Čtenáři doporučují: 8x navigace pro Android

navigace_640

Blíží se doba prázdnin a dovolených, což nám připomněla i letní horka uplynulých dnů. Pokud se vydáváte trávit čas odpočinku do míst, která důvěrně neznáte, jistě oceníte dobrou navigaci ve svém telefonu. Zatímco v předchozím díle cyklu SvětAndroida doporučuje přišli s pěti tipy redaktoři našeho portálu, dnes se podíváme na osm aplikací, jež za volantem a řidítky používají čtenáři. Celkem tak můžete vybírat ze třinácti navigačních aplikací, z nichž významná část je k dispozici zdarma a některé dokonce mohou fungovat i bez přístupu k Internetu.

Čtenáři doporučují: 8x navigace pro Android Čtenáři doporučují: 8x navigace pro Android

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
 • Po uzávěrce začínáme připravovat článek s redaktorskými nominacemi. Na jeho zpracování máme přesně sedm dnů.
 • Poté, co článek vyjde na našem portálu, dáváme slovo vám – našim čtenářům. Uvědomujeme si totiž, že zpravidla nepokryjeme nominacemi celé spektrum aplikací, proto je na konci článku formulář, skrze který mohou čtenáři doporučit další programy, jež v aktuálním díle nejsou. Na podání nominací je opět lhůta sedmi dnů.
 • Po uzávěrce začínáme zpracovávat článek Čtenáři doporučují, obsahující aplikace, které v redakční výběru nebyly. Na zpracování máme opět jeden týden.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo a celý kolotoč se rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Před dvěma týdny nominovali pět redaktorů následujících pět aplikací:

Čtenáři rozšířili naší “redakční sbírku” o dalších osm aplikací – celkem jsme během sedmi dnů (uzávěrka byla ve čtvrtek 22. května v 6:00) přijali 31 nominací. Bohužel jsme museli vyřadit čtyři nominace navigace Waze, tři doporučení GPS Navigace BE-ON-ROAD a jednou Mapy Google a Sygic: GPS Navigace & Mapy, které se objevily již v redakčním výběru. Celkem nám tedy zbylo 22 platných nominací osmi programů.

MapFactor: GPS Navigation

Takřka jednoznačné prvenství v tomto kole cyklu Čtenáři doporučují patří navigaci, která má dvě zásadní výhody: je k dispozici úplně zdarma včetně mapových podkladů a funguje offline, čili ji můžete využít i na cesty do zahraničí. Nejlépe svou nominaci obhájil Martin Vozka, který odpověděl na všechny otázky, které jsme ve formuláři chtěli zodpovědět:

 • Jak dlouho navigaci používáte?: 2roky
 • Čím vám především vyhovuje?: Je zdarma, česky, jednoduché ovládání, poměrně spolehlivá.
 • Jak jste spokojeni se zadáním cíle a plánováním trasy?: Vyhovuje mi, že jde zadat třeba jen název města a nemusí se zadávat vše až po číslo domu. V takovém případě navigace naviguje do centra, což mi většinou nevadí, protože jsou situace, kdy mi stačí se jen vymotat z většího města (třeba z Prahy) a po dálnici už domů trefím, takže to nastavování nezdržuje. Vyhledávat lze i Googlem nebo zadat GPS souřadnice. Vyhledávat se dají i POI – instituce, kultura, zábava, sport, cestování, ubytování, zdravotnictví, nákupy, stravování…
 • Jak je na tom navigace z hlediska hlasových pokynů? Hlasová navigace je kultivovaná (ženský hlas) a dají se nastavit dva mody: “kecá do všeho” nebo “jen nezbytnosti”, nebo se dá hlasová navigace vypnout.
 • Vyžaduje ke své funkci internetové připojení?: Nepotřebuje, je plně offline. Internet potřebuje jen pro stažení mapových podkladů.
 • Jaké nadstandardní funkce nabízí (například hlášení hlídek policie)?: Dají se stáhnout a doinstalovat stacionární policejní radary.
 • Jak vám vyhovuje po stránce grafiky a ovládání?: Grafika je velmi jednoduchá, poroto přehledná. Velmi kvituji s povděkem, že se dají nastavit posuvníky zvlášť velikosti ikon, textů i objektů v mapě, a to zvlášť i pro noční a denní mód.

