Apple představil nové modely iPhone 5S a 5C! Má se Android začít obávat?

iphone_5s_5c

Společnost Apple včera v americkém Cupertinu představila nové nadcházející modely. První z nich se bude jmenovat iPhone 5S a je mírně vylepšenou verzí svého předchůdce v podobě původního iPhone 5. Druhou představenou novinkou je model s názvem iPhone 5C, který měl mít podle původních předpokladů nižší cenu, plastová záda a mnoho barevných provedení. Potvrdilo se vše, až na cenu. Pojďme se společně podívat na to, jestli Apple konečně představil konkurenceschopné zařízení, které nestojí pouze na designu.

apple-wwdc-2013-setup-6396_620x350

iPhone 5S – mírně vylepšená stará verze

Jak již bylo výše zmíněno, většina největších změn se odehrála uvnitř přístroje, nejsou tedy na první pohled viditelné. Již bývá dlouhodobějším zvykem, že se u představených modelů s koncovým písmenem “S” neodehrály žádné zásadní změny. Je tomu tak i v tomto případě?

iphone5s

První zásadní změnu prodělal procesor uvnitř zařízení. Tím je nový procesor A7, který je jako první smartphone na světě postaven na 64bitové architektuře. Podle oficiálních čísel společnosti Apple by měl procesor být 40x rychlejší v porovnání s prvním modelem iPhone 2G. Mnozí by mohli mít obavy, že kvůli nové architektuře nebudou na iPhone 5S fungovat staré aplikace. Není tomu tak, vše bude zpětně kompatibilní.

A7-Chip

Dalším dlouhodobějším zvykem je, že telefony s písmenem “S” prodělaly změny v oblasti fotoaparátu. Ani tento rok to není jinak a vylepšena byla hodnoty uzávěrky na F2.2. Kromě toho dostal také do výbavy funkci Slo-Mo, díky které bude moci uživatel natáčet zpomalené video se 120 fps. Rozlišení natáčení se u této funