Co se děje uvnitř telefonu při pádu? Srovnali jsme se iPhone 6 Plus a LG G3

Poškození při pádu – náhled (1 of 1)

Co se děje s mobilním telefonem při pádu? Tato otázka jistě napadla mnoho z vás, protože se nejen náš androidí miláček čas od času odporoučí nedobrovolně k zemi. Navštívili jsme pražský servis Prime Solder, abychom se podívali, co přesně se děje v útrobách mobilního telefonu po tvrdém nárazu.

Praskliny a odřeniny – co vidíme na povrchu

Situace na první pohled nevinná může skončit až nepěkným větrem v naší peněžence. Stačí jedno vyklouznutí mobilního telefonu, pád na tvrdou zem a musíte napravovat škody. Nejčastěji odnese náraz displej, na kterém se objeví „pavouk“. Jelikož dnes dotyková plocha tvoří velkou a hlavně důležitou část mobilních telefonů, šplhají se opravy k několika tisícům.

Poškození při pádu - LG G3 3

V lepším případě se telefon při pádu odmění pouze oděrkami a kosmetickými vadami na svém těle. V tomto případě ale nemusí být vůbec vyhráno – uživateli je totiž skryto, co se událo uvnitř telefonu. Na první pohled tak může být telefon takřka nepoškozen, začnou se ale objevovat různé problémy.

iPhone 6 Plus – zástupce kovových smartphonů

Jako první jsme se do útrob podívali konkurenčnímu smartphonu. Je to z toho důvodu, že problém, na který chceme poukázat, se zde vyskytuje opravdu často. A je kovový, což jej spojuje s řadou dalších smartphonů s Androidem – o tom ale níže.

Telefon, který máme před sebou, není na první pohled nijak poškozen. Sklo displeje je v pořádku a nikde nenajdeme kromě standardních známek opotřebení nic nestandardního. Přesto nefunguje správně dotyková plocha (displej čas od času nereaguje, navíc se na něm objevuje podivný proužek) a nefunguje zvuk. Vada výrobku, říkáte si?

Uvnitř se udály věci

Příčinou poškození je pád – telefon se odporoučel k zemi a spadl zády na tvrdý podklad. Při pádu sice neutrpěl poškození konstrukce, základní deska ovšem ano. Jak se můžete přesvědčit ze snímků mikroskopu, poškozeno je několik pinů na čipu starajícím se o dotykové ovládání a zvukový čip dokonce celý praskl.

Poškozená základní deska Poškozená základní deska

LG G3 – plast a trochu jiný příběh

Ještě než prozradíme příčinu poškození u iPhonu, přeskočme k jinému telefonu a trochu jinému příběhu. LG G3 disponuje plastovou konstrukcí, což je v našem případě hlavní rozdíl oproti iPhonu (systém totiž pád a poškození nijak neovlivní). Při pádu telefonu na hranu se poškodil displej (což je vidět), ale bohužel to není jediné poškození. Do věčných lovišť se odporoučel i čip pro hlasitý reproduktor. Ten se nachází kousek od místa, kde se telefon střetl se zemí.

Poškození při pádu - LG G3 4

při pádu

 

Kov vs. plast, iPhone 6 Plus vs. LG G3: V čem je rozdíl?

Zmíněné telefony jsme vybrali záměrně – liší se totiž použitým materiálem konstrukce. Ostatní rozdíly (a že jsou velké) nyní vypusťme. Právě materiál je v případě pádu důležitý – ne ovšem kvůli poškrábání či poškození samotné konstrukce, ale hlavně kvůli poškození elektroniky uvnitř. Obě konstrukce se při stejném pádu zachovají odlišně, což se na první pohled nemusí zdát.

Za vše může fyzika – energii při pádu musí něco pohltit. V případě plastové konstrukce je to většinou samotný plast, který sice část energie přenese i do čipu – výhradně však pouze v oblasti epicentra. V praxi to tedy znamená, že „plastový“ telefon je na oko po střetu se zemí více poškozen, elektronika však mnohdy ani neutrpí, případně jen v blízkosti místa střetu.

Kovový telefon se ale chová jinak – energii kov většinou přenese v podobě vibrací do všech zákoutí telefonu. Skrze šrouby i do základní desky samotného přístroje. Kvůli tomu se pak často stává, že telefon nejeví na první pohled známky poškození, ale uvnitř odešlo několik součástek, a to i takových, které jsou v jiné části telefonu, než jakou telefon spadl na zem. To byl i případ telefonu z úvodu článku.

Přitom starší generace iPhonů, které byly tvořeny kombinací skla a kovového rámečku, na tom byly lépe. Sklo sice praskalo, vnitřní elektronika ale odcházela po pádech znatelně méně.

Srovnání základních desek - vlevo LG G3, vpravo iPhone 6 Plus Srovnání základních desek – vlevo LG G3, vpravo iPhone 6 Plus

Co si z toho vlastně odnést?

Zjištění v článku asi nebude pro mnohé žádným překvapením a po uvědomění si faktů asi logické pro všechny. Vězte ale, že to není pro mnohé (a hlavně běžné uživatele) na první pohled patrné. Často se pak stává, že je poškození telefonu hodnoceno pouze skrze škrábance samotné konstrukce.

Není ale vůbec ojedinělé, že se právě po pádu začnou pomalu projevovat problémy s příjmem signálu, GPS, přehříváním apod. Mnozí uživatelé to pak připisují vlastnostem modelu či značce, ale výrobce je v tom tak trochu nevinně – pokud mu tedy odpustíme, že telefon neudělal proti těmto pádům imunní.

Kov, sklo, nebo plast?

I tento faktor může být důležitý pro výběr telefonu. Kovové telefony sice vypadají elegantně, odolnější pádům jsou však konstrukce z plastu či ze skla. Materiál totiž pohltí více energie a ochrání tak zbytek smartphonu. Nejlepším řešením je ale vlastně vůbec telefon těmto testům odolnosti nepodrobit. Tomu se však asi nelze ubránit, že?

Zajímavost se šroubky

Telefony od Applu používají sadu různých šroubků (různé délky) a velmi záleží na jejich správném umístění. Pokud totiž použijete delší šroub do míst, kde nemá co dělat, přerušíte vodivé cesty na desce, což při instalaci vlastně ani nepoznáte. Pokud se tedy do rozebírání iPhonu chtějí uživatelé pustit doma sami, musí na tento aspekt myslet, než bude pozdě. Jinak může deska dopadnout jako na následující fotografii.

Za informace a poskytnuté materiály děkujeme společnosti Prime Solder, specialistům na opravu základních desek.

Máte zkušenosti s podobným poškozením elektroniky při pádu? Jaké konstrukci dáváte přednost?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)