Martin ještě závěrem dodal další podrobnosti: “Aplikace je zdarma, česky. Používat můžete mapové podklady Open Street map (zdarma celý svět), nebo TomTom mapy (dle ceníku TomTom). Výhoda je, že mapy se dají přesunout na kartu. Dá se nastavit automatická aktualizace map. Mapové podklady nejsou nijak datově náročné: např. Česká republika 0,1 GB, Slovensko 39 MB, Slovinsko 8 MB, Rakousko 0,1 GB, Maďarsko 26 MB, Itálie 0,3 GB, Chorvatsko 17 MB. Tyhle mapy mám stažené celkem tedy kolem 600MB. Ale třeba Francie má 8 částí po 0,2 GB celkem 1,6 GB a Německo 8 částí po 0,1 až 0,2 GB celkem 1,2 GB.”

MapFactor: GPS Navigation: hlavní obrazovka MapFactor: GPS Navigation: hlavní obrazovka

MapFactor: GPS Navigation: nastavení aplikace MapFactor: GPS Navigation: nastavení aplikace

MapFactor: GPS Navigation: stažení map MapFactor: GPS Navigation: stažení map

Další nadšený obhájce se podepsal jako Patik a do formuláře napsal: “MapFactor Navigator, jak už název vypovídá, slouží k navigaci. Aplikace je free, offline a lze používat mapy OSM celého světa rovněž zdarma. Program je velmi uživatelsky přehledný a nabízí uložení na paměťovou kartu. Nemá význam popisovat, co dovede, pro moje potřeby obsahuje vše. Spíš je vhodné uvést, co ve srovnání s ostatními neumí, v tom však spoléhám na jiné případné uživatele. Já vím, jen že neukazuje řazení před křižovatkou a směrové tabule, ale netuším, jestli to vůbec mapy OSM umožňují. Lze však použít placené mapy TomTom, se kterými nemám zkušenosti. Někomu by možná chybělo víc hlasů, v češtině je jen jeden, ale příjemný, samozřejmě ženský :-)”

MapFactor: GPS Navigation: nastavení panelu MapFactor: GPS Navigation: nastavení panelu

MapFactor: GPS Navigation: itinerář trasy MapFactor: GPS Navigation: itinerář trasy

MapFactor: GPS Navigation: nastavení trasy MapFactor: GPS Navigation: nastavení trasy

lav používá MapFactor pro cesty do zahraničí: “Druhá varianta po Waze, v zahraničí jsou open source mapové podklady vyhovující a nezávislost na připojení (navigace funguje offline) je v tomto případě výhodou. Mapy jsou k dispozici pro celý svět (kvalita e pochopitelně liší). Navíc i engine navigace je zdarma. Pokud nevíte, co s dolary můžete sobě zakoupit mapy od TomTomu. Celkové hodnocení – pokud nepotřebujete čísla domů je to srovnatelné s vestavěnou automobilovou navigací, v řadě případů jsou mapové podklady (open source) v obskurních zemích, jako Česká republika, dokonce výrazně lepší.”

Za slovenské čtenáře se podělil o zkušenosti s touto aplikací Vlado: “Veľmi presná navigácia s jednoduchým rozhraním, ale zato s veľmi častými aktualizáciami (cca každé dva mesiace) mapových podkladov. Možnosť vybrať si medzi bezplatnými OpenStreetMap, alebo medzi platenými mapami TomTom. Ak niekto hľadá off line navigáciu zdarma a nepotrebuje radenie do jazdných pruhov, tak táto navigácia je ideálna voľba.”

Thomas srovnává s alternativou v podobě navigace BE-ON-ROAD, která taktéž podporuje mapové podklady OSM, a lze ji tedy používat zdarma a offline: “Navigace i mapy (OSM) jsou zdarma. Ano, vím, že tohle se dá říct i o be-on-road, ale MapFactor tu byl přeci jen dřív a má mezi uživateli delší tradici. Spravedlivě však musím uznat že MapFactor je náročnější než be-on-road na hardware, při oddálení mapy se dost seká…”

Dále dáváme slovo čtenáři, který se podepsal jako JiBin: “100% offline, automatická aktualizace mapových podkladů. Založeno na mapách OpenStreetMap.Po ČR velmi solidní spolehlivost. Zcela zdarma.” Nakonec přispěchal se svými argumenty Kolemjdouci, který napsal: “Tak já zhruba rok používám tuhle OFFLINE navigaci s free mapami a zatím maximální spokojenost.”

