Bezdrátové nabíjení: převratná vychytávka, nebo slepá kolej? (víkendová hlasovačka)

bezdratove_nabijeni_ico

Bezdrátové nabíjení je jednou z několika aktuálních technologií, kterou implementují velcí výrobci mobilních zařízení ve snaze přesvědčit zákazníky právě pro své produkty. Hlavním kladem tohoto řešení má být skutečnost, že k tomu, abyste nabili baterii zařízení, nemusíte zápasit s konektorem a snažit se trefit „drátem do dírky.“ Stačí položit mobil na podložku a dál se nemusíte o nic starat.

Zájem o tento způsob nabíjení je poměrně velký – soudě přinejmenším ze skutečnosti, že již existují řešení, díky kterým lze takto nabíjet i mobily, jež samy o sobě tuto funkci postrádají. Podpora této technologie ze strany výrobců ale není nijak razantní – například nové telefony Nexus 5X a Nexus 6P bezdrátové nabíjení nepodporují – údajně proto, že jsou vybaveny konektorem USB Type-C, se kterým se manipuluje snadněji než se starší verzí.

Podobně je na tom většina nových Motorol, LG potřebuje pro tyto účely speciální kryt a HTC nikdy na vlnu bezdrátových nabíječek nenaskočilo. Jediným velkým výrobcem, který tuto funkci nativně podporuje ve svých vlajkových modelech, je Samsung s Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5. Teprve poslední dva jmenované modely ale podporují rychlejší nabíjení Qi.

Rychlé bezdrátové nabíjení podporují poslední modely Samsungu Rychlé bezdrátové nabíjení podporují poslední modely Samsungu

Zmínili jsme výhody tohoto řešení, ale stranou bychom neměli nechat ani nedostatky. Tím prvním a asi nejzásadnějším je rychlost – bezdrátové nabíjení je prostě pomalejší než když do telefonu „píchnete“ klasickou nabíječku. Nespornou skutečností také je, že tak zcela bez drátů to ještě pořád nejde – i bezdrátová nabíječka je totiž připojena kabelem k elektrické síti.

Tématu bezdrátového nabíjení se tento týden věnovala Johanna Kovaczicz ve článku Bezdrátové nabíjení: Jak funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu?, ve kterém vysvětluje technické pozadí a zmiňuje některé klady i zápory. V diskuzi pod článkem pak čtenáři kromě pomalosti vytýkají tomuto řešení nutnost relativně přesného umístění zařízení na podložku. Na straně druhé ale zazněla kritika Googlu za absenci této technologie v letošních Nexusech a zkušenosti uživatelů, kteří takto spokojeně a bez zásadnějších výtek nabíjejí své telefony.

Za tábor těch, kteří technologii bezdrátového nabíjení používají, si dovolíme citovat čtenáře, který se podepsal jako Zipp: „Já si teda bezdrátovou nabíječku nemůžu vynachválit. Koupil jsem ji před rokem a půl ke svému Nexus 4. Aktuálně ji používám s S6 Edge a opět maximální spokojenost. Není to sice rychlé, jako fast charge, ale pomalé bych to rozhodně nenazval. Za dvě hodiny je telefon nabitý – ovšem to není primární účel této nabíječky. Ten je v tom, že místo toho, aby mi telefon ležel jen tupě na stole a vybíjel se, leží na podložce a celou dobu se dobíjí.“

Rychlá bezdrátová nabíječka Samsung Rychlá bezdrátová nabíječka Samsung

Bezdrátové nabíjení: ano, ne, nebo něco mezi tím?

Jak jste na tom z hlediska bezdrátového nabíjení vy? Máme pro vás šest možností:

[gravityform id=“29″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti (co považujete za výhody, nevýhody, proč raději nabíjíte bezdrátově nebo naopak klasickou nabíječkou), stejně jako o názory na tuto technologii (kde vidíte její klady, proč ji například ještě nepoužíváte apod.).

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze chtěli znát váš názor na ideální velikost displeje mobilního telefonu. Celkem jsme zaznamenali přes dva tisíce hlasů, což je jistě číslo, ze kterého se dají vyvozovat nějaké závěry.

Ukázalo se, že naši čtenáři nepreferují „pádla“ – 42 % hlasujících totiž stačí ke spokojenosti telefon s úhlopříčkou displeje mezi 4,6″ a 5″. Zajímavostí jistě je, že v podobném hlasování na serveru Phone Arena bylo nejčastější volbou rozmezí od 5 do 5,49″. U nás jsou displeje s úhlopříčkou 5,1 až 5,5″ žádané 33 % hlasujících. Větší displej (od 5,6″ výše) vyhovuje celkem 12 % čtenářů, stejně jako menší úhlopříčka (pod 4,5″).

Jaká velikost displeje je ideální? Jaká velikost displeje je ideální?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)