Crowdsourcing v praxi – dopravní informace

No Image-02

Na „mobilním blogu“ Google se nedávno objevil moc zajímavý článek, popisující způsob získávání aktuálních dopravních informací pomocí mobilních telefonů uživatelů. Služba je sice zatím v provozu jen v některých částech USA, dufáme však, že s rostoucím počtem chytrých telefonů u nás se brzy objeví i tady.

A o co tedy jde? Google ukazuje na svých mapách v některých místech vrstvu s aktuálními dopravními informacemi. Jak ale tato data získává, aby byla doopravdy aktuální a pravdivá? No přece díky Vám! Pokud si totiž ve svém Androidu zapnete možnost získávání informací o aktuální poloze z bezdrátových sítí, krom jiného při pohledu na mapu odesílá telefon také anonymizovaná data o tom, kde a jak rychle se pohybujete (Google se dušuje, že v žádném případě není možné z těchto dat získat jakékoli informace o Vás). Když pak takováto odesílá opravdu hodně právě cestujících telefonů, dá snadno poznat že někde na cestě není úplně všechno v pořádku.

Čím více lidí tedy bude Google Mapy ve svém chytrém telefonu s GPS používat (aplikace je dostupná i pro jiné platformy než Android), tím lepší data budou k dispozici a tím pádem také bude možno lépe spočítat místa s dopravním omezením.

Snad se služba brzy opravdu rozjede a dočkáme se takových zpráv i u nás – vědět na kterém kilometru D1 se vyplatí objet zácpu by mohlo často ušetřit opravdu dost času…

Crowdsourcing je anglický výraz přesně pro tento způsob získávání dat. Přeložit by se dal jako „najímání davu“ – čím více lidí data posílá, tím lépe se z nich dají spočítat relevantní informace. Mít data o poloze a rychlosti od jednoho telefonu by bylo k ničemu. Pokud je ale telefonů pár tisíc, statisticka dokáže spočítat divy.

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)