BlueStacks – androidí aplikace ve Vašem PC

bluestacks logo

Systém Android je v současné době nejrozšířenějším systémem vůbec, na což samozřejmě zareagovali programátoři a pro Android stvořili obrovský počet aplikací. Některé jsou však natolik šikovné, že by si je člověk rád spustil nejen na androidím přístroji, ale také na počítači a velkém monitoru. S aplikací BlueStacks je to úplně jednoduché a Vy si tak můžete spouštět na počítači oblíbené aplikace, které jinak používáte na svém androidím miláčkovi. O této aplikaci jsme Vás již informovali, nyní však přibyla možnost stahování aplikací, tak si pojďme vylepšenou verzi BlueStacks představit.

Rozcestník

  1. Instalace
  2. Ovládání aplikace
  3. Spouštění aplikací
  4. Závěr

Instalace

Instalační soubor pro Váš počítač se nachází na oficiálních stránkách aplikace. Tento balíček má pouhých 3,7 MB, zbytek se však stáhne v průběhu instalace (aplikace pak má něco přes 200 MB).

Během instalace máme možnost zvolit, zda chceme nainstalovat nové aplikace a zapnout upozornění aplikací. Po zbytek procesu po nás již instalátor nic nevyžaduje a po dokončení instalace se BlueStacks automaticky spustí i s horní ovládací lištou. Jestliže jsme během instalačního procesu zaškrtli první volbu, s prvním spuštěním se stáhne pár nových aplikací. O průběhu instalace nás informuje bublina z notifikační lišty.

Ovládání aplikace

Hlavní obrazovka

Největší část hlavní obrazovky zabírá prostor aplikací, které máme staženy a nainstalovány. Vzhled připomíná prostředí samotného Androidu a každá aplikace má svou ikonku s popisem jako v případě menu aplikací v Androidu. Pod touto částí se nachází lišta pro hledání, díky které můžeme rovnou vyhledat a stahovat nové aplikace.

V horní části se nachází vysouvací notifikační lišta, ve které se nám zobrazují upozornění o nainstalovaných či stahovaných aplikacích.

Ve spodní černé liště nalezneme pětici tlačítek. Dvě tlačítka vlevo slouží pro návrat zpět a vyvolání nabídky, to uprostřed pro návrat domů na hlavní obrazovku. Díky druhému tlačítku zprava můžeme pořídit snímek obrazovky, zbylé tlačítko slouží pro přístup do nastavení aplikace.

Instalování aplikací

Novinkou oproti první verzi aplikace je nyní možnost stahování aplikací přímo z Google Play. K tomuto účelu je připravena aplikace 1Mobile Market, která se velice podobá aplikaci Google Play. Zde se každý uživatel androidího přístroje snadno zorientuje, neboť princip vyhledávání, stahování a instalace je totožný jako v každém Androidu.

Druhý způsob instalace aplikací je využít hledání přímo na základní obrazovce, kde lze vepsat název aplikace a pouhým kliknutím zahájit stahování.

Cloud Connect – synchronizace aplikací s Vaším Androidem

Chcete-li na svém PC  v prostředí BlueStacksu používat aplikace, které máte v mobilním telefonu, a nechce se Vám je složitě hledat na 1Mobile Marketu, můžete využít další funkci. Ta spočívá v instalaci speciální aplikace do Vašeho telefonu a spárování s BlueStacksem. Poté již můžete jedním kliknutím instalovat aplikace, které máte v mobilu, do počítače.

Nejprve je nutné připravit BlueStacks. Pravou spodní ikonkou se dostaneme do nastavení a zvolíme možnost Cloud Connect. Jednoduchý průvodce nás provede procesem párování, je nutné zadat email a telefonní číslo. Na email Vám pak přijde PIN, který je nutné zadat v mobilní aplikaci.

Druhým krokem je instalace aplikace BlueStacks Cloud Connect, která se nachází ke stažení zdarma na Google Play.

BlueStacks Cloud Connect
Bluestacks
Verze 18-prod.0 (28. 3. 2012)
Velikost 413 kB
2.1+


Zdarma

Ihned po spuštění si po nás aplikace vyžádá PIN kód, který jsme obdrželi emailem a díky kterému propojíme aplikaci s naším gmailem a aplikací BlueStacks. Na další obrazovce již máme výběr nainstalovaných aplikací, u kterých můžeme zaškrtnout synchronizaci a provést ji tlačítkem Sync.


Nastavení

Nastavení nám přináší jen základní volby, které jsou však pro běh aplikace důležité.

  • Cloud Connect – nastavení synchronizace s androidím zařízením
  • Change Language – změna jazyka (čeština podporována)
  • Change Keyboard Settings – nastavení klávesnice (čeština podporována)
  • Manage Accounts – možnost správy účtů. Lze přidat účty Gmail, Facebook, Firemní a Twitter
  • Manage Application – správa nainstalovaných aplikací
  • Change App Size – díky této volbě lze zvolit individuální nastavení velikosti pro každou aplikaci. Na výběr máme z režimu Tablet, Velký telefon, Telefon, Standardní.

Spouštění aplikací

Aplikaci spustíme jednoduchým kliknutím na ikonku na základní obrazovce. Hry reagují na pokyny myší, jako byste je ovládali prstem. Při psaní je pak možné použít buď virtuální klávesnici, nebo tu z počítače, díky které se stane psaní opravdu snadné a rychlé. V BlueStacksu jdou hrát také hry, procesor se však při emulaci poměrně zapotí a ani hra Angry Birds nebyla na starším dvoujádru (Intel E6750) úplně plynulá.

Trošku mi zde chyběla možnost přepnutí aplikace na celou obrazovku. To můžeme udělat pomocí klasické ikonky čtverečku v pravém horním rohu okna, přesto se nejedná o plnohodnotný celoobrazovkový režim, protože stále vidíme okraje okna a spodní lištu Windows.

BlueStacks Beta Demo

BlueStacks Beta Demo


Závěr

BlueStacks je šikovná aplikace, díky které je možné spouštět androidí aplikace na Vašem počítači. Je to vlastně šikovný emulátor v hezkém a přívětivém kabátku, který se velice snadno ovládá a ještě snadněji lze do něj instalovat aplikace. Nechybí ani možnost snadné instalace aplikací, které máme v androidím zařízení, což se hodí v případě instalace více aplikací najednou. Jak to už v případě emulátorů bývá, jsou nároky na systém poměrně vysoké a zejména u her se počítač zapotí. Aplikace je k dispozici zdarma, instalace je velmi jednoduchá, takže nic nebrání experimentování.

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)