Čtenáři doporučují: Aplikace na údržbu a „ladění“ systému

sa_doporucuje_ladeni

V minulém díle cyklu SvětAndroida doporučuje jsme vám doporučili šest aplikací, jejichž cílem bylo vyčištění/odstranění „zbytečností“, správa místa v interní paměti/na kartě SD, zrychlení systému, nastavování jinak těžko dostupných či zcela skrytých nastavení, správa procesů a/nebo procesů spouštěných při startu systému a kontrola, co systém dělá a zda je v pořádku. Na konci články dostali tradičně prostor naši čtenáři, kteří mohli nominovat programy, jež podle nich v přehledu chyběly. Celkem jsme obdrželi deset nominací na osm různých aplikací (jednu nominovali tři čtenáři, pro ostatní hlasoval vždy jeden). Sbírka, na kterou se dnes podíváme, je, kromě jiného, zajímavá i tím, že žádný program nemá v Obchodě Play hodnocení horší než 4,4. Laťka je tedy nastavena hodně vysoko!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Nejprve v redakci zvolíme téma a redaktoři mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
  • Týden se připravuje článek „SvětAndroida doporučuje“, který vychází vždy sudý týden ve čtvrtek.
  • Na konci článku je nominační formulář pro čtenáře, kteří mají týden na podání svých tipů.
  • Týden se připravuje článek „Čtenáři doporučují“, který vychází vždy sudý týden ve čtvrtek.

Pořadí ve článku

Pořadí v těchto článcích je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

V redaktorských nominacích se objevily tyto aplikace:

Pojďme se tedy podívat, jak naši sbírku obohatili čtenáři.

Android Asistent (18 funkcí)

Hvězdou uplynulého kola se stala jednoznačně aplikace Android Asistent (18 funkcí), kterou jako jedinou nominovalo více čtenářů. Nejpodrobněji se o ní rozepsal marroc, kterému přenecháváme právo prvního představení: „Tato aplikace by neměla chybět v žádném Android telefonu, protože sama má skoro všechny výše jmenované funkce a ještě něco navíc – nastavení hlasitosti, čištění cache, správce souborů (ten je pouze základní), instalace/odinstalace aplikací, správce startujících aplikací, přehled využití baterie aplikacemi, system info, zálohu a přesun aplikací na SD, soupis aktivních procesů, koláčové grafy procesoru, paměti, baterie, prostoru na SD a uvolnění paměti na jedno tapnutí. To všechno včetně slušného widgetu.“

Podobně to vidí také Harvy, kterého jsme ani redaktorskými nominacemi nepřesvědčili k přesedlání na jiný program pro údržbu a ladění systému. „Po využívání několika i zde uvedených aplikací jsem zůstal u této. Obsahuje na jednom místě funkce, ke kterým byste jinak potřebovali více samostatných aplikací: čištění telefonu, nastavení pravidelné údržby, stav systému, baterie, kill aplikací, … „

Třetím nominujícím byl Martin/Mako, jež v Android Asistentovi vidí skvělou aplikaci a vyhovuje mu, že nabízí „množství funkci od veškerých informací o telefonu, přes zabíjení aplikací při startu, až po rychlé uvolnění paměti RAM“.

Sám autor v Obchodě Play označuje Android Asistenta jako „jeden z nejmocnějších a nejkomplexnějších nástrojů pro správu a zlepšení výkonu telefonu.“

Co tedy Android Asistent umí, a jaké jsou ony funkce, jež inzeruje ve svém názvu?

  1. Sledování stavu procesoru, paměti a baterie.
  2. Správce procesů (funkce Auto Boost a Quick Boost dokáže rozlišit různé typy procesů, takže neukončuje důležité systémové procesy a aplikace v seznamu ignorovaných).
  3. Čištění cache.
  4. Čištění systému (historie prohlížeče, schránky, historie aplikací Obchod Play, Gmail, Google Earth a Mapy Google).
  5. Nastavení pro úsporu energie (Bluetooth, Wi-Fi, GPS, automatická synchronizace, orientace displeje, doteková odezva, jas a doba zhasnutí displeje).
  6. Správce souborů.
  7. Správa aplikací spouštěných při startu systému.
  8. Dávková odinstalace více programů.
  9. Informace o využití baterie.
  10. Ovládání hlasitosti.
  11. Nastavení vyzvánění.
  12. Čas startu.
  13. Automatické spuštění po startu systému.
  14. Informace o systému.
  15. Widgety (Quick Booster a zástupci)
  16. Možnost přesunu aplikací z interní paměti na paměťovou kartu (podporováno pouze na Androidu 2.2 a novějším).
  17. Dávková instalace více programů.
  18. Záloha a obnova aplikací.

