Co je NFC a k čemu je dobré ho použít?

nfc platby telefonem android pay

NFC je zkratka, kterou můžete poměrně často slyšet a číst v souvislosti s chytrými mobilními telefony, nicméně ne každý chápe, co vlastně znamená a ještě méně uživatelů schopnosti této funkce využívá. Jak se dozvíte v tomto článku, NFC je užitečné a snadno použitelné, takže se vám pokusíme vysvětlit vše, co potřebujete znát.

Co je NFC?

NFC je zkratka pro „Near Field Communication“ a podle Wikipedie jde o „modulární technologii radiové bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm) s přiblížením přístrojů.“ V podstatě je to tedy způsob, jakým váš telefon může bezdrátově komunikovat s jiným zařízením ve své relativní blízkosti. NFC umožňuje oboustrannou komunikaci, což v praxi znamená, že obě spojená zařízení mohou odesílat i přijímat informace. Jak si povíme dále, v závislosti na tom, jak zařízení funguje, rozlišujeme zařízení aktivní a pasivní. NFC nepotřebuje ke svému fungování žádné internetové moduly a nepoužívá tedy Wi-Fi, LTE, mobilní data, ani nic podobného. Kromě dalších kladů je tedy použití této technologie naprosto zdarma.

Jak poznáte, že váš telefon podporuje NFC?

Kromě technické specifikace, kde by měla být tato informace uvedena, to můžete zjistit v systémovém nastavení, konkrétně v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další, kde byste měli najít přepínač NFC.

Většina zařízení s podporou má také na zadní straně logo v podobě písmena N.

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

Jak funguje NFC na Androidu?

NFC vysílá a/nebo přijímá data pomocí rádiových vln, stejně jako Bluetooth, Wi-Fi a další bezdrátové signály. Technologie používané v NFC vycházejí ze staršího standardu RFID (identifikace na rádiové frekvenci), který využívá k přenosu informací elektromagnetickou indukci. To je právě asi nejzásadnější rozdíl proti Bluetooth či Wi-Fi, protože tento způsob může být použit k indukci elektrických proudů v pasivních součástkách a následné komunikaci s nimi.

NFC má zavedený standard bezdrátové komunikace, takže v případě, že dvě zařízení podporují a dodržují protokoly, mohou spolu vzájemně komunikovat. Jak již zaznělo, od známějšího a staršího komunikačního standardu Bluetooth se liší podstatou svého fungování – funguje totiž na bázi elektromagnetické indukce. Z praktického hlediska je tedy možné, aby jedno ze zařízení bylo pasivní – typicky se jedná o nejrůznější štítky či nálepky. Pasivní zařízení nevyžaduje vlastní zdroj energie (je „poháněno“ elektromagnetickým polem vytvořeným aktivním prvkem), přesto dokáže přenášet data při styku s aktivním zařízením, kterým je v tomto případě chytrý telefon. Pasivní zařízení nezpracovává informace odeslané z jiných zdrojů a nemůže se připojit k jiným pasivním zařízením.

Aktivní zařízení jsou schopna jak odesílat a přijímat data, tak i komunikovat mezi sebou a s pasivními zařízeními. Kromě smartphonů jsou aktivními NFC zařízeními například nejrůznější čtečky karet a dotykové platební terminály. K dispozici jsou tři různé režimy komunikace:

 • Čtení/zapisování (například čtení informací ve štítku). Přenos v tomto režimu probíhá jen jedním směrem.
 • Emulace karty (například pro provádění plateb). V tomto módu můžete používat jako inteligentní nebo bezkontaktní platební kartu k realizaci plateb nebo úhradu za přepravu veřejnou dopravou.
 • Peer-to-peer (například pro přenos souborů). V tomto režimu obě zařízení přepínají mezi aktivním (při odesílání dat) a pasivním režimem (při příjmu dat).

 

Frekvence přenosu dat přes NFC je 13,56 MHz, a data mohou být odesílána rychlostí 106, 212 nebo 424 kilobitů za sekundu, což je dostatečně rychlé pro většinu účelů od poslání kontaktních údajů, až po obrázky a hudbu.

Ve srovnání s Bluetooth

Může se zdát, že NFC je trochu zbytečné, když máme k dispozici řadu let používanou technologii Bluetooth. Existuje však několik důležitých technologických rozdílů mezi těmito technologiemi, přičemž novější standard nabízí několik nesporných výhod.

Hlavním argumentem ve prospěch NFC je mnohem nižší spotřeba energie, která je dokonce menší než u poslední technologie Bluetooth 4.0 (LE). Tato technologie je ideální pro pasivní zařízení, jako jsou například reklamní značky či štítky, protože mohou pracovat bez nutnosti zdroje elektrické energie.

