Kde je lepší čtečka otisků prstů: vpředu, či vzadu? (Víkendová hlasovačka)

ctecka_otisku_prstu_ico

V diskuzích pod články o nových chytrých telefonech často zažehne vášně relativně okrajové téma – totiž zda je lepší čtečka otisků prstů na přední, nebo zadní straně telefonu. Pojďme to zkusit „rozseknout“ v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze!

Čtečka otisků prstů je prvkem zabezpečení, který v současných chytrých telefonech získává na oblibě. Její výhodou je především rychlost a jednoduchost použití: stačí přiložit prst na snímač a během několika desetin sekundy dojde k odemknutí zařízení. To je ve srovnání se zadáváním hesla, PINu či gesta několikanásobně rychlejší postup, vedoucí ke stejnému cíli. Poslední generace čteček přinesly také vyšší spolehlivost, takže rozpoznání otisku v drtivé většině případů proběhne hned napoprvé. Jednotliví výrobci umísťují snímač na různá místa: pro Samsung, Motorolu a OnePlus je typická implementace do domovského tlačítka na čelní straně, Sony má čtečku v tlačítku napájení na boku, LG a Huawei ji situují na zadní stranu.

Čtečka otisků prstů v provedení Samsungu Čtečka otisků prstů v provedení Samsungu

Nahlédneme-li krátce do historie, zjistíme, že prvním mobilním telefonem se čtečkou otisků prstů byla Toshiba Portégé G500 z roku 2007. Jednalo se o zařízení s operačním systémem Windows Mobile 5.0, jednojádrovým procesorem na 416 MHz a 64 MB operační paměti. Můžeme tedy konstatovat, že tato komponenta oslaví jako součást výbavy mobilů příští rok kulaté výročí. Do širšího povědomí se však tato biometrická technologie dostala až s iPhonem 5S z roku 2013, kde byl snímač umístěn v domovském tlačítku. Jedním z prvních Androidů, který šlo odemknout otiskem, byl HTC One Max, představený pouhý měsíc po „jablečné premiéře.“ Otisk se načítal přejetím prstu po senzoru na zadní straně, což byl způsob, který v té době znali uživatelé některých notebooků. Trh tehdy téměř zcela ovládala společnost Synaptics.

První telefon se čtečkou otisků: Toshiba Portégé G500 První telefon se čtečkou otisků: Toshiba Portégé G500

Jihokorejský Samsung uvažoval o nasazení čtečky otisků u modelu Note 3, který byl představen taktéž v září 2013. Nakonec se ale této myšlenky vzdal s konstatováním, že technologie se ukázala být nespolehlivá a komplikovaná. Historicky prvními Samsungem se čtečkou je až model Galaxy S5, představený v březnu roku 2014. Prvními Nexusy s touto výbavou se staly až loňské modely Huawei Nexus 6P a LG Nexus 5X. Oba měly tuto součástku nainstalovanou na zadní straně, kde se stala takřka typickým designovým prvkem. Nativní podporu ze strany systému přinesl totiž právě loňský Android 6.0 Marshmallow. Do té doby museli výrobci implementovat čtečku vlastními cestami.

První Nexusy se čtečkou otisků prstů První Nexusy se čtečkou otisků prstů

Dnes je již čtečka otisků prstů standardní výbavou zařízení střední a vyšší třídy, postupně se dostává i do levnějších modelů. Zabezpečuje vstup do systému, postupně její podporu implementují i další aplikace. Stala se takovou samozřejmostí, že kdyby ji nějaký výrobce vypustil, určitě by to zákazníci nenechali bez komentáře. Liší se ale názory na to, jaké provedení je vlastně nejlepší, přičemž se dá říci, že každé má svá pro a proti. Senzor na přední straně je praktický, když telefon leží na stole a uživatel ho chce odemknout, aniž by ho vzal do dlaně. Senzory otisků prstů na zadní straně se zase lépe používají, když vytáhnete telefon z kapsy.

Čtečka otisků prstů: které místo je pro ni nejlepší?

S ohledem na to, jak se liší provedení jednotlivých výrobců, bychom rádi zjistili, jaká pozice pro snímače otisků prstů je z pohledu našich čtenářů nejlepší? Ptáme se tedy, jaké umístění je pro tuto komponentu z vašeho pohledu nejlepší.
[gravityform id=“87″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem pak můžete vyslovit své argumenty pro vámi preferované řešení. Budeme také rádi, když se podělíte o své zkušenosti z praktického života, zejména tehdy, jestliže jste měli možnost zkusit více variant.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda byste si koupili „véčko“ s Androidem. Ukázalo se, že názory na toto provedení nejsou zcela vyhraněné, byť mírně převládal odmítavý postoj. Nejsilnější skupina, čítající celých 30 % všech hlasů, by si „véčko“ určitě nekoupila. Dalších 18 % by o koupi „nejspíš neuvažovalo.“ Na druhé straně je 17 % čtenářů, kteří by v případě „véčka“ neváhali a dalších 24 %, jenž by o něm přinejmenším uvažovali. V tomto případě tedy nelze asi jednoznačně říci, zda by telefon tohoto konceptu měl svou zákaznickou obec, nicméně téměř pětina zájemců působí jako poměrně zajímavá „cílovka.“ Uvidíme, co na to výrobci, kteří se zatím orientují jen na asijský trh.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)