Z pozitivních vlastností jmenujme například časté aktualizace (kromě období prázdnin uvolňuje autor obvykle každý měsíc novou verzi) a také skutečnost, že aplikace je nabízena úplně zadarmo. Přičteme-li k tomu hodnocení v Obchodě Play 4,5 a více než pět milionů stažení, musíme konstatovat, že Android Asistent je na prvním místě našeho přehledu naprosto oprávněně.

Mimochodem: o tomto programu jsme psali v osmém díle nejlepších aplikací pro rootnuté telefony.

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent

Android Asistent (18 funkcí)
Aaron.
Verze 4.4 (8. 9. 2012)
Velikost 1 010 kB
2.0+


Zdarma

SystemPanelLite Task Manager

SystemPanel Task Manager se na druhé místo dostal především díky skvělé známce 4,6 v Obchodě Play. Svým konkurentům ale unikl jen o maličký kousek.

Program doporučil čtenář s nickem DAW1d, který svou nominaci zdůvodnil následovně: „SystemPanel používám už od Androida 2.2 a je to pro mne „must have app“! Hlavně proto, že se jedná o komplexní aplikaci, která zastoupí více samostatných programů. Nabízí veškeré informace o telefonu, softwaru, aplikacích, displeji, baterii, síti atd. Dále umožňuje monitorování systému a jeho prostředků a v neposlední řadě je to i skvělý „task manager“. Mám placenou verzi a investice rozhodně nelituji, a to i přesto, že verze zdarma nabízí všechny funkce placené verze! Koupě plné verze pro mne byla spíše motivací pro vývojáře, než nutností;)“

Očividně čtenáři preferují balíky „vše v jednom“ před jednoúčelovými aplikacemi – SystemPanel integruje správce úloh, sledování systému a podrobné informace o zařízení. Prozradí vám, co telefon dělá a jaké aplikace jsou náročné na baterii. Základní funkce jsou tyto:

  • Správa běžících procesů – můžete sledovat, jaké aplikace aktuálně běží a nakolik vytěžují procesor a paměť.
  • Správce aplikací – umí nainstalovat a odinstalovat aplikace z telefonu, dále umožňuje vytvořit několik záloh z různých verzí nainstalovaných aplikací. Už nikdy se tak nebudete muset rozčilovat nad novou verzí programu, která vám nevyhovuje.
  • Sledování systému – sleduje, jak jednotlivé aplikace využívají procesor a generuje zprávy o tom, kolik výkonu vyžadují jednotlivé programy. Tyto informace využijete k určení, které aplikace jsou náročné na baterii.

Jak zmínil výše DAW1d: program je nabízen ve dvou verzích – zdarma a placené, která vyjde na cca 60 korun. Ani jedna varianta přitom neobsahuje reklamy, což je příjemné. Placená verze přidává správce aplikací, který pomůže s instalací a odinstalací programů, archivací souborů APK, a dlouhodobé sledování využití prostředků (Lite verze umí jen okamžitý stav), které pomůže například při řešení problémů se životností baterie.

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanel

SystemPanelLite Task Manager
NextApp, Inc.
Verze 1.1.2 (1. 8. 2012)
Velikost 705 kB
1.5+


Zdarma


59,99 Kč

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer je takřka legendou a asi jen málokterý majitel telefonu z nejnižšího tržního segmentu o něm neslyšel :). Do seznamu nejlepších aplikací na údržbu a „ladění“ systému ho nominoval SubZeero, který popsal smysl ATK stručně a jasně: „Automatický app killer. One-tap widget. Rychlý a účinný.“

Aplikace vyniká svou jednoduchostí a funkčností. Dovoluje ukončovat běžící procesy, včetně těch systémových (pokud máte root), čímž uvolňuje operační paměť.

Doporučujeme před prvním použitím důkladně projít nastavení, především pak seznam programů, jež mají být ignorovány (tedy nemají být ukončovány). Pokud totiž například „zabijete“ proces budíku, telefon vás ráno nevzbudí. Přidání na seznam ignorovaných je jednoduché – stačí dlouze tapnout na položku v seznamu aplikací a zvolit Ignore.