MapFactor: GPS Navigation: navigace MapFactor: GPS Navigation: navigace

MapFactor: GPS Navigation: 2D pohled MapFactor: GPS Navigation: 2D pohled

MapFactor: GPS Navigation: vypočtená trasa MapFactor: GPS Navigation: vypočtená trasa

Sami autoři v Obchodě Play jako hlavní vyzdvihují následující vlastnosti a funkce:

 • Hlasová navigace: intuitivní hlasová navigace v různých jazycích, plánování trasy od domu k domu, 2D/3D mód.
 • Vyhledávání: adresy, hledání nejbližších bodů zájmu (POI), PSČ (1,8 milionu ve Velké Británii), souřadnic, alternativní hledání v Googlu.
 • Radary: zvukové varování při přiblížení k radaru
 • Přidejte si Vaše oblíbená místa a trasy.
 • Navigace pro osobní a nákladní auta, cyklisty i pěší.
 • Zakázání ulic – zablokování určitých ulic pro výpočet trasy.
 • Vzdálené příkazy – např. lze na dálku zaslat nový cíl či textovou zprávu přímo do navigace.
 • Možnost dokoupit profesionální mapy od TomTomu obsahující řazení do jízdních pruhů, modré dálniční cedule, lepší vyhledávání a přesnější výpočet trasy.

MapFactor má v Obchodě Play známku 4,4 a dosud si ho stáhlo více než deset milionů uživatelů. Instalační balíček má 9,7 MB (mapy se stahují samostatně přímo z aplikace) a použít ho můžete na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším.

 • Cena aplikace: zdarma
 • Cena mapových podkladů: zdarma, volitelně placené
 • Offline fungování: funguje zcela offline

[appbox googleplay com.mapfactor.navigator]

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy

Stříbro patří Česku, konkrétně aplikaci SmartMaps: GPS Navigace a Mapy, kterou nominovali čtyři čtenáři. Předejme slovo zastáncům tohoto řešení – Tomáš Luňák říká: “Využívám to hlavně na kolo či na geocaching. Možnost stažení offline turistických map je pro mě v přírodě, kde není dostupný internet, velmi silným pomocníkem. A když už se ztratím, tak mi vždy pomůže offline navigace, která obsahuje snad všechny lesní cestičky.” Druhým zastáncem je kalaba: “Zkoušel jsem kde co, od podzimu mu Smartmaps Navigator a už bych neměnil. Určitě to není nejlepší automobilová navigace, ale cyklo a turistická nemá naprosto konkurenci. Je to takový obojživelník, který se hodí vždycky.”

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: stažení dat SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: stažení dat

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: možnosti nastavení SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: možnosti nastavení

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: navigace SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: navigace

Zbývající dva nominující byli výrazně stručnější co do popisu svých důvodů – dtjan uvedl: “oblíbená, česká, spolehlivá do auta i do terénu na kolo”, zatímco Pavel napsal: “Ideální nejen do auta ale i na kolo a turistiku!”

V Obchodě Play jsou jako hlavní funkce jmenovány:

 • Plánování tras po silnicích, cyklistických a turistických stezkách (online-zdarma, offline-k zakoupení).
 • Offline hlasová navigace.
 • Online mapy (zdarma).
 • Offline mapy (k zakoupení).
 • PC Manager – rozšíření pro stolní počítače (zdarma).
 • Lokalizace v mapě (skutečná pozice z GPS).
 • Hledání adres s číslem popisným i orientačním (online svět/offline ČR).
 • Navádění na cíl (v mapě/kompasem).
 • Geocaching (online/offline).
 • Záznam stop s vykreslením v mapě (GPS log).
 • 95.000+ bodů zájmu (vyhledávání, zobrazení, nalezení nejbližších…)

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: mapa SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: mapa

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: zadání cíle SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: zadání cíle

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: parametry trasy SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: parametry trasy

Offline mapy lze zakoupit v e-shopu – například SmartMaps Navigator přijde na 990 Kč, SmartMaps KOMPLET na 1 990 Kč.

Aplikace má v Obchodě Play známku 4,1 a stáhlo si ji více než 100 000 uživatelů. 5,7 MB velký balíček můžete zdarma instalovat na Android 1.6 a vyšší,

Jedním ze spokojených uživatelů je Petr Matoulek, který napsal: “Výborná navigace i ve free verzi. Vyzkoušel jsem postupně několik free off-line navigací a vždy skončil nakonec zase u Smart Maps. Ve free off-line verzi měřítko mapy 1:100 000 pro navigaci v autě dostačuje a nutnost vyhledávání adres přes internet není žádný problém.”

