Apple zažaloval Samsung, jádrem sporu jsou telefony a tablety s Androidem

samsung nahledovy

Kalifornská společnost Apple zažalovala korejskou společnost Samsung za kopírování vzhledu a stylu jejích výrobků, především telefonu iPhone a tabletu iPad. Žaloba byla podána 15. dubna a stojí v ní, že telefony Samsung, včetně modelů Galaxy S, Nexus S a tabletu Galaxy Tab, porušují duševní vlastnictví společnosti Apple.

Apple dále nařknul Samsung z toho, že místo vývoje a zdokonalování vlastních technologií a stylu, u svých telefonů a tabletů raději zkopíroval technologie, uživatelské rozhraní a inovativní styl výrobků Apple. Apple také zmínil, že nápadná podoba nekončí jen u vzhledu a uživatelského rozhraní, ale promítá se také do designu balení výrobků a jejich příslušenství.

Samsung na žalobu bude slovy své mluvčí aktivně reagovat právními protiopatření tak, aby ochránil své duševní vlastnictví. Model Galaxy S je celosvětově velmi úspěšný, Samsung již v lednu 2011 pokořil hranici 10 milionů prodaných kusů. Galaxy Tab je navíc považován za prvního vážného konkurenta iPadu.

Uvedení telefonu Galaxy S a tabletu Galaxy Tab na trh vyvolalo již v minulém roce u mnoha uživatelů diskuzi na téma nápadné podobnosti s výrobky kalifornské společnosti. Je proto otázkou, proč Apple nezažaloval Samsung již dříve. Důvodem může být i to, že Samsung pro Apple vyrábí komponenty pro některá zařízení, jako například procesory A4, respektive A5 pro iPhone a iPad nebo paměťové čipy pro notebooky Macbook. Samsung je tedy jeho významným obchodním partnerem. Jak je ale vidět, v Cupertinu zřejmě až nyní (s novou řadou tabletů a telefonů Galaxy) přetekl příslovečný pohár trpělivosti.

Samsung není jediný výrobce, se kterým se Apple soudí. Apple vede spory také s Nokií, Motorolou nebo Amazonem.

Jaký je Váš názor na celý spor? Podělte se o něj s námi v komentářích.

Zdroj: The Wall Street Journal

Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (62)