Uživatelské prostředí je velmi jednoduché: spustíte program, zobrazí se seznam běžících aplikací. Zatržítky vyberete ty, které chcete ukončit, a stisknete tlačítko KILL selected apps. V horní liště přitom můžete sledovat, kolik volné RAM tím získáte.

Kromě toho lze nastavit automatické spouštění ATK společně se systémem, zobrazování notifikací, nebo automatické ukončování procesů v daném intervalu, či při zhasnutí displeje. Pokročilejší uživatelé si mohou v nastavení Security level zapnout zobrazení i systémových aplikací.

Advanced Task Killer obsahuje také widget na plochu. Jde o jednoduchou ikonku s jedinou funkcí: po tapnutí ukončí všechny procesy dle nastavení, a v plovoucím okně zobrazí volnou RAM.

Důrazně ale upozorňujeme, že systém Android se o správu paměti stará sám a dělá to poměrně dobře. Neodborným zásahem a především pak ukončením důležitého procesu můžete vyvolat i pád systému. Na druhou stranu: na slabších telefonech lze při dobrém nastavení dosáhnout poměrně citelného zrychlení odezvy.

Program je dostupný ve dvou verzích, přičemž placená, která přijde na více než 90 Kč, neobsahuje reklamy.

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer
ReChild
Verze 1.9.7B92 (22. 7. 2011)
Velikost 97 kB
1.5+


Zdarma


93,31 Kč

App 2 SD (move app to SD)

Pokud má váš telefon malou interní paměť, ale je osazen prostornější paměťovou kartou, můžete na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším přesunout aplikace na kartu. K tomu vystačíte se systémovou správou aplikací, nicméně máte-li mnoho nainstalovaných programů, může to být běh na dlouhou trať – u každého totiž budete muset zkontrolovat, zda přesun podporuje, či nikoli, a následně ho „odklepnout“. Jde to ale i jednodušeji – stačí se spolehnout na aplikaci, kterou v praxi ověřilo více než deset milionů uživatelů. Jedním z nich je dcermak, kterému předáváme slovo, aby nám objasnil, proč byste si tento program měli nainstalovat: „Aplikace umí jednoduše přesouvat nainstalované aplikace na SD kartu, u nově instalovaných nabídne přesun na SD kartu (pokud se nejedná o widget nebo aplikaci, u které by přesunem došlo k výraznému omezení funkcí), čímž šetří místo. Mimo tuto hlavní funkci ještě při načtení instalovaných aplikací po spuštění App 2 SD nabídne smazání cache.“

Hlavní funkci – dávkový přesun více aplikací na paměťovou kartu a upozornění, pokud nově nainstalovaný program přesunutí podporuje – už tedy známe. Co umí App 2 SD dál?

  • Vymazat cache všech aplikací.
  • Exportovat seznam aplikaci na paměťovou kartu.
  • Nainstalovat aplikace z vyexportovaného seznamu (pouze verze PRO).
  • Widget na domovskou obrazovku, který zobrazuje velikost cache a volné paměti (pokud ho chcete používat, musíte aplikaci nainstalovat do interní paměti telefonu).
  • Zobrazení velikosti cache, data, kódu a celkového místa zabraného aplikací.
  • Zjištění celkové a dostupné velikosti úložiště.
  • Roztřídění aplikací na ty, které jsou uložené v telefonu a na paměťové kartě.
  • Možnost přidat aplikace, které lze přesunout, do seznamu ignorovaných.
  • Přesun aplikací zpět do interní paměti.
  • Zobrazení aplikace v Obchodě Play.
  • Rychlá odinstalace aplikace pomocí „táhni a pusť“.
  • Spuštění aplikace.
  • Zobrazení stránky s podrobnostmi o aplikaci.
  • Podpora Move2SD Enabler.
  • Přizpůsobitelné upozornění zvukem, vibrací a/nebo blikáním notifikační LED.

Upozorňujeme, že není doporučeno přesouvat na paměťovou kartu:

  • widgety,
  • služby,
  • aplikace pro vstup (klávesnice),
  • živé tapety,
  • budíky,
  • správce zařízení,
  • správce účtů

Stejně tak je dobré upozornit, že pokud máte na domovské obrazovce zástupce nebo widget aplikace, kterou přesunete, tato ikona zmizí a bude nutné ji manuálně obnovit. To je omezení systému, nikoli chyba programu.