Energeticky úspornější řešení má ale i své nedostatky. Nejvíce citelná je mnohem kratší vzdálenost, na kterou mohou zařízení komunikovat. Zatímco NFC má dosah kolem 10 centimetrů, při připojení přes Bluetooth můžete přenášet data až do vzdálenosti 10 metrů. Další nevýhodou je, že NFC je o dost pomalejší než Bluetooth: přenos dat při maximální rychlosti je pouhých 424 kb/s v porovnání s 2,1 Mb/s u Bluetooth 2.1 či kolem 1 Mb/s Bluetooth 4.0 až teoretických 24 Mbit/s..

NFC vytahuje eso z rukávu, pokud jde o rychlost připojení. Vzhledem k absenci nutnosti manuálního spárování trvá navázání spojení mezi dvěma zařízeními méně než jednu desetinu sekundy. Na tuto rychlost se teprve nedávno dostal Bluetooth 4.0.

K čemu můžete NFC použít?

Spojení se štítky/tagy

NFC štítky jsou malé nálepky, přívěšky nebo jinak provedené produkty, které v sobě obsahují NFC čip. Tyto čipy lze naprogramovat, aby obsahovaly nějaké informace, které se při aktivaci přenesou do aktivního zařízení. Typicky takový štítek obsahuje třeba webovou adresu, která se načte, když přiblížíte telefon. Ve spojení se softwarem je například možné, aby se v blízkosti zadaného štítku zapnula Wi-Fi v telefonu, nebo došlo ke ztišení všech zvuků.

NFC štítek NFC štítek

V budoucnu bude možné tyto čipy implementovat prakticky do čehokoli – například v menu v restauraci, kde po načtení telefonem nabídne nejaktuálnější verzi jídelního lístku. Po přiblížení telefonu k menu by se tak například zákazník mohl dozvědět podrobné údaje o nutričních hodnotách, složení, alergenech a další informace. Proti v současnosti často používaným QR kódům odpadá nutnost skenování informace fotoaparátem a její následné zpracování nějakou aplikací; informace jsou v tomto případě k dispozici okamžitě.

Provádění plateb

Zrovna minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ve článku Proč (ne)platíte mobilním telefonem? věnovali otázce provádění plateb chytrým mobilním telefonem. Nutno konstatovat, že na našem trhu se situace zlepšuje a alternaci platecení smartphonem nabízí několik českých bank. Zároveň se spustila i česká verze Android Pay.

V zahraničí jsou v tomto směru přeci jen o kousek dál a v mnoha obchodech ve Spojených státech či Velké Británii lze nákupy do cca 500 Kč zaplatit pomocí mobilního telefonu s použitím aplikací. Stačí tak pouze přiložit mobil k terminálu a klepnutím potvrdit transakci.

Na bezdrátové platby telefonem v Česku teprve čekáme

Ani jablečná konkurence nechce v tomto směru zůstat pozadu, takže Apple přinesl jako jednu z novinek iPhonu 6 NFC anténu, která pracuje s novou funkcí Apple Pay. Skutečnost, že podobné funkce obsahují i chytré hodinky Apple Watch potvrzuje, že tento typ „bezdrátových“ a „bezkaretních“ plateb začíná být pro všechny zúčastněné strany zajímavý.

Čip může být použit jako forma zabezpečení například při vstupu do objektů, na kulturní akce či při přepravě veřejnou dopravou.

Přenos souborů

Prostřednictvím NFC spojení lze také přenášet soubory mezi dvěma zařízeními pomocí funkce Android Beam. Tímto způsobem je například možné sdílet odkazy na stažení aplikací, hudbu, polohu v Mapách Google a kontakty. Pomocí NFC lze také párovat telefon s dalším zařízení, jako třeba chytrými hodinkami či kompatibilním reproduktorem.

Ve skutečnosti se ale nejedná o záležitost realizovanou výhradně přes NFC. Jak uvádí Wikipedie: „Od Androidu 4.1 (Jelly Bean) mohou zařízení používat Android Beam pro odesílání fotek a videí přes Bluetooth. Android Beam používá NFC k zapnutí Bluetooth na obou zařízeních, k jejich okamžitému spárování a k opětovnému vypnutí Bluetooth po dokončení přenosu na obou zařízeních.“

Jak na Androidu posílat soubory přes NFC?

První, co musíte udělat, je povolení NFC a Android Beam na obou zařízeních. Tyto volby najdete v systémovém nastavení v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další, kde aktivujete volby NFC a Android Beam.

