí nad Labem.”

V oficiálním repozitáři představuje autor své dílko následovně: “Spěcháte na autobus, tramvaj či metro a nevíte, kdy pojede? Aplikace “Odjezdy MHD” vám zobrazí odjezdy MHD linek ze zastávek ve vašem okolí. Funguje v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Zlín, Ústí nad Labem. Díky této aplikaci máte tak vývěsky MHD v kapse.” Pro správnou funkčnost aplikace je potřeba připojení k internetu a povolené zjišťování polohy zařízení (z mobilní a Wifi sítě, či GPS).

Poslední program dnešního přehledu si zatím nainstalovalo více než pět tisíc lidí a jeho známka je 4,0. Soubor o velikosti 2,4 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a vyšším.

Spokojené uživatele reprezentuje Jana Typovská: “Výborné Nejrychlejší a nejpřehlednější vyhledávání MHD – vřele doporučuji. Skvělý doplněk této aplikace hlídání kupónu. Moc děkuji.”

[appbox googleplay tk.thonda.odjezdyMHD]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)