Bezdrátové nabíjení na delší vzdálenost realitou?

maxresdefault

Bezdrátové dobíjení je užitečná a v praxi i dobře využitelná technologie, která je zde s námi již pár let a přesto se jí nepodařilo na trhu s chytrými smartphony příliš prorazit. Vedle pomalejšího dobíjení v porovnání se standardní kabelovou nabíječkou může za relativním neúspěchem bezdrátového dobíjení stát také fakt, že telefon či jiné dobíjené zařízení musí ležet na speciální podložce a uživatel s ním prakticky nemůže manipulovat, aniž by přerušil proces nabíjení. Právě druhý z obou neduhů by pak měl řešit nový systém nazvaný Cota.

cota-charging

Za touto novinkou stojí společnosti Si-Ware Systems a Osiia. Cota by měl být schopen na dálku přenést nabíjecí výkon až 10 wattů, a to v okruhu až 30 stop (cca 9,1 metru). Přenos energie probíhá pomocí rádiové frekvence, díky čemuž si bezdrátové nabíjení Cota poradí i s menšími překážkami a dobíjené zařízení tak nemusí být v přímé viditelnosti od nabíječky.

Meet Dave

Meet Dave

Vedle chytrých telefonů, tabletů a nositelné elektroniky si chce Cota najít uplatnění také v dalších zařízeních – například bezdrátových klávesnicích a myších. Otázkou je však, jaké bude mít neustálé nabíjení několik hodin v kuse každý den vliv na životnost baterií.

V tomto případě je ale potřeba být opatrný – podobných návrhů a technologií již bylo více, reálně jsme si ale žádný dosud vyzkoušet nemohli. Jsme tedy k podobným technologiím trochu skeptičtí a skutečně uvěříme, až si něco podobného sami nevyzkoušíme. Pak to ale bude výborné.

Vidíte v bezdrátovém nabíjení Cota budoucnost?

 

Zdroj: AndroidAndMe.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)