CityMapper: v městské dopravě se již neztratíte

CityMapper

Chystáte se během prázdnin navštívit Londýn, Paříž nebo New York a bojíte se, že netrefíte do hotelu nebo muzea na opačné straně města? Pokud budete mít s sebou aplikaci CityMapper, nic podobného se vám nestane.

S CityMapperem zastávku neminete

Pokud se chystáte cestovat v nějakém z velkých měst na světě, aplikace CityMapper se stane tím nejužitečnějším pomocníkem. Najdete v ní všechny informace týkající se odjezdů autobusů, metra, vlaků nebo dokonce i lodí.

Snad každému se někdy na výletě v jednom z větších měst příhodilo, že vůbec nevěděl, kde se zrovna nachází. Tento problém za nás už vyřešili mapové aplikace, které nám podle aktuální GPS pozice ukáží, kde se zrovna nacházíme a jsou schopny nás také navigovat do cíle. Tyto aplikace nám však pouze ukáží, jak se dostat z místa A do bodu B buďto po svých nebo autem.

Dopravní aplikace CityMapper jde však více do podstaty velkých měst, kterou je zejména městská hromadná doprava. Asi každý to zažil, když jste se například v Londýně potřebovali dostat do hotelu a vůbec jste nechápali systém hromadné dopravy.

CityMapper hledání spojů v zahraničí vyřeší za vás

Představte si modelovou situaci: Stojíte v Londýně na ulici Piccadilly a vůbec netušíte, kde je poblíž nějaká stanice metra. Aplikace CityMapper lokalizuje vaší polohu podle GPS souřadnic a ukáže vám nejbližší stanice metra v okruhu (viz prostřední obrázek) a vy se rozhodnete, kde nastoupíte. Aplikace vám dále ukáže, kam příslušná trasa dále vede.

V aplikaci si dále můžete navolit, kterým prostředkem chcete cestovat. Na výběr jsou klasické druhy městské dopravy a v některých městech vám aplikace ukazuje i kde si můžete zapůjčit kolo. Zakliknete buď jeden druh dopravy, nebo při kombinaci všech necháte defaultně zvolené „All“. Na screenshotech pod tímto odstavcem vidíte například celou trasu autobusu s názvy zastávek a vyznačenou počáteční i konečnou stanicí.

Další užitečné funkce CityMapperu

Mezi další užitečnou funkci paří možnost nastavit si „domov“ neboli hotel, ve kterém jste ubytováni. Jestliže se budete nacházet v části města, kterou zrovna neznáte a nevíte, jak se dostanete zpět do hotelu, aplikace vás navede a ukáže vám trasu dopravními prostředky.

Jednou z nevýhod CityMapperu je nutnost neustálého připojení k internetu. Nicméně aplikace již nabízí v některých městech i možnost stáhnout si offline mapu. Aplikace pracuje převážně s vektorovou grafikou, a tedy vás o mnoho dat nepřipraví. Velkou výhodou je také propojení s centrální databází spojů. Proto vás aplikace informuje o případných zpožděních dopravy.

Aplikace CityMapper v roce 2016 získala ocenění amerického serveru TechCrunch a v roce 2017 byla nominována na nejlepší aplikaci v Google Play Awards. Nabízí se i klasická webová verze. CityMapper můžete používat v největších a zpravidla i nejnavštěvovanějších městech Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie.

Citymapper
Citymapper

Využíváte nějakou aplikaci na informace o MHD v zahraničí?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Pubtran: Jízdní řády pro Android

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
4 min. uložit na později

Komentáře (1)