Poté otevřete soubor, který chcete odeslat (například obrázek v galerii, webovou stránku, video nebo jiný obsah na obrazovce) a přiložíte telefony k sobě (ideálně zadní stranou, aby byly antény co nejblíže, a současně jste mohli ovládat displej). Dále stačí pouze potvrdit dialog „Přenos zahájíte dotykem“ s tím, že si přejete přenést soubor. Další informace o tomto způsobu přenosu souborů najdete v oficiální nápovědě k telefonům Nexus, my jsme o něm psali podrobněji ve článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (3. díl).

Přenosy souborů lze realizovat i pomocí aplikace třetí strany, jako je File Beam (Touch to Send), která zvládá tyto operace jednoduchým a intuitivním způsobem. Jediné, co budete potřebovat, je operační systém Android 4.1 a vyšší a podpora NFC na obou zařízeních.

Přenos nastavení z jednoho telefonu do druhého

Tato technologie se také používá v posledních verzích Androidu (od Androidu 5.0) k přenesení nastavení a aplikací z jednoho telefonu do druhého. V praxi se této funkci říká „Nastavení dotykem“ („Tap & Go“) a funguje tak, že v určitém kroku po prvním spuštění nového zařízení dostane uživatel jako možnost přenést data ze starého telefonu do nového. Podrobněji se o této šikovné „vychytávce“ můžete dočíst v nápovědě Nastavení zařízení Nexus.

Nastavení dotykem Nastavení dotykem

My jsme se této funkci věnovali v rámci článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl), kde jsme psali: „Pokud společně s Androidem 5.0 pořizujete nové zařízení, pak určitě oceníte novou funkci „Tap & Go“, na kterou narazíte při úvodním nastavení zařízení. Jeho funkce je velice jednoduchá a užitečná: nový hardware stačí spárovat skrze NFC s telefonem nebo tabletem, na kterém běží Android 4.1 a vyšší a během několika okamžiků proběhne synchronizace nastavení, včetně vašich účtů. Můžete si také vybrat, zda chcete obnovit zálohu z některého z vašich starších přístrojů, včetně aplikací a jejich dat. Přechod na zařízení s Androidem 5.0 Lollipop je tak mnohem jednodušší, než kdykoli předtím. Například ikony a složky budete mít uspořádány stejným způsobem, jako na původním zařízení.“

Další možnosti využití

Nápověda Blackberry v sekci Co je funkce NFC? uvádí jako možné způsoby využití:

 • odeslání obrázku příteli,
 • odemčení zařízení jeho přiblížením k štítku NFC s použitím funkce inteligentního zámku,
 • načtení slevového kupónu z plakátu na ulici,
 • odeslání prohlížené webové stránky příteli,
 • přenesení dat zařízení do nového zařízení,
 • výměna vizitek s novým známým nebo obchodním kontaktem,
 • vytištění zprávy ze zařízení jeho přiblížením k tiskárně s podporou funkce NFC,
 • zaplacení za ranní kávu bez nutnosti vytáhnout peněženku,
 • zaplacení za jízdu autobusem nebo metrem (viz například článek Telefon s Androidem a NFC umožňuje cestujícím jezdit metrem zadarmo),
 • získání přístupu do budovy při příchodu do práce.

 

Bezdrátová vizitka „Bezdrátová“ vizitka

Jednu z praktických aplikací v podobě prstenu se dvěma štítky představil v loňském roce Honza Dolejš v recenzi NFC prsten – vychytávka pro geeky. Z toho, k čemu můžete NFC použít, je tedy evidentní, že tato funkce poskytuje nejrychlejší způsob, jak realizovat připojení a přenášet informace a data mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost.

Problémy s NFC na Androidu

Přes zjevné výhody této technologie existuje také několik problémů, se kterými budete muset počítat:

 • Ne všechna zařízení disponují příslušným čipem, nicméně jeho integrace do základní výbavy je stále častější.
 • Čipy nejsou v zařízeních umístěny na stejném místě, což vede k drobným potížím při snaze o spojení.
 • Kompatibilita mezi zařízeními není univerzální, a to zejména pokud jde o určité typy souborů.

 

Používáte NFC na svém telefonu? Podělte se o své zkušenosti a poznatky z praktického použití v komentářích pod tímto článkem!

Zdroje: androidpit.com, androidauthority.com, help.blackberry.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

nastavení android

Jak nastavit službu Android Pay?

Zprávičky Jan Boháček Jan Boháček
4 min. uložit na později

Komentáře (27)