App 2 SD nefunguje na Samsungu Galaxy S III, neboť tento telefon má paměťovou kartu nakonfigurovanou jako sekundární externí úložiště.

Program je k dispozici ve dvou verzích: zdarma s reklamními proužky, nebo placené Pro za necelých čtyřicet korun bez reklam.

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD

App 2 SD (move app to SD)
Sam Lu
Verze 2.57 (1. 9. 2012)
Velikost 946 kB
2.2+


Zdarma


37,68 Kč

ES Task Manager

Aplikaci vývojářského týmu EStrongs Inc., známého například populárním správcem souborů ES File Explorer, podrobně představuje majkee: „Nikdy jsem si moc nepotrpěl na dokonalé čistící nástroje, které každou hodinu vymažou 100kB cache, nebo podobné specializované aplikace, co akorát samy zabírají místo v RAM i paměti telefonu. Jakožto uživatel ES File Explorer jsem si ES Task Manager jednou ze zvědavosti nainstaloval a už mi v telefonu zůstal. Pomocí něj vymažu cache aplikací, když mám málo místa pro programy, a dokáže také zakázat spouštění aplikací při startu, tedy vše, co potřebuji.
Mezi další funkce patří Screen Checker, pomocí kterého lze odhalit vadné pixely, nebo Power Optimizer, jež na jednom místě poradí, co vypnout nebo nastavit jinak kvůli menší spotřebě baterie. Jak už název napovídá, obsahuje i task manager pro správu běžících procesů (tu však většinou nechávám na Androidu – jak by to mělo být). V kombinaci s ES File Explorer nabízí také správu nainstalovaných aplikací a přehled o využití paměťové karty.“

Autoři slibují v Obchodě Play následující funkce a schopnosti:

  • Úspora elektrické energie.
  • Uvolnění paměti.
  • Ukončování běžících procesů, včetně možnosti přidat důležitou aplikaci do seznamu ignorovaných, aby se zabránilo jejímu ukončení.
  • Odinstalace aplikací.
  • Zrychlení telefonu.
  • Může být začleněn do ES File Exploreru.

Nespornou výhodou je skutečnost, že ES Task Manager můžete stáhnout a používat úplně zadarmo.

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager

ES Task Manager
EStrongs Inc.
Verze Liší se dle zařízení (14. 5. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

Fast Reboot

Potřebujete restartovat telefon, ale nechce se vám desítky sekund čekat, než zase naběhne celý systém a bude připraven k práci? Vyzkoušejte Fast Reboot, který nominoval SubZeero! Co tento program umí? Jednu jedinou věc, ale dělá ji opravdu dobře! „Simuluje reboot restartem všech základních a uživatelských procesů, a tím uvolní paměť. Váš telefon by měl být mnohem pohotovější. Umožňuje plánování rebootu. Nevyžaduje root. Placená verze obsahuje widget pro one-tap reboot.“

Z popisku v Obchodě Play se dále dozvídáme, že automatický „rychlý restart“ v zadaný čas přináší až verze Pro. Ta navíc dovoluje nastavit seznam aplikací, které nemají být restartem nijak dotčeny.

Z dalších funkcí jmenujme možnost automatického rychlého restartu při odemykání zařízení, což by mělo být zárukou, že telefon bude po každém přechodu z pohotovostního režimu „jako nový“. Z Obchodu Play si také můžete stáhnout pluginy pro integraci s Locale či Tasker a naplánovat restart na nejrůznější situace – například pokud baterie klesne po určitou hodnotu, nebo po příchodu do práce.

Pokud by se vám nezobrazoval widget, stačí přesunout aplikaci z paměťové karty zpět do interní paměti.

Verze zdarma má tedy několik omezení, kterých se zbavíte zakoupení plné verze Pro za necelých 30 Kč.

