Brexit: Samsung a LG se obávají nejistot po celé Evropě

Brexit – náhleďák

Brexit je v posledních dnech velmi skloňované slovo, a tak jste ho již nejspíše někde slyšeli. Jedná se o nezávazné referendum, ve kterém Britští občané hlasovali pro nebo proti vystoupení Velké Británie z Evropské Unie. Samotné hlasování dopadlo tak, že nadpoloviční většina Britů hlasovala pro vystoupení z EU. Nicméně hlasování bylo nezávazné, a spíše než aby vydalo verdikt, sloužilo politikům jako rada o tom, co si myslí občané. Tamní politici mohou samozřejmě celé hlasování zcela ignorovat. Zatím se tedy ještě nic neděje. Jaký by ale měl případný odchod Británie z EU vliv na trh se spotřební elektronikou, kam smartphony a tablety patří?

Brexit flags

Brexit je strašák

Bez ohledu na to, zda výsledky referenda jsou, či nejsou konečné, se zde již objevuje spousta kritiky. Nejistota v rozhodnutí o Brexitu, by mohla již nyní poškodit odvětví spotřební elektroniky nejen ve Velké Británii, ale třeba i v celé Evropě. Nejistota je totiž nepřítelem spotřebitelů i velkých výrobců.

Když totiž populace čelí nejistotě ohledně pracovních míst, hranic, obchodu a v současné době nezanedbatelně také imigrace, znamená to menší výdaje za položky, považované za nepodstatné. A právě mezi těmito položkami jsou mobilní telefony a tablety.

Samsung i LG veřejně vyjádřili obavy

Zastupitel společnosti LG vyjádřil v The Korea Times své obavy, že si evropští spotřebitelé mohou začít “utahovat opasky”, protože Brexit může mít vliv na důvěru spotřebitelů vůči zahraničním podnikatelům.

Samsung Galaxy S7 LG G5

I Samsung se k celé věci vyjádřil. Ten se pro změnu opíral o analýzu Moody Investors Service, která říká, že se zvýší nejistota vyjednávání mezi Británií a Evropskou Unií. A také, že se zde pravděpodobně objeví nutnost obrovských investic s jen mizivými vyhlídkami na růst v následujících letech. Samsung také smutně poznamenal, že pokud klesne hodnota Eura, bude to mít vliv na činnost společnosti na celém kontinentálním trhu.

I když Samsung ani LG pravděpodobně neutrpí v dlouhodobém horizontu žádné obzvláště výrazné škody, mohou menší výrobci značně váhat, zda budou investovat do Británie i do EU. Alespoň, dokud se prach neusadí. Budou muset být vypracovány nové dohody a obchodní smlouvy. Nic z toho se ale nesmí a nemůže stát, dokud nebude Velká Británie znát svůj oficiální a legitimní postoj vůči zbytku EU.

A další nejistoty do budoucna

Celé to ale není jen o vystoupení Velké Británie z Evropské Unie, ale především o tom, jak to bude ve Velké Británii vypadat, pokud to udělá. V případě, že Británie nebo její část vystoupí z EU (Skotsko a Severní Irsko již mohou uspořádat vlastní referenda o opuštění či setrvání v EU), se i EU bude muset zotavovat, protože podpora a stabilita Británie jí bude chybět. V některých dalších členských zemích Evropské Unie se již také zvažuje tamní alternativa pro Brexit, takže nestabilita Evropské Unie může trvat ještě dlouhé roky.

Brexit EU_vlajka

Je ještě brzy na to, abychom dělali jasné závěry, jak moc bude ovlivněn průmysl spotřební elektroniky. Brexit by mohl mít rozmanité důsledky, ale nebudeme předbíhat. Počkáme si raději, až budou výsledky rozhodnutí Britských politiků oficiální a právoplatné.

A jaký je váš názor na Brexit? Líbí se vám, že se někdo byrokratické EU postavil a rozhodl se odejít? Volili byste alternativu v podobě CzechOutu? Nebo jste spíše toho názoru, že si Británie kope vlastní hrob, a že přichází o výhody, které si její občané neuvědomují?

Zdroj: androidauthority.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)