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: nalezená trasa SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: nalezená trasa

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: nastavení tlačítek SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: nastavení tlačítek

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: vyhledávání POI SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: vyhledávání POI

 • Cena aplikace: zdarma
 • Cena mapových podkladů: online zdarma/offline placené
 • Offline fungování: pouze s offline mapami

[appbox googleplay menion.android.smartmaps]

NAVIGON Europe

Na pomyslné stupně vítězů se díky třem nominacím dostala také komerční navigace NAVIGON, za kterou nestojí nikdo menší než Garmin. Prvním čtenářem, který si stojí za touto aplikací, je trance_dj, který říká: “Na svém telefonu jsem používal vesměs všechny zde popsané navigace. Sygic nebyl špatný, ostatní nestály za používání. Pak jsem objevil Navigon. Používám ho již třetí rok, nikdy mě nezklamal. Mezi hlavní plusy patří: výborné pokrytí a mapové podklady celé Evropy, čísla popisná, hlasové navádění, u kterého jsem se nesetkal zatím u žádné jiné navi – hlasové navádění totiž říká i názvy ulic, směrů, výjezdů na kruháči, atd. Pro mě číslo jedna v navigacích. Proto nechápu, proč chybí ve výčtu nejlepších navigací pro Android.” Odpověď na řečnickou otázku je jednoduchá: NAVIGON se nedostal do redakčních nominací jednoduše proto, že ho žádný ze zúčastněných redaktorů nepoužívá. Právě proto dáváme na konci článku slovo našim čtenářům, aby seznam doplnili. Toto doplnění pak vychází jako článek Čtenáři doporučují.

NAVIGON Europe: hlavní obrazovka NAVIGON Europe: hlavní obrazovka

NAVIGON Europe: možnosti nastavení NAVIGON Europe: možnosti nastavení

NAVIGON Europe: Informace o cíli cesty NAVIGON Europe: Informace o cíli cesty

Dalším zastáncem NAVIGONu je mark51: “Protože jsem NAVIGON používal i dříve jako samostatné zařízení a zvykl jsem si na jeho elegantní styl ovládání. Tím nechci říct, že bych měl třeba problém ovládat Google Mapy, ty jsou navrženy také velmi dobře, ale třeba najít cílové místo a nastavit průjezdné body ve Waze to už je docela oříšek :-) NAVIGON to zvládá bez problémů.”

Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Evžen, který stručně dodává: “Aplikace je placená, ale velmi kvalitní. Mapy jsou naopak zdarma.” Doplňme hned, že NAVIGON vás vyjde bezmála na 1 700 Kč.

NAVIGON Europe: naplánovaná trasa NAVIGON Europe: naplánovaná trasa

NAVIGON Europe: navigace NAVIGON Europe: navigace

NAVIGON Europe: POI v okolí NAVIGON Europe: POI v okolí

Jako nejzajímavější funkce vybrali autoři do popisku v Obchodě Play následující:

 • Google Street View – náhled cíle (je-li k dispozici).
 • Asistent jízdy v pruzích (vyžaduje Android 2.2 nebo vyšší).
 • Podpora Bluetooth (vyžaduje Android 2.2 nebo vyšší).
 • Záruka nejnovějších map.
 • Místní vyhledávání.
 • Foursquare check-in v místě určení.
 • Glympse – odeslání informace o poloze vybraným uživatelům.
 • Bezpečnostní kamery.
 • Reality View Pro a Reality Scanner.
 • Hlídání překročení rychlosti.
 • Převádění textů na řeč a přesná mluvená oznámení.
 • Různé anglické přízvuky.
 • Rozšířená pěší navigace.
 • Možnost zadání cíle souřadnicemi.
 • 2D a 3D zobrazení.
 • Poslední míle – můžete automaticky uložit polohu vašeho vozu a přepnout se na režim pěší resp. veřejné dopravy.
 • Mapy NAVTEQ pro 44 zemí Evropy.

NAVIGON Europe: plánování trasy NAVIGON Europe: plánování trasy

NAVIGON Europe: plánování trasy NAVIGON Europe: plánování trasy

NAVIGON Europe: pomoc v nouzi NAVIGON Europe: pomoc v nouzi

NAVIGON si i přes ne právě lidovou cenu pořídilo více než sto tisíc uživatelů, ovšem jeho průměrná známka v Obchodě Play je pouhých 3,6. 25 MB velký balíček nainstalujete na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším.

Nesmí chybět názor jednoho ze spokojených uživatelů: ” Vyzkoušel jsem několik navigací a tato byla zatím nejlepší. Má detailní mapy, čísla popisná, nepadá, nezamrzá. Jedinou chybu udělala na trase v Itálii, kdy mě svedla na souběžnou vedlejší cestu, která byla navíc o pár metrů delší než hlavní a napojovala se po dvou kilometrech zpátky na hlavní. Jinak zbytek dané trasy 3500 km bezchybně i na místních a horských silnicích, takže zatím vřele doporučuji.”

