Bolí vás krční páteř? Dle chiropraktiků za to může váš telefon.

krcni_pater_bolest_ico

Lékaři a vědci z celého světa se opakovaně snažili dokázat škodlivý vliv mobilních telefonů na zdraví jejich uživatelů. Ve většině případů poukazovali na nebezpečnost záření vycházejícího ze zařízení či negativní dopad obrazovek na oči uživatelů. Chiropraktici z kanadského Ontaria, kteří se zabývají léčbou pohybového aparátu, jsou znepokojeni skutečností, že se na ně stále více lidí obrací se stejnými příznaky: bolí je krční páteř.

Podle odborníků je to způsobeno právě neustálým používáním chytrých telefonů. Pro samotné onemocnění se vžil výraz “text neck,” tedy něco jako “textový krk.” Na chiropraktiky se s tímto problémem obracejí lidé všech věkových kategorií, včetně mladých. Chiropraktička z Lakeshore Dr. Krista Revenberg upozorňuje, že pokaždé, když skloníme hlavu, abychom se podívali na obrazovku svého telefonu, vzniká silný tlak na krční páteř odpovídající téměř 30 kilogramům. Ten může při dlouhodobém zatížení vést k namožení tkání a následně i chronickým bolestivým pocitům.

Chiropraktička z Lakeshore Dr. Krista Revenberg Dr. Krista Revenberg

Revenberg dokládá spojitost tím, že po vypuštění mobilní hry Pokémon Go se v čekárnách chiropraktiků prudce zvýšil počet pacientů z řad mladých lidí. Nárůst pacientů s namoženým krkem lze však vysledovat napříč všemi věkovými skupinami, patrný je zejména na podzim, kdy začíná škola. “Nejhorší je, že mnoho lidí si ani nevšimne, že se něco děje.” konstatovala Revenberg.

Bolí vás krční páteř? Dle chiropraktiků za to může váš telefon. Bolí vás krční páteř? Dle chiropraktiků za to může váš telefon.

Co dělat, aby krční páteř nebolela?

Odborníci radí aktivním uživatelům chytrých telefonů dodržovat jednoduché pravidlo “20-20-20.” Pointa spočívá v tom, že se při používání mobilního telefonu každých dvacet minut podíváte na dvacet sekund na vzdálenost dvacet stop (cca 6 metrů) před sebe. Kromě toho je také dobré se jednou za čas protáhnout a změnit polohu.

Jak jsou na tom naši čtenáři? Také trpíte bolestmi krční páteře? Myslíte si, že souvisejí s tím, jak často a intenzivně používáte mobilní telefon? Nebo jde jen o další snahu odborníků vystrašit uživatele chytrých mobilních zařízení? Diskuze je otevřená – pusťte se do ní!

Zdroje: 4pda.ru, phonearena.com, mobilesyrup.com, cbc.ca.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)