Fast Reboot
Great Bytes Software
Verze 1.8 (23. 12. 2010)
Velikost 20 kB
1.5+


Zdarma


29,99 Kč

SystemCleanup

Máme tu další „univerzální uklízečku“ – tentokrát méně známý, ale rozhodně velmi zajímavý program SystemCleanup. Martin Bodlák vysvětluje, proč byste si ho měli nainstalovat: „Umožňuje ze systémové části paměti (/system/app je normálně nedostupné pro zápis) vyházet nechtěné aplikace. Kdo nechce Facebook nebo používá lepší kalkulačku, nemusí mít cennou paměť zabranou nechtěnými aplikacemi. Na uvolněné místo lze nahrát jiné aplikace z hlavní paměti a tím – hlavně u starších telefonů – ušetřit nějaký ten megabajt. Jako bonus umí také vyčistit cache, skrýt aplikace bez odinstalování a případně je zálohovat na SD kartu. Aplikace je stále aktivně vyvíjena.“

SystemCleanup tedy umí následující věci:

  • Přesun systémových aplikací, jako jsou Mapy, Obchod Play, nebo Hledání z/do /system/app.
  • Zmrazení nebo odstranění bloatware aplikací.
  • Přesun uživatelských aplikací do /system/app.
  • Odex aplikací nainstalovaných v telefonu.
  • Smazání cache aplikací.
  • Smazání „mrtvých“ pozůstatků po odinstalovaných programech z /data/data/.
  • Vyčištění složek /system/etc/product/applications/, /system/etc/customization/applications a .android_secure/smdl2tmp1.asec.
  • Odstranění prázdných nebo duplicitních seznamů skladeb/playlistů.
  • Vyčištění Dalvik-cache odstraněním nepoužívaných souborů classes.dex.
  • Zobrazení využití paměti běžícími aplikacemi.

Je evidentní, že tento nástroj patří do rukou jen pokročilým uživatelům, kteří vědí, co dělají. Rozhodně nedoporučujeme jeho použití začátečníkům – jak v diskuzi Obchodu Play říká Mr. Ferda: „Tímto lze snadno zbourat systém, když nevíte, co děláte!“

Další informace můžete nalézt v příslušném vlákně diskuzního fóra XDA Developers.

Aplikace je zcela zdarma bez jakýchkoli omezení, pouze při spuštění zobrazuje „zdržující“ dialog. Pokud byste se ho chtěli zbavit, můžete si za cca 60 Kč koupit Inteks Donation Key, který funguje na všechny aplikace tohoto vývojářského studia. Pochvalu si zaslouží velmi časté (i několikrát měsíčně) aktualizace, které vždy přinesou něco nového.

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup

SystemCleanup
inteks
Verze 3.08 (12. 9. 2012)
Velikost 1 010 kB
2.1+


Zdarma


59,90 Kč

SD Maid – System cleaning tool

Poslední aplikací našeho přehledu je SD Maid, o kterém jsme psali již dvakrát – poprvé ve článku Dopřejte svému Androidu lázně: osm programů na údržbu a podruhé ve třetím díle cyklu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony (kam, mimochodem, můžete stále nominovat zajímavé programy).

Tento nástroj nominoval mikrom, který popsal stručně základní funkce: „vše od odinstalování, zmrazování aplikací, přes čištění dočasných souborů a cache, optimalizaci databázi, až po hledání mrtvol po odinstalovaných aplikacích“.

SD Maid tedy využijete na telefonech s rootem – bez něj bude jeho funkčnost kvůli nepřístupnosti některých adresářů omezená. I v tomto případě doporučíme instalaci a používání jen zkušeným uživatelům – v opačném případě si můžete v systému natropit pořádné problémy!

Pojďme se podívat, jaké funkce SD Maid nabízí. Jsou rozdělené do několika záložek:

  • Správce souborů.
  • Vyhledávač umožňuje otevřít, smazat nebo přejmenovat soubory (podporuje hvězdičkovou konvenci, stejně jako vyhledávání v obsahu souborů).
  • Vyhledání a odstranění zapomenutých adresářů a jejich porovnání se seznamem nainstalovaných aplikací.
  • Správce aplikací dovoluje zmrazit, obnovit a odstranit aplikace, včetně systémových.
  • Čištění systému najde a odstraní nepotřebné soubory.
  • Můžete optimalizovat a zmenšit přebujelé databáze, tím k nim urychlit přístup a získat volné místo.
  • Zobrazení největších souborů vám umožní zjistit, co zabírá nejvíce místa.

Verze zdarma nabízí deset funkcí, zakoupením placené verze (respektive klíče) za 42 Kč se odemknou další dvě. Autor poměrně pružně reaguje na požadavky uživatelů a až několikrát měsíčně aplikaci aktualizuje.

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid

SD Maid – System cleaning tool
darken
Verze Liší se dle zařízení (2. 9. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma


42,00 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)