Je libo kapesní chytré hodinky á la “cibulačky”? Žádný problém

Cibulačky Monohm Runcible – náhleďák

Že jste nečekali, že uvidíte ještě jiné kapesní hodinky “cibulačky” než ty po dědečkovi? Tak pozor, v ekosystému kolem Androida je prostor pro všechno. Jmenují se Monohm Runcible, spíše než hodinky jsou smartphone a od samého začátku je provází smůla.

Chytré “cibulačky” Monohm Runcible

Tento kříženec mezi chytrými hodinkami a smartphonem měl být původně vystavěn na operačním systému Firefox OS. Společnost Monohm byla za toto rozhodnutí původně kritizována, ale její vedení bylo přesvědčeno, že Firefox OS je pro jejich přístroj tou nejvhodnější volbou. Výrobce ale velmi dlouhou dobu hledal vhodný procesor, který by jeho přístroji a Firefoxu OS “vdechl život”.

Když už bylo konečně jasno a zařízení se ve velkém stylu chystalo do výroby, oznámil výrobce čipsetu ukončení jeho produkce. Aby toho nebylo málo, vy, kteří se trochu orientujete ve světě technologií jistě víte, že systém Firefox OS byl nedávno zastaven úplně. Tolikrát nic už umoří i vola, říká se, ale výrobce přesto nehodil flintu do žita a věřil, že jeho cibulačky jednou opravdu půjdou na trh.

Udržení projektu se stalo tak těžké, že ho zakladatelé společnosti museli zachraňovat skutečnou prací. Přesto vše se ale generální ředitel Aubrey Anderson ani CTO Jason Proctor nehodlali vzdát. “Z dlouhého sezení jsme vyšli s myšlenkou, možná trochu popohnanou whiskou, že bychom to tak jako tak měli udělat”, řekl Anderson. “S myšlenkou, že bychom měli najít jakýkoli jiný způsob, jak v projektu pokračovat, přestože nemáme ani čip, ani systém” pokračoval.

Upravený Android v roli zachránce

A tak se na poradě zrodila nová vize kulatého smartphonu. Tvůrci se rozhodli pro použití upravené verze Androidu 5.1, nazvané BuniOS. Nečekejte ale, že se z tohoto zařízení díky použití Androidu stane mainstream. Ani sami tvůrci nečekají, že by se z něj stal kdovíjaký hit. Nejnižší cena totiž byla stanovena na 399 USD, což je v přepočtu necelých 10000 Kč. Kulatý smartphone s průměrem displeje pouhých 2,5″ tak bude předmětem zájmu pro konkrétní cílovou skupinu. A tak to má být i podle výrobce.

Cibulačky Monohm Runcible 2

Pokud jste si teď řekli, že taková cena je posledním hřebíčkem do rakve, tak se ještě jednou nadechněte, protože poslední bizarnost teprve přijde. Smartphone, nebo hodinky chcete-li, jsou stavěné jako “anti-smartphone”. Jednoduše jako zařízení, které budete používat co nejméně. Na svých zádech sice mají kameru, ale pořizování fotek určitě nebude pohodlné. Navíc v upraveném Androidu nebude přítomný Obchod Play, takže jednoduše nebudete mít možnost nic doinstalovat.

“Já nevím, jestli budeme jednat se stovkami nebo tisícovkami,” řekl Anderson na adresu teoretického zájmu o cibulačky. “My i lidé tam venku jsme nadšeni, ale trvalo nám celý rok, než jsme uplácali z ničeho něco. Teď musíme zajistit ještě dodavatelský řetězec a uzavřít sázky.”

Cibulačky Monohm Runcible

Co bude pod kapotou?

Nakonec tedy mají cibulačky Monohm Runcible čipset i systém. Srdcem z křemíku se stane Snapdragon 410 a 1 GB RAM. GPU Adreno 306 se postará o vykreslování a přítomny budou i antény pro Wi-Fi a Bluetooth. Jediná kamera, která bude na zadní straně kulatého přístroje, bude mít 7 Mpx, displej bude mít již zmíněný průměr 2,5″ a rozlišení 640 x 640 pixelů.

Pokud byste se rozhodli investovat do zajímavého zařízení desítku tisíc korun, můžete tak učinit na Indiegogo, kde najdete i variantu se dřevěným tělem. Ta je ale ještě o dalších 100 USD dražší. Předobjednávky budou končit 30. června, takže pokud máte vážný zájem, tak raději pospěšte.

Zdroj: androidauthority.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)