CalcTape: k čemu může být dobrá kalkulačka s páskou?

calctape_ico

Provádíte často dlouhé a složité výpočty, kde jedna chyba ovlivní celý výsledek a jen těžko se hledá? Pak by mohla být vaším užitečným pomocníkem kalkulačka s páskou. Páska je samozřejmě jen virtuální na obrazovce vašeho telefonu a aplikace se jmenuje prostě CalcTape. Pojďme se podívat, co všechno umí.

Co CalcTape slibuje?

Oficiální popisek v Obchodě Play začíná řečnickou otázkou: “Co se stane, když spojíte standardní aplikaci kalkulačky, klasický stolní kalkulátor a program na poznámky?” Očekávaná odpověď zní samozřejmě CalcTape. Hned v úvodu ale autoři zmiňují, že CalcTape se nezaměřuje na vědecké výpočty, protože ty většina uživatelů neprovádí každý den.

S CalcTape budete mít přehled – můžete zkontrolovat všechny zadané údaje a jejich správnost. V případě potřeby lze chybu opravit a výsledek se automaticky přepočítá. Stejně bezproblémová je možnost přidat chybějící hodnotu stačí ji vložit na správné místo zadáním nového řádku. K jednotlivým řádkům lze také přidávat komentáře, takže budete mít přehled o tom, co znamenají jednotlivé položky. Výpočty lze ukládat a pracovat s nimi jako se šablonami, ve kterých stačí nahradit čísla, a můžete odečíst výsledek.

Zdarma, nebo zaplatit?

CalcTape je v základní verzi zdarma, nicméně případní zájemci o další funkce si mohou zakoupit verzi Pro. Ta přináší:

  • Možnost uložení výpočtů do soborů.
  • Vytvoření vlastní funkce nebo textu, který lze zadat stiskem tlačítka.
  • Vlastní rozložení klávesnic.
  • Sdílení výpočtů s použitím standardních možnosti systémového sdílení – například e-mailem.

Jak CalcTape funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0.3 jsme nainstalovali na BlackBerry Priv s Androidem 6.0.1, které právě podrobujeme redakčnímu testu. Po prvním spuštění aplikace požádá o přístupová oprávnění, pak se již uživatel ocitne na hlavní obrazovce, která je horizontálně rozdělena na dvě poloviny. V té horní je prostor pro záznam výpočtu, stylizovaný do podoby poznámkového bloku. Dolní polovina patří klávesnici, kterou lze tlačítky K1 a K2 v horní liště přepínat dvě rozložení: s funkčními tlačítky vlevo a vpravo. Třetí tlačítko zapne klasickou klaviaturu, kterou využijete pro psaní poznámek, poslední tlačítko klávesnici skryje a na displeji tak uvidíte jen průběh výpočtu.

Z hlediska funkcí nabízí CalcTape opravdu jen základní operace: sčítání, odčítání, násobení, dělení a výpočty s procenty. Kromě nich jsou připraveny ještě klávesy pro zobrazení výsledku, mazání posledního zadaného znaku a smazání celého výpočtu. Aplikace správně pracuje s prioritami operací, takže výpočet 2+2*3 dá správný výsledek 8, nikoli 12, jak spočítají některé jednodušší kalkulačky. Zadané hodnoty je možné dodatečně upravovat – stačí klepnout prstem na příslušný řádek a zadat jiná čísla. Celý příklad je následně automaticky přepočítán. Do příkladu lže také vpisovat poznámky – k tomu využijete standardní systémovou klávesnici.

Výsledek lze zkopírovat do schránky tlačítkem v řádku nad klávesnicí, případně je možné přes kontextovou nabídku kopírovat celý postup výpočtu včetně poznámek. Snadno tak celou kalkulaci pošlete například e-mailem či SMSkou. V kontextové nabídce najdete ještě možnost pořízení placené verze (Buy Pro!) za stokorunu, nebo obnovení objednávek (Recover Purchases!).

V nastavení aplikace (sekce Settings) lze ovlivnit celou řadu parametrů, jako je například počet zobrazovaných desetinných míst, odsazování či oddělovač tisíců. Bohužel CalcTape neumí česky, takže se v této části budete muset poprat s matematickými výrazy v angličtině. Kromě toho je možné třeba změnit velikost znaků na klávesách, přepínat mezi tmavým a světlým grafickým tématem, zapínat a vypínat řádky či měnit jejich barvu. Volitelně lze zapnout zvukovou a hmatovou odezvu, která je ve výchozím stavu vypnutá.

Resumé

Aplikace CalcTape je vhodná zejména pro provádění delších sekvencí výpočtů, kdy uživatel může potřebovat kontrolovat a případně i měnit zadání. Nehodí se pro vědecké ani náročnější matematické příklady – nemá například mocniny, odmocniny, goniometrické funkce, v praxi nám asi nejvíce chyběly závorky. Malé mínus musíme započítat za chybějící lokalizaci do češtiny, naopak významné plus autor dostává za pravidelnou aktualizaci minimálně jednou měsíčně.

O úspěchu této kalkulačky s páskou svědčí více než půl milionu stažení a průměrná známka 4,4. Instalační balíček velký 4,6 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.

Za spokojené uživatele nechme promluvit pana Štěpána, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal komentář: “Pro obchodníky není nic lepšího, čistě obchodní kalkulačka, prostě OK!!! Žádná reklama, nic neobtěžuje soustředění se na práci.”

[appbox googleplay de.sfr.calctape]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

kalkulacky_ico

SvětAndroida doporučuje: 4 kalkulačky

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (0)