Jaké české banky podporují platby skrz Android Pay?

banky-cesko-platby-android-pay

Dne 14. listopadu 2017 byla v České republice spuštěna služba Android Pay, díky které lze platit ve více než 144 tisících obchodech pomocí vašeho telefonu, aniž byste museli hledat peněženku. Podíváme se na to, jaké banky již Android Pay podporují, a které se na tuto službu chystají. Je vaše banka ta pravá?

Obsah článku – České banky a Android Pay

Co je to Android Pay?

Co je to Android Pay bylo již popsáno podrobněji při představení služby. Jen ve zkratce to funguje tak, že si stáhnete aplikaci Android Pay z Google Play. Dále si zvolíte kartu podporované banky a přidáte jí do aplikace. V telefonu se vytvoří skryté číslo svázané s vaší kartou a pak už jen stačí přiložit telefon k terminálu a pomocí technologie NFC lze platit vaším telefonem. Pro používání aplikace je potřeba Android 4.4 a vyšší.

https://www.youtube.com/watch?v=jIvsZHzbxrY&feature=youtu.be

Které banky podporují Android Pay?

 • Moneta Money bank
 • mBank
 • J&T banka
 • Komerční banka

 

MONETA Money Bank přišla s Android Pay v první várce společně s dalšími dvěma bankami. Ve spolupráci se společností Google byla spuštěna podpora ve stejný den jako samotná funkce. Stačí si na Google Play stáhnout aplikaci Android Pay a přidat svou kreditní kartu. Generální ředitel MONETA Money Bank Tomáš Spurný říká, že placení telefonem je dalším milníkem stát se jedničkou českého bankovnictví. Banka má za cíl usnadnit nakupování všude tam, kde se dnes platí bezkontaktní kartou.

banka android pay

Bezpečnost je základním stavebním prvkem Android Pay. Tato platební metoda nezobrazuje ani neodesílá číslo karty při transakcích. Toto číslo není uložené ani v telefonu. Ke každé kartě se v telefonu vytvoří jedinečné šifrované číslo, tedy token. Při ztrátě telefonu stačí deaktivovat pouze tento token, nikoliv platební kartu.

Další banka, která podporuje Android Pay je mBank. Princip je stejný. Nainstalujete aplikaci, přidáte svou kartu a při platbě jednoduše přiložíte telefon k platebnímu terminálu. Společně s MONETOU tyto banky podporují karty Visa i Mastercard.  Poslední bankou, která podporuje od začátku Android Pay v České republice je J&T banka. Tato banka však zahrnuje pouze karty Mastercard.

Banky, které chystají Android Pay v brzké době

 • Komerční banka

 

Jedinou bankou, která v dohledné době pracuje na spuštění funkce Android Pay je Komerční banka. Komerční banka plánuje tuto funkci spustit do konce roku 2017, ale je možné, že se tomu tak stane až začátkem příštího roku. Ostatní banky si dávají na čas a věnují se například i tvorbě vlastních aplikací pro NFC platby.

mbank android pay cesko platby telefonem nfc

Banky, chystající vlastní aplikace pro NFC platby

 • Air bank
 • Česká spořitelna

 

Air Bank a Android Pay se jen tak nedočkáme. Bana mobilní platby přes NFC prozatím nepodporuje, nicméně nezůstane pozadu dlouho. Air Bank oznámila příchod této funkce, která má být spuštěna příští rok. Produktový manažer pro platební karty ve společnosti Air Bank Jaromír Vostrý říká, že umožnit mobilní platby v rámci vlastní aplikace je pro banku časově i vývojově náročnější než využít zmíněný Android Pay, proto se uživatelé dočkají později. Air Bank tedy pracuje na své vlastní službě pro mobilní platby, která bude dostupná přímo v aplikaci My Air.

Hojně využívanou bankou je i Česká spořitelna, která též pracuje na zavedení mobilních plateb do svých služeb. Česká spořitelna chystá svou vlastní aplikaci pro NFC platby, která má vyjít v prvním čtvrtletí příštího roku. Tato banka zatím nepočítá s placením pomocí chytrých hodinek, ale je možné, že se to do spuštění funkce změní.

Mobilni Banka
Mobilni Banka

A co říkají další banky na Android Pay?


Equa bank se na Android Pay chystá někdy v průběhu roku 2018. Stejně je na tom i Fio banka. Co se týče Raifeisenbank a UniCredit Bank, tak obě banky o Android Pay uvažují, ale podporu zatím nepotvrdily. Je dost možné, že i tyto banky později zakomponují NFC platby do svých vlastních aplikací. ČSOB má vlastní aplikaci Na Nákupy pro mobilní platby a k Android Pay se prozatím nevyjádřila.

Banky, které zatím Android Pay nepodporují

 • Komerční banka
 • Air Bank
 • Česka spořitelna
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Raifeisenbank
 • UniCredit bank
 • ČSOB
 • Poštovní spořitelna
 • Banka CREDITAS

 

platba android pay banky cesko

Android Pay na Slovensku


Co se týče našich sousedů, tak na Slovensku se očekává nástup Android Pay koncem tohoto roku nebo začátkem roku 2018. Bližší informace zatím nebyly zveřejněny. Polsko již Android Pay podporuje. Německo a Rakousko prozatím podporovány nejsou. Android Pay má zastoupení celkem v 17 zemích. Aktuální seznam všech zemí společně s nápovědou pro Android Pay v češtině najdete zde.

Peněženka Google
Peněženka Google

Jste spokojení se zastoupením Android Pay v České republice? Podporuje službu vaše banka?

Jan Boháček
O Autorovi - Jan Boháček

Honzova cesta k Androidu byla vcelku rychlá. Vlastně si ho Android našel sám v podobě prvního telefonu Sony Xperia Mini Pro. Volnost, kterou tento systém… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

nastavení android

Jak nastavit službu Android Pay?

Zprávičky Jan Boháček Jan Boháček
4 min. uložit na později

Komentáře (22)