ClevCalc: chytrá kalkulačka, která vám to spočítá

ClevCalc-chytrá-kalkulačka,-která-vám-to-spočítá-ikona

Prakticky v každém telefonu najdete hned po rozbalení z krabičky aplikaci pro matematické výpočty. Ve většině případů se jedná o tu nejzákladnější kalkulačku, obsahující základní sadu aritmetických funkcí. Co když ale provádíte složitější výpočty? Pak se vám bude hodit chytřejší kalkulátor. Jedním z adeptů je program ClevCalc, který vám dnes představíme.

Co ClevCalc slibuje?

Popisek v Obchodě Play je skutečně obsáhlý, takže si dovolíme vybrat z něj jen to nejpodstatnější. Autoři slibují, že “tato kalkulačka vám umožní snadno zvládnout všechny výpočty potřebné pro každodenní život”.

Seznam podporovaných funkcí a schopností vypadá následovně:

 • Obecná kalkulačka (základní operace, mocniny, závorky, možnost úprav vzorce během zadávání).
 • Převodník jednotek.
 • Převodník měn (podporuje 106 měn s aktuálním kurzem).
 • Kalkulačka slev.
 • Převaděč světového času (pro 400 míst na světě).
 • Kalkulačka GPA (průměr hodnocení).
 • Ovulační kalkulačka.
 • Kalkulačka dat.
 • Kalkulačka jednotkové ceny.
 • Zdravotní kalkulačka (BMI, BMR, …).
 • Kalkulačka spotřeby paliva.
 • Kalkulačka výpočtu nákladů na pohonné hmoty.
 • Převaděč hexadecimálních hodnot.
 • Kalkulačka DPH.
 • Úvěrová kalkulačka.

Jak ClevCalc funguje v praxi?

Po spuštění vypadá ClevCalc na první pohled jako jakákoli základní kalkulačka pro Android. Na obrazovce jsou k dispozici čísla, klávesy pro základní operace, procenta a závorky. Pod tlačítkem se třemi tečkami se pak skrývají pokročilejší operace, jako jsou mocniny, odmocniny, logaritmy či goniometrické funkce. Hlavní kouzlo se však skrývá v postranní nabídce, kde najdete celkem patnáct možností. Díky kompletní lokalizaci do češtiny snadno poznáte, která k čemu slouží.

Tak například převodník měn si po přepnutí nejprve stáhne aktuální kurzy, aby následně nabídl minimalistické rozhraní, ve kterém zvolíte výchozí a cílovou měnu, zadáte částku a okamžitě se dozvíte výsledek. V nabídce jsou i některé vysloveně exotické měny a s jejich nalezením pomáhá vyhledávací pole. Prakticky stejně funguje i převodník jednotek, který umí převádět jednotky délky, hmotnosti, plochy, objemu, času, teploty, síly, energie, výkonu, tlaku, rychlosti, spotřeby a velikosti dat. S nalezením opět pomáhá praktický vyhledávač. Pěkně je provedená sekce pro výpočet slev, kam můžete zadat libovolné dvě hodnoty (např. původní a novou cenu) a ClevCalc vypočítá všechny ostatní (např. výši slevy v procentech).

Spočítejte si vše, co potřebujete

Užitečné může být také zobrazení času na různých místech planety. Pokud například víte, že nějaká událost začíná v New Yorku v 10 hodin dopoledne, snadno si spočítáte, že to bude v 16:00 našeho času. Údaje lze přitom zobrazovat paralelně pro více míst současně. V době dovolených pak kromě kurzovního lístku možná oceníte jednoduchý výpočet nákladů na pohonné hmoty. Stačí zadat vzdálenost, spotřebu a cenu paliva, ClevCalc jako odpověď poskytne předpokládaný objem a cenu pohonných hmot. Poslední kalkulačka, na kterou se dnes podíváme, se týká zdraví. Ta vám po zadání výšky, váhy, věku a pohlaví spočítá BMI (hmotnostní tělesný index) a BMR (bazální metabolický výdej).

Kalkulaček je v nabídce ještě devět – my jsme se podívali na ty, které patrně nejčastěji využijete v běžném životě (byť samozřejmě počítáme s tím, že individuální potřeby se mohou lišit). Chtěli jsme tím především ukázat, jak autoři zpracovali jednotlivé sekce, kde se díky jednoduchému zadání hodnot snadno dostanete k výsledkům, aniž byste dané oblasti museli nějak výrazně rozumět.

Resumé

ClevCalc není jen kalkulačka, poskytující základní i pokročilé matematické operace. Je to ucelená a celkem logicky sestavená sada nástrojů, která zvládne převody jednotek, zastoupí konvertor měn, vypočítá výši slevy nebo splátky úvěru. Chvályhodná je především lokalizace do češtiny, jednoduché a čisté, ale nikoli zbytečně strohé uživatelské rozhraní. Pokud tedy potřebujete víc, než nabízí výchozí aplikace kalkulačky ve vašem telefonu, můžeme tento program doporučit.

ClevCalc je v Obchodě Play stálicí již od roku 2013. Za tu dobu si aplikaci stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka je velmi pěkných 4,6. 5 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším. Aplikace je k dispozici zdarma se všemi funkcemi, obsahuje však reklamní proužek. Pokud byste se chtěli reklamy zbavit a k  tomu ještě podpořit autory, připravte si 140 Kč za verzi Premium, kterou lze pořídit přes nákupy v aplikaci.

[appbox googleplay com.dencreak.dlcalculator]

Jakou kalkulačku používáte na mobilu vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)