 • Cena aplikace: 1646 Kč
 • Cena mapových podkladů: zdarma
 • Offline fungování: funguje zcela offline

[appbox googleplay com.navigon.navigator]

Locus Map Pro – Outdoor GPS

Těsně za stupni vítězů o pouhý jeden hlas skončil Locus, který nominovali dva čtenáři. Jako první promluví juras: “Locus patří asi mezi nejlepší turistické navigace na androidím trhu. Největší výhodou je podpora OSM pro offline použití včetně turistických tras a možnost nastavení vlastního stylu zobrazení mapy. Aplikace umožňuje zaznamenávat trasu a následně ji exportovat do mnoha různých formátů.” Svou troškou do mlýna přispěl také donar: “Český autor, aplikace se přibližuje funkcionalitou legendárnímu Ozi Exploreru z Windows mobile.”

Locus Map Pro – Outdoor GPS: úvodní nastavení Locus Map Pro – Outdoor GPS: úvodní nastavení

Locus Map Pro – Outdoor GPS: zobrazení mapy Locus Map Pro – Outdoor GPS: zobrazení mapy

Locus Map Pro – Outdoor GPS: body, stopy a položky Locus Map Pro – Outdoor GPS: body, stopy a položky

Autoři z vývojářského studia Asamm Software, s. r. o. v Obchodě Play jmenují skutečně dlouhý seznam funkcí a vlastností, ze kterého vybíráme nejzajímavější body z hlediska použití coby navigace.

Locus Map Pro – Outdoor GPS: výběr mapových podkladů Locus Map Pro – Outdoor GPS: výběr mapových podkladů

Locus Map Pro – Outdoor GPS: výběr mapových podkladů Locus Map Pro – Outdoor GPS: výběr mapových podkladů

Locus Map Pro – Outdoor GPS: mapové podklady OSM Locus Map Pro – Outdoor GPS: mapové podklady OSM

 • Online mapy (většina z nich jsou ke stažení pro offline použití): USGS, GSI, Openstreetmap, MapQuest, Visicom, Kapsi.fi, Turistautak, SHOCart, SmartMaps, Freemap, SledMap, Skoterleder, , Navigasi, Turaterkep, NzTopoMaps, Osmapa.pl, ChartBundle a další.
 • Offline mapy – vektorové mapy (nízký poplatek za stahování v Locus Obchodě) pro město, auto, turistiku, cyklistiku, lyžování. Podpora formátů SQLite, TAR mapy, MBT mapy, GEMF, RMAP, Orux, SmartMaps.
 • Hledání – podle adresy, souřadnic, vlastních bodů, lokalizované fotografie, vyhledávání míst v okolí (Google Places, Wikipedia).
 • Body zájmu (POI) a tratě – vytvořte si vlastní body zájmu a tratě, kategorizace a řazení, import, export. Upozornění na POI.
 • Záznam trasy – neomezené možnosti konfigurace, vlastní styly pro mapu, jako např. barva podle nadmořské výšky, podle rychlosti, podpora pro ANT+ senzor.
 • Hlasová navigace a navádění – plná podpora pro online hlasovou navigaci, hlasové navádění na bod (kompasem nebo na mapě) nebo podél cesty.
 • GPS – chytrý GPS systém pro úsporu baterie, speciální metody pro zpracování GPS, satelitní obrazovka s aktuálním stavem, oznámení o GPS stavu, podpora Bluetooth GPS.
 • Parkování.

Locus Map Pro – Outdoor GPS: boční nabídka Locus Map Pro – Outdoor GPS: boční nabídka

Locus Map Pro – Outdoor GPS: webové služby Locus Map Pro – Outdoor GPS: webové služby

Locus Map Pro – Outdoor GPS: vyhledávání Locus Map Pro – Outdoor GPS: vyhledávání

Aplikace existuje ve verzi zdarma, nebo v placené variantě Pro za 190 Kč. Bezplatná verze má na svém kontě více než milion instalací a průměrnou známku 4,4. V případě placené varianty vyšplhala známka dokonce až na 4,8. 10 MB velký balíček lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a novějším.

Za spokojené uživatele dáváme slovo Lukáši Jarrahovi: “Super To nejlepší, co můžete v této kategorii sehnat. Pro veškerou turistiku nezbytnost. Plus čeští vývojáři. Plná verze se vyplatí.”

