CES 2013: NVIDIA oficiálně oznámila Tegru 4

tegra-4

Hlavními prezentovanými vlastnostmi novinky jsou čtyři jádra Cortex-A15, 72 grafických jader a 4G LTE modem.

Čtyři jádra Cortex-A15, 72 grafických jader a 4G LTE modem Čtyři jádra Cortex-A15, 72 grafických jader a 4G LTE modem

Dnes v pět hodin ráno našeho času začala v Las Vegas první tisková konference v rámci CESu. Uspořádala ji společnost NVIDIA (viz CES 2013: Program důležitých akcí), která podle očekávání, kromě dalších novinek, představila novou Tegru 4, původně vyvíjenou pod kódovým označením “Wayne” (viz předpověď ve článku Co přinese letošní CES fanouškům Androidu?).

Jak se výkon tohoto procesoru projevuje v praxi? Tak například: k načtení 25 webových stránek bude zařízení stačit 27 sekund, zatímco na Nexusu 10 s procesorem Samsung Exynos tatáž operace trvá skoro dvakrát tolik – přesně 50 sekund. NVIDIA tvrdí, že procházení webu bude rychlejší než na iPadu 4, Droid DNA i Kindle Fire HD. Ve hrách by Tegra 4 měla nabídnout až šestkrát vyšší výkon než dosavadní Tegra 3 – nabídne tedy realističtější herní zážitky a podporu displejů s vyšším rozlišením.

Rychlost načítání stránek: Tegra 4 drtí konkurenci Rychlost načítání stránek: Tegra 4 drtí konkurenci

Další (taktéž očekávané) vylepšení čeká fotografy – zpracování HDR fotografie, které na iPhone 5 trvá dvě sekundy, je s Tegrou prakticky desetkrát rychlejší – trvá jen 0,2 sekundy.

Tegra 4 se bude podílet na zpracování fotografií Tegra 4 se bude podílet na zpracování fotografií

Podle tiskové zprávy přináší Tegra 4 výjimečné zpracování grafiky, bleskové procházení webu, ohromující vizuální schopnosti a zpracování fotografií.

Myslelo se také na spotřebu elektrické energie: Tegra 4 při běžném použití údajně spotřebuje až o 45 procent méně energie než její předchůdce Tegra 3. Na telefonech prý umožní přehrávat HD video až 14 hodin.

Klíčové vlastnosti čipu Tegra 4

  • Grafická akcelerace GeForce se 72 jádry.
  • Čtyři jádra ARM Cortex-A15 plus druhá generace jednoho energeticky úsporného jádra.
  • LTE s volitelným čipsetem i500 Icera.
  • Podpora videa ve velmi vysokém rozlišení 4K.

Své zastoupení na tiskové konferenci mělo i Česko – grafický výkon Tegry 4 byl totiž prezentován na hře Dead Trigger 2 brněnského vývojářského studia MADFINGER Games.

S Tegrou 4 se v zařízeních setkáme poprvé pravděpodobně již ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Zdroje: Android Central, tisková zpráva NVIDIA, Android Police, Android Headlines, Phandroid a Android and Me.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)