Carsharing v ČR? „CAR4WAY“ navýší flotilu (nejen) v Praze

carsharing-carway-nahledak

O společnosti Auto Louda jste již možná v minulosti slyšeli. Patří totiž mezi největší dealery vozů koncernu VolksWagen. Společnost ale má ve svém portfoliu položku, jakou je možné okusit teprve pár chvil – carsharing. Provozuje ho dceřiná společnost CAR4WAY, a.s. a dosud se spíše jednalo „mrňavé“, městské vozy. Nyní ale došlo na změny. Flotila se rozroste o velké množství vozů a k dispozici budou například užitkové, vícemístné a sportovnější typy. Carsharing jako ho známe z jiných zemí pomalu začíná fungovat i u nás.

CAR4WAY a flotila vozů pro carsharing

Firma CAR4WAY v současnosti disponuje flotilou 140 vozů, které má rozdělené mezi Prahu a Pardubice. Našli byste mezi nimi modely jako např. Škoda Rapid, Citigo, VolksWagen Transporter nebo E-Up. Se začátkem roku se ale chystá navýšení počtu vozů ve flotile. Jen v samotné Praze se jich bude pohybovat 240, po celé republice jich pak bude kolem 300 (v dalších osmi městech, ve kterých Louda Auto provozuje své dealerství).  Flotila se tedy přibližně zdvojnásobí.

„Připravujeme také rozšíření našeho portfolia vozů, aby pokrylo maximum potřeb našich klientů. K dispozici jim tak bude například osmimístný Transporter, sedmimístný Caddy nebo užitkový Caddy Maxi v provedení skříň, modely Octavia a Fabia, oba ve variantách Combi. Ti náročnější pak mohou dokonce sdílet a užít si jízdu ve sportovním modelu Octavia RS,“ říká majitel Pavel Louda.

car4way-carsharing

Možná se teď ptáte, zda se carsharing vyplatí. Jestli je výhodnější, než vlastní automobil. CAR4WAY zahrnuje do ceny všechny položky, které se mohou u automobilu vyskytnout – palivo, servisy, pojištění apod. Martin Feller, obchodní ředitel společnosti říká, že „Služba se vyplatí lidem, kteří potřebují čas od času něco převézt, vyjet si na výlet nebo cokoli vyřídit. Oproti vlastnictví vozu je výhodná především pro ty, kteří za rok nenajezdí více než 10 tisíc kilometrů“. Také dodává, že carsharing má do budoucna velký potenciál, a že by se mohl stát součástí Pražské Integrované Dopravy (PID). Mohl by tak například sloužit, jako návazná doprava v cílových stanicích pro vlakové cestující, podobně, jako služba funguje v Německu. Obdobné využití pak společnost vidí i v rámci administrativních a obchodních center či rezidenčních komplexů.

Novinkou v Praze bude neomezená mobilita

Zatímco dosud bylo nutné sdílený vůz vždy vrátit do stejné lokality, nyní přichází společnost s tzv. volným carsharingem, který je již nyní v pilotním provozu. V praxi to znamená, že v rámci městských částí 5, 6 a 8 nebude nutné vozy vracet do oblasti místa nástupu. Postupně bude v plánu tuto možnost rozšiřovat i na další městské části, až se z nich stane jedna velká lokalita.

Kdo již trochu carsharing zná, jistě ví, že se sdílející uživatel vozu neobejde bez mobilní aplikace. Právě ta mu totiž prozradí, kde stojí vozy, které jsou k dispozici, který z nich je nejblíž a dovolí vám ho rezervovat pro sebe. Navíc se v aplikaci také dozvíte zásadní informace o vozidlech, např. stav hladiny nádrže nebo obsazenost dalšími zákazníky.

[appbox googleplay com.phonegap.car4way]

Pokud si myslíte, že je carsharing službou právě pro vás a žijete v Praze či Pardubicích, můžete ji hned začít využívat (ostatní si budou muset počkat, registrovat se ale mohou). Stačí se jen registrovat na webu CAR4WAY. V zápětí vám poštou dorazí karta pro odemykání a zamykání vozidel. Následně již stačí jen rezervovat vybraný vůz a uhánět vstříc novému poznání.

Zdroj: TZ

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)