 • Cena aplikace: 0/190 Kč
 • Cena mapových podkladů: zdarma/placené
 • Offline fungování: částečně

[appbox googleplay menion.android.locus]

OsmAnd Mapy a Navigace

Asi největšího konkurenta Locusu – mapovou a navigační aplikaci OsmAnd – nominovali taktéž dva čtenáři, takže o jeho umístění rozhodovala známka v Obchodě Play. Jako prvnímu dáme slovo slovenskému čtenáři, který se podepsal jako Substance242: “Napriek pribúdajúcim funkciám stále pomerne prehľadná všeobecná mapová aplikácia. Okrem bitmapových máp podporuje aj OpenStreet vektorové mapy, ktoré sa dajú stiahnuť pre každú krajinu priamo v aplikácii. Pre navigáciu je možné stiahnuť aj menšie a teda na výkon menej náročné “road” verzie máp s menej detailami, funkcie ako možné vyhnutie sa plateným cestám, či upozornenie na prekročenú maximálku sú samozrejmosťou. Navigáciu vie OsmAnd už veľmi dobre vypočítať aj off-line a za tú cenu (nula) sa jedná o použiteľné riešenie.”

OsmAnd Mapy a Navigace: omezení bezplatné verze OsmAnd Mapy a Navigace: omezení bezplatné verze

OsmAnd Mapy a Navigace: stažení souborů OsmAnd Mapy a Navigace: stažení souborů

OsmAnd Mapy a Navigace: úvodní obrazovka OsmAnd Mapy a Navigace: úvodní obrazovka

Druhým zastáncem OsmAndu je jiras: “OsmAnd je bezplatnou offline automobvilovou navigací pro android. V offline režimu funguje jak plánování trasy, tak i vyhledávání objektů na mapě, což v dnešní době u bezplatných navigací není samozřejmostí. Jedinou nevýhodou je omezení bezplatné verze na 10 států.”

OsmAnd Mapy a Navigace: možnosti nastavení OsmAnd Mapy a Navigace: možnosti nastavení

OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení profilu OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení profilu

OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení trasy OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení trasy

Podívejme se nyní na výčet některých hlavních funkcí:

 • dokáže pracovat kompletně offline (vektorové nebo rastrové mapy lze uložit do volitelného adresáře)
 • kompaktní offline vektorové mapy celého světa dostupné zdarma
 • stahování národních nebo regionálních map přímo z aplikace
 • možnost zobrazení několika vrstev mapy: GPX trasa, body zájmu, oblíbená místa, vrstevnice, zastávky hromadné dopravy, dodatečné mapy s nastavitelnou průhledností
 • offline vyhledávání adres a bodů zájmu
 • offline navigace na krátké vzdálenosti (experimentální)
 • režim auto, kolo a pěší s volitelným:
 • přepínání denního a nočního zobrazení
 • automatické zvětšováním podle rychlosti pohybu
 • natáčení mapy podle kompasu nebo směru pohybu
 • navádění do jízdních pruhů, zobrazení rychlostních limitů
 • TTS nebo audio hlasové pokyny

OsmAnd Mapy a Navigace: zadání adresy OsmAnd Mapy a Navigace: zadání adresy

OsmAnd Mapy a Navigace: navigace OsmAnd Mapy a Navigace: navigace

OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení rozhraní OsmAnd Mapy a Navigace: nastavení rozhraní

OsmAnd je k dispozici zdarma, nicméně s jistými omezeními, která padnou zakoupením placené verze OsmAnd+. Konkrétně budete moci po zaplacení částky 170 Kč přistupovat na offline Wikipedia POI a stáhnout více než deset map.

Verze zdarma má přes milion instalací a průměrnou známku 4,2, placená pak 4,5. 22 MB velký soubor lze instalovat na zařízení s Androidem 2.1 a vyšším.

Kladné hodnocení napsal coby komentář v Obchodě Play Jarry Dobrusky: “Super app – jede i bez datového připojení. Výborná navigace,i jako prohlížeč map, ukáže i památky, restaurace apod. s momentální vzdáleností od vás. Zatím nejlepší navigace zdarma s aktualizacemi. Škoda, že mobil nedokáže rychleji vyhledat družice, což ze začátku zbržďuje program. Super je i to,že app jede i jako Off.”

 • Cena aplikace: 0/170 Kč
 • Cena mapových podkladů: zdarma
 • Offline fungování: částečně

[appbox googleplay net.osmand]

iGo Primo

Se zařazením navigace iGo Primo jsme poněkud váhali – ačkoli ji totiž nominovali dva čtenáři, není běžným způsobem možné ji získat. Zapáleným zastáncem tohoto softwaru je Tomogo, který se podrobně rozepsal o jeho výhodách a funkcích: “Asi nejlepší navigace pro Android, ale doporučuji místo verze na Google Play stáhnou zdarma na internetu včetně kompletních map pro celý svět.

