Co přinese Google Experience – nový launcher pro Android 4.4 KitKat?

Google Experience - nový launcher pro Android 4.4 KitKat - přinese řadu novinek

Před několika dny redaktor serveru Android Police Artem Russakovskii zveřejnil na sociální síti Google+ pět příspěvků s možnými detaily o nové verzi Androidu, které později zkompletoval do článku. Protože tento zdroj patří mezi nejspolehlivější, můžeme s poměrně velkou jistotou očekávat nový launcher s názvem Google Experience. Toto jméno měl launcher ve dva týdny starém testovacím sestavení a je nepravděpodobné, že by ho Google na poslední chvíli změnil. Bude to jedna z nejvýznamnějších změn, kterou Android 4.4 přinese. Je také možné, že se launcher objeví jako samostatná aplikace v Obchodě Play, nicméně na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

Launcher se jmenuje Google Experience Launcher se jmenuje Google Experience

Jednalo by se o třetí generaci systémového prostředí – první verze přišla společně s prvním Androidem, druhá pak následovala v roce 2009 spolu s Androidem 2.0. Zatím je k dispozici jen minimum snímků obrazovek, nicméně průběžně je sestavován seznam nových funkcí. Pojďme se na něj podívat.

  • Průhledná notifikační lišta a panely nástrojů, ovšem pouze pokud se nacházíte v prostředí launcheru. Jakmile se přepnete do nějaké aplikace, všechny prvky se vrací k původnímu černému pozadí.
  • Vyhledávání Google / Google Now bude přímo integrováno do Google Experience. Jak již dříve potvrdil server TuttoAndroid, obrazovka zcela vlevo bude vyhrazena pro vyhledávání, respektive Google Now.
Obrazovka zcela vlevo bude vyhrazena pro vyhledávání Obrazovka zcela vlevo bude vyhrazena pro vyhledávání

  • Na obrazovce Google Now bude možné nastavit si připomenutí stiskem jednoho tlačítka.
  • Okno pro hlasový vstup je ve spodní části mírně transparentní a jakoby plave nad plochou, místo toho, aby zabíralo celou obrazovku, což můžete porovnat na snímku níže (vlevo Android 4.3, vpravo 4.4).

Hlasové zadávání v Androidu 4.3 Hlasové zadávání v Androidu 4.3

Hlasové zadávání v Androidu 4.4 Hlasové zadávání v Androidu 4.4

  • Celkový počet ploch na domovské obrazovce již není omezen na pět, ale může být neomezený. Plocha nejvíce vpravo zůstává vždy prázdná. Pokud na ní přidáte ikonu nebo widget, systém automaticky vytvoří další, čímž odstraňuje potřebu přidávat nové plochy ručně.
  • Složky, do kterých lze dosud přidat maximálně 16 ikon, budou nyní neomezené. Při dosažení limitu šestnácti zástupců bude možné seznamem listovat.
Složky již mohou obsahovat více než 16 ikon Složky již mohou obsahovat více než 16 ikon

  • Widgety na domovskou obrazovku nepůjde přidávat ze seznamu aplikací, ale skrze dlouhé tapnutí na volné místo plochy. V tomto směru se tedy Google vrátil zpět k původnímu konceptu, čemuž se, upřímně řečeno, příliš nedivíme.
  • Zmizel kruh kolem ikony pro vstup do seznamu aplikací.
  • Horizontální oddělovač doku a plochy je nyní nahrazen indikátorem v podobě malých teček.
Zmizel kruh kolem ikony pro vstup do seznamu aplikací a změnil se oddělovač doku Zmizel kruh kolem ikony pro vstup do seznamu aplikací a změnil se oddělovač doku

 • Pozadí seznamu aplikací je nyní průhledné.
 • Na zamykací obrazovce, která je nyní pravděpodobně součástí nového launcheru, je ikona pro rychlé spuštění fotoaparátu, nicméně aplikace samotná se spouští posunem vpravo, jak je tomu nyní.
 • Změnila se řada ikonek – například ikona aplikace Telefon.
 • Přibudou nové tapety ve stylu Nexusu 7 2013.
Google Experience - nový launcher pro Android 4.4 KitKat - přinese řadu novinek Google Experience – nový launcher pro Android 4.4 KitKat – přinese řadu novinek

Zdroje: Android Police, 4PDA, IBTimes, The Droid Guy, Android Beat, Phone Arena, YouHTC, Android Authority, Android Headlines, Talk Android.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)