ARM představilo Cortex-A12 – brutální výkon i ve střední třídě?

arm_processor-580×375

V současných procesorech se nejčastěji objevují jádra Cortex-A9 či Cortex-A15 v nejvýkonnějších přístrojích (výjimkou jsou společnosti s vlastním návrhem). Mezi těmito generacemi je ale poměrně výrazný rozestup výkonu i spotřeby. Společnost ARM tak představila jádro Cortex-A12, které by mělo tuto mezeru zaplnit. Jádra Cortex-A15 nás oslňují svým výkonem, jejich spotřeba v zátěži je ovšem obrovská, kvůli čemuž se tato architektura nehodí do slabších přístrojů, které nejsou vybaveny tak velkými akumulátory. Cortex-A12 je podle ARM až o 40 % výkonnější než generace Cortex-A9 na stejné frekvenci.

ARM_A12_core_diagram

Nový Cortex se stejně jako jeho bráška A15 pyšní architekturou big.LITTLE. A co to vlastně znamená? Již společnost Nvidia přišla s podobným konceptem u své Tegry 3 – ten dostal název 4PLUS1 a funguje obdobně. Část procesoru je tedy rozdělena na úspornou část a na část, která nastoupí, pokud potřebujeme brutální výkon. U ARM je procesor rozdělen na jádra Cortex-A12 (či A15) a Cortex-A7. Právě Cortex-A7 se vyjímá velmi nízkou spotřebou, výkon přitom na běžnou práci bohatě stačí. V případě, že spustíte hru nebo jinou náročnou aplikaci, procesor veškerou práci předá na výkonnější polovinu.

Cortex-A12 je cílen do zařízení střední třídy, což potvrzují také samotné plány společnosti ARM na následujícím obrázku.

ARM_positioning_A12

Samozřejmě nemůžeme počítat s tím, že by se čipová řešení s tímto jádrem objevila v následujících týdnech, ke konci roku bychom však už mohli mít některé z procesorů na trhu. Nechme se překvapit, jak se nově představené jádro podepíše na výkonu přístrojů ve střední třídě.

zdroj: talkandroid.comsemiaccurate.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)