Tato navigace je spíš pro veterány a ty co si trochu s telefonem rozumí. Nemá moderní technologie, různé “fičury” jako mají moderní navigace, zato obsahuje velice kvalitní navigační jádro, které vás vezme vždy tou správnou cestou a její schopnosti jsou omezeny jen kvalitou map a jejich rozdílem od skutečnosti (myšleno že na mapě je silnice označena jako 2. třída ale ve skutečnosti to je tankodrom). Navíc máte možnost výběru od tří tvůrců mapových podkladů, TomTom, Teleatlas a Navimap. Osobně doporučuji Teleatlas dnes pod jménem HERE.

Celá navigace je offline, což oceníte především v cizině, ale i některých zákoutích naší republiky, kde není signál.

Funguje na všech Androidích telefonech s ARM procesory, včetně těch nejstarších, ale jediným problémem je někdy nutnost ruční konfigurace v souboru sys.txt, pokud pro svůj telefon nenajdete jeho již odladěnou verzi.

Používám ho proto, že jsem si koupil navigaci Sygic, ale u té se mi běžně stávalo, že jsem byl už dávno za křižovatkou, ale navigace k ní teprve přijížděla. Na Internetu jsem se dočetl, že je to obecný problém Sygic navigace na některých telefonech a tvůrci programu to nedokáží vyřešit. Proto jsem sáhnul opět po iGo, protože jsem s touto navigací byl spokojen i na mém starožitném Windows Mobile zařízení.

Nevím proč se tvůrce http://www.igonavigation.com/ rozhodnul opustit Android a věnuje se jen iPhone a jiným zařízením, a dnes se tato navigace dá sehnat jen pokoutně na Internetu, protože podle mne patří k tomu nejlepšímu, když chcete dojet z bodu A do bodu B.”

Jarda pak jen stručně dodává: “Kvalitní mapy, rychlost, nízké nároky na hardware, přizpůsobitelnost.”

 • Cena aplikace: neprodává se, ani se nedá stáhnout
 • Cena mapových podkladů: zdarma
 • Offline fungování: funguje zcela offline

CoPilot Premium Europe Sat Nav

V našich zemích je CoPilot relativně neznámou značkou, která ale má své příznivce. Mezi ně patří také Lemik, který napsal: “Používám taktéž placeného předchůdce CoPilot Live skoro 4 roky a jsem velmi spokojen. Offline vyhledávání funguje parádně, jen v menších obcích nemá čísla popisná. Hlavně v době, kdy jsem si to kupoval, existovaly pouze 2 funkční navigace a to Sygic a tohle. Ještě musí zmínit výbornou podporu ze strany výrobce, vždy mi poradili.”

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

V popisku Obchodu Play se dočtete v první řadě skutečnost, že navigace obsahuje offline mapy celé Evropy, samozřejmě umí hlasové pokyny, hlásí dopravní kamery a po dobu dvanácti měsíců poskytuje i dopravní informace. Je kompatibilní s více než 300 smartphony a tablety, včetně Samsung Galaxy S4, Note 1 a 2, HTC One, Google Nexus 7 a Xperia Z.

Mezi hlavní vlastnosti a funkce patří:

 • Offline mapy více než 40 evropských zemí uložené v zařízení, takže se můžete pohybovat v zahraničí bez datového roamingu.
 • Kvalitní mapové podklady NAVTEQ.
 • Turn-by-turn hlasová navigací s technologií převodu textu na řeč.
 • Celoživotní licence.
 • Obsahuje na 12 měsíců zdarma dopravní informace ActiveTraffic. Najde nejrychlejší trasu na základě informací o dopravě na trase, automaticky nalezne novou trasu, pokud se vyskytnou problémy a zpoždění.
 • Asistent jízdy v pruzích.
 • Alternativní trasy: výběr ze tří možných cest.
 • Možnost úpravy naplánované trasy.
 • Výkonné plánování a vedení trasy skrze více zastávek.
 • Moje místa – snadná navigace na domov, zaměstnání a oblíbené body.
 • Upozornění na radary a kamery s aktualizovanou databází.
 • Indikátor omezení rychlosti a upozornění při překročení.
 • Automatické režimy pro den a noc.
 • Plánování cesty pro karavany a větší vozidla.
 • Trasy pro motocykly a jízdní kola.
 • Funguje na více než 300 zařízeních se systémem Android, podporuje všechna populární rozlišení obrazovky.
 • Možnost navigace na místo určení z e-mailu.
 • Offline body zájmu: parkoviště, čerpací stanice, půjčovna aut a další.
 • Online vyhledávání pomocí Google a Wikipedie.
 • Pětidenní místní předpověď počasí.
 • Vyhledání místa, kde jste zaparkovalo.
 • Mapy západní a východní Evropy pro tyto státy: AD, AT, BY, BE, BA, BG, HR, CH, CZ, DK, EE, ES, FI, FR, DE, GI, GB, GR, HU, IE, IS, IT, LV, LI, LT, LU, MK, MD, MC, ME, NL, NO, PL, PT, RO, RU, SM, RS, SK, SI, SE, TR, UA, VA

