Creative D80 a D100 – kvalitní reproduktory na cesty [recenze]

hire_d100_1

Creative se s příslušenstvím, které můžeme připojit k našim androidím mazlíkům, poslední dobou poměrně rozšoupl, a tak tu máme po recenzích několika různých sluchátek a high-tech reproduktorů Sound BlasterAxx další dvě zařízení na paškál. Těmi zařízeními jsou přenosné reproduktory Creative D80 a D100.

hire_d80_1 Creative D80

hire_d100_1 Creative D100

Creative D100

Mezi reproduktory není mnoho rozdílů, a tak začneme tím vybavenějším, a pak si řekneme, co tomu méně vybavenému schází a v čem je horší.

Balení reproduktorů Balení reproduktorů

V balení nalezneme pouze reproduktor samotný a napájecí kabel. Nic víc ani není potřeba, takže nemáme pocit, že bychom byli o něco ochuzeni. Reproduktor není s rozměry 336 x 115 x 115 mm (D x Š x V) žádný prcek, ale je lehký (1 kg), a tak s jeho přenášením není žádný problém.

20130304_162450 20130304_162444

Reproduktory jsou nabízeny v několika barvách (modrá, růžová, černá, zelená), přičemž námi testovaný kus měl tu nejméně veselou, což mu ale nijak neubíralo na kráse. Designově se totiž reproduktory povedly. Přední strana je potažena látkou a v jejím prostředku se nachází panel s tlačítky pro ovládání hlasitosti a zapnutí Bluetooth. Zbytek důležitých prvků se schovává na zadní straně pod basovým výdechem – je zde zapínací posuvník, vstup na 3,5mm jack a zdířka pro napájení.

20130304_162523 20130304_162531

Do reproduktoru můžete vložit 4 AA baterie, čímž získáte plně přenosný hudební systém. Výrobce udává výdrž na baterie až 25 hodin. V reálu je to sice méně, ale i tak vám zařízení vydrží překvapivě dlouho. Samozřejmě záleží na hlasitosti a na použitých bateriích, ale my jsme se dostali na více než 12 hodin poslechu při přehrávání přes Bluetooth, střední hlasitosti a použití obyčejných baterií Energizer, což je velmi solidní výkon.

Reproduktor můžete napájet pomocí čtyř AA baterií Reproduktor můžete napájet pomocí čtyř AA baterií

Zařízení je vybaveno dvěma 3“ reproduktory, které příjemně překvapily svojí kvalitou. Hlavně basy zní výborně, ale středy ani výšky nijak zásadně nezaostávají a poslech působí příjemně. Vzhledem k ceně reproduktorů je výsledek výborný. Reproduktory dokáží hrát i poměrně nahlas, takže pořádání menších večírků nebude problém. Při nejvyšších hlasitostech se ale projevuje velké zkreslení zvuku, což nepůsobí na poslech příjemně.

Jak již bylo několikrát zmíněno, reproduktory podporují připojení přes Bluetooth, konkrétně jde o verzi 2.1 a profil A2DP. Zvuk je tedy sice přenášen ztrátově, ale ve výsledku to není moc poznat a sníženou kvalitu bez detailního zkoumání ani nepostřehnete. Teoretický dosah Bluetooth je 10 m, ale v praxi je to o něco méně. I tak to ale stačí na to, abyste se mohli s připojeným telefonem (případně jiným zařízením) volně pohybovat ve vedlejší místnosti beze strachu, že signál vypadne. Signál se nám začal ztrácet na vzdálenost asi 5 m přes dvě stěny.
Graf ceny produktu Creative D100 poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Creative D80

Levnější bráška má proti dražšímu modelu jednu poměrně podstatnou nevýhodu. Tou je, že nelze napájet z baterií a musíte si vystačit pouze s napájením přes kabel, který je v balení. Kromě tohoto rozdílu zde moc odlišností nenalezneme. D80 má mírně odlišný (zakulacenější) design, jiný napájecí konektor a trochu jiné rozmístění ovládacích prvků – vstup na 3,5 mm jack je umístěn na přední straně. Rozměry reproduktorů jsou 325 x 100 x 100 mm. Kromě těchto detailů platí vše, co bylo řečeno výše.

20130304_170837 20130304_170819

Zvukově i hlasitostně jsou na tom oba reproduktory skoro stejně, s tím rozdílem, že model D80 má trochu větší problémy s hlasitou reprodukcí a zkreslení zvuku je o něco málo výraznější.

Graf ceny produktu Creative D80 wireless poskytuje server Heureka.cz Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Závěr

Koupit či nekoupit? V případě, že hledáte lehce přenosné reproduktory s poměrně nízkou cenou a s možností bezdrátově připojit telefon přes Bluetooth, pak je odpověď kladná. Ve mně zanechal lepší dojem vyšší model D100, ale pokud vám absence napájení z baterií nevadí, pak nevidím žádný důvod, proč se vyhýbat modelu D80. Jedná se o poměrně specifická zařízení určená hlavně na cesty a k častému přenášení, takže nepočítejte s tím, že vám nahradí standardní domácí reprosoustavu, kterou máte připojenou k počítači, ale na cestách svému účelu poslouží velmi dobře a za své peníze dostanete odpovídající kvalitu.

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)