Špeh nebo pomocník? 5 důvodů, proč si domů pořídit hlasového asistenta Google Home

asistenta Google Home

O Google Home toho bylo napsáno hodně. Přestože stále není v češtině, našel si místo i u tuzemských uživatelů. Dnes si představíme 5 důvodů, proč si domů pořídit hlasového asistenta Google Home. Vyplatí se?

Obsah článku o Google Home

  1. Úvod
  2. Přehrávání hudby a její pohodlné ovládání hlasem
  3. Budík a časovač
  4. Ovládání světel a dalších zařízení v domácnosti
  5. Netflix a Chromecast – ovládejte televizi hlasem!
  6. Vyhledávání na Googlu, překladač a počasí

 

Čeští uživatelé se na Google Home příliš netváří. Je to však oprávněné?

Nelze si nevšimnout, že se pod zprávami o Google Home objevuje vlna negativních reakcí. Nutně to sice neznamená, že by většina českých uživatelů hlasového asistenta Google Home přímo odsuzovala, velký úspěch a zájem lidí si ale rozhodně nezískal. V našich očích za to mohou především dva faktory. V první řadě je to fakt, že asistenta Google Home není zatím možné používat v češtině. I když v našich končinách funguje, musí být nastaven do jiného jazyka (především do angličtiny, někdo možná bude volit ještě němčinu). Zatímco ovládání a příkazy v angličtině nebudou pro mnohé problémem, zadávání českých jmen či adres už problém je. A jen tak jej neobejdeme.

Stejně tak visí otázka nad soukromím jednotlivých uživatelů. Společnost Google toho o nás ví opravdu hodně, hlavně díky službám jako GMail či kalendář. Uživatelům už tak vadí, kolik informací sbírá společnost skrze mobilní telefony. A co teprve zařízení, které je posazeno u vás doma a teoreticky poslouchá úplně vše, co se kolem šustne? Přestože Google tvrdí, že data nejsou nijak zneužívána, nikdo kromě Googlu nejspíš neví, jak přesně záznam funguje. V dnešním článku bychom vám nicméně chtěli naopak ukázat, v čem vám může chytrý asistent pomoci. V redakci jej používáme již nějaký pátek. A neřídíme se lákadly Googlu, zajímala nás praxe.

dva příkazy

1) Přehrávání hudby a její pohodlné ovládání hlasem

Google Home je někdy nazýván jako chytrý reproduktor. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že poslouží často jako přehrávač hudby. Začněme kvalitou, která se liší u jednotlivých modelů Google Home. Standardní verze, kterou jsme pro vás již recenzovali, dokáže svou kvalitou uspokojit drtivou většinu posluchačů. Google Home mini je na tom samozřejmě hůř. V tomto případě se hodí spíše jen jako hudba na pozadí, většina reproduktorů k počítači hraje lépe. Na svou velikost a cenu se ale rozhodně nemá za co stydět. Spíše naopak.

No a jak to funguje v praxi? Protože používáme převážně hudbu přes Spotify, máme největší zkušenosti s touto službou. Obdobně ale funguje samozřejmě i Google Music. Ke spolehlivosti nemáme naprosto žádných výtek – Google Home mini sídlí na rychlé WiFi síti a přehrávání je naprosto plynulé bez jakýchkoliv výpadků. Hlasové ovládání je skvělé a těžce návykové. Můžete jednoduše volit mezi svými playlisty, žánry nebo si přímo vyžádat určitou skladbu. U některých sice drobně narazíte (hlavně pokud je název podobný s jinou skladbou, nebo je na Spotify trochu jinak, než si myslíte), ale u drtivé většiny skladeb funguje hlasové vyhledání skvěle. Funkce jako přeskočení písničky, zvýšení hlasitosti nebo uložení do oblíbených funguje skvěle. Pravdou je, že po několika týdnech používání byste rádi takhle ovládali hudbu všude (v mobilu, v autě apod.).

Google Home mini-spotify

2) Budík a časovač

Dáte si do trouby pizzu a chcete rychle někam nastavit hlídání času? Tak prostě jen nahlas řeknete “Ok, Google, set timer to 15 minutes”. Jdete si dát poledního “šlofíka” a chcete za 20 minut vzbudit? Tak prostě jen řeknete “Ok, Google, wake me up in 20 minutes”. O vše ostatní se Google Home postará. Tahle funkce se stane opravdu návyková, protože nemusíme hledat žádný telefon, usedat k počítači či něco podobného. Prostě to jen řekneme, ať jsme kde jsme. Jen takové drobné upozornění – při použití jako budík je vhodné nejprve nastavit a vyzkoušet jeho hlasitost. Jeden z našich redaktorů má čerstvou zkušenost, kdy nechal Google Home na maximální hlasitost budíku (ta se totiž neřídí nastavením hlasitosti hudby), a ráno jeho srdce udělalo kotrmelec.

google-home-alarm

3) Ovládání světel a dalších zařízení v domácnosti

K tomuto bodu budete kromě chytrého asistenta Google Home samozřejmě potřebovat i další zařízení, která jsou kompatibilní. Vybízí se hlavně chytré žárovky, LED pásky, ale i třeba zásuvky, termostaty a další. Ruku na srdce – ovládání dalších zařízení nám jen a pouze ušetří pár kroků a drobnou námahu. Když si na to ale člověk zvykne, není bohužel cesty zpět. V některých případech to může být i praktické. Co když v noci vstanete z postele a v samé tmě se snažíte nějak zapnout světlo? S Google Home to stačí jen vyslovit a o vše ostatní se postará. Stejně tak když ležíte v posteli a chcete spustit televizi. S chytrou zásuvkou je to snadné a nemusíte ani hledat ovladač. A jak ovládat obsah na televizi? S tím souvisí náš 4. důvod, proč chtít asistenta Google Home domů.

Google Home Philips Hue

4) Netflix a Chromecast – ovládejte televizi hlasem!

Opět bod, ke kterému je nutný ještě další nákup. V našem případě byl ale Chromecast 2 přibalen k Google Home mini jako dárek zdarma a vyplatil se! Díky Chromecastu ve stejné síti jako Google Home můžete obsah na televizi “posílat” hlasem. V kombinaci se službou Netflix se jedná o velice mocný nástroj. Ležíte v posteli a máte chuť na druhou sérii Stranger Things? Tak to prostě jen řeknete. Stejně funguje i přeskočení k dalšímu dílu, přesun o libovolný čas vpřed i vzad nebo ovládání hlasitosti. V praxi to funguje výborně, má to ovšem háček. Vlastně dva.

Prozatím není možné si hlasem zvolit určitou epizodu. Netflix sice intuitivně pokračuje tam, kde jsme naposledy skončili, ale pokud bychom chtěli specifický díl seriálu, musíme se na něj proklikat přes mobil, nebo jej “přeskákat” po dílech hlasem. Stejně tak je v kombinaci Google Home a Netflix v Čechách podivná chyba, kdy není možné hlasem některé filmy spustit. Google Home oznámí, že daný film na Netflixu nenašel. Ale on tam je a ručně jej přes aplikaci Netflix v mobilu do Chromecastu pošlete bez problémů.

netflix

5) Vyhledávání na Googlu, překladač a počasí

Google je vyhledávač, tak jej pojďme pořádně využít. S Google Home nemusíte brát do ruky mobilní telefon, prostě se jen zeptáte. Samozřejmě ale člověk musí počítat s tím, že jsou veškeré informace v angličtině. A musíte se tedy vždy i správně zeptat. U českých jmen narazíte, to není asi žádné překvapení. V praxi se většina omezí jen na několik cest, jak vyhledávač v Google Home využít. V první řadě je to otázka na počasí – bude zítra pršet? Kolik je venku stupňů? Je očekáván déšť? To se opravdu hodí. Stejně tak s oblibou používáme překladač z angličtiny do češtiny. Při sledování Netflixu (který je z drtivé části v angličtině) se občas objeví slovíčko, jehož význam neznáme. Tak se prostě jen Googlu zeptám, zda by nám to slovíčko nemohl přeložit do češtiny. A on nám odpoví český hlas s českým překladem.

google home mini weather

Líbí se vám Google Home? Na co byste asistenta Google Home použili vy u sebe doma?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
system android 8

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později
google assistant cestina

Google Assistant umí česky, ale nechce

Zprávičky David Trlica David Trlica
3 min. uložit na později

Komentáře (3)