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

CoPilot Premium Europe Sat Nav CoPilot Premium Europe Sat Nav

Aplikaci CoPilot Premium Europe Sat Nav si zatím stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její známka je 4,1.

Přidejme názory uživatelů – nejprve mírně kritický ohlas: “Po ročním používání: Kdyby nenavigovala na ještě nedostavěné silnice, což je zcela zásadní problém, tak by mi vadilo pouze to, že není možné pro ČR dokoupit příplatkové služby, které jsou běžné v zemích EU (ActiveTraffic™ a Live. Fuel Prices).” Vedle toho Jan Marek hodnotí: “Výborná navigace, pěkné uživatelské rozhraní, dobře naviguje, rozsáhlé možnosti nastavení.”

 • Cena aplikace: 946 Kč
 • Cena mapových podkladů: zdarma
 • Offline fungování: funguje zcela offline

[appbox googleplay com.alk.copilot.eumarket.premiumeupan]

TomTom Evropa

Na úplném chvostu dnešního přehledu se objevuje tradiční značka mezi navigacemi – TomTom. Doporučil ji j85k2 s tímto komentářem: “Stejné ovládání a grafika jako u Pana navigace. Dle mého nejlepší hlasová navigace v podání Miroslava. Nejjednodušší správa oblíbených bodů tzv. POI. Velká databáze nejen pro ČR, ale i zahraničí.”

TomTom Evropa TomTom Evropa

TomTom Evropa TomTom Evropa

Co slibuje TomTom pro Android?

 • Podrobná hlasová navigace – najděte cestu snadno pomocí zřetelných hlasových pokynů a silnice před vámi ve zobrazení 2D nebo 3D. Včetně automatického přetrasování, pokud přejedete odbočku.
 • Dokonalé navádění jízdními pruhy – poskytuje jasný přehled při navigaci složitými křižovatkami.
 • Offline mapy TomTom – mapy jsou uloženy ve vašem smartphonu – nepotřebujete mobilní datové připojení ani mobilní datový plán.
 • Doživotní aktualizace map zdarma – v průběhu životnosti aplikace si každý rok stáhněte 4 nebo více plných aktualizací.
 • Technologie IQ Routes – nejrychlejší trasy, nejpřesnější a spolehlivé doby příjezdu v libovolnou denní dobu.
 • Doprava – využívejte při řízení špičkové informace o dopravě (tuto službu zakoupíte prostřednictvím nákupu v aplikaci).
 • Mluvené názvy ulic – pomáhá vám soustředit se plně na řízení.
 • Služba TomTom Places – výsledky hledání určené pro řidiče.
 • Podpora multitaskingu – jasné podrobné navádění během telefonování.
 • Bezproblémová integrace – snadno se integruje s kontakty smartphonu
 • Mapy a pokrytí: AD, AT, BE, CH, CZ, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GB, GR, HR, HU, IC, IE, IT, LI, LT, LU, LV, MC, MT, NL, NO, PL, PT, SE, SI, SK, SM, TR, VA, BG (58 %), CY (52 %), RU (51 %), UA (42 %), RO (16 %).

TomTom Evropa TomTom Evropa

TomTom Evropa TomTom Evropa

TomTom si z Obchodu Play stáhlo více než deset tisíc uživatelů, jeho známka je ovšem jen 3,5. 36 MB velkou “instalačku” můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a novějším.

Michal Frühauf coby spokojený uživatel napsal: “Spokojenost Naprostá spokojenost s aplikací i mapovými podklady. Vypočítání trasy sice trvá trochu déle, nicméně ostatní jiné vlastnosti navigace (strategie pro výpočet trasy, hledání/přidávání cílů po trase, na konci trasy, jízdní pruhy apod.) tento drobný prohřešek více než vynahradí.”

TomTom Evropa TomTom Evropa

 • Cena aplikace: 1755 Kč
 • Cena mapových podkladů: zdarma
 • Offline fungování: funguje zcela offline

[appbox googleplay com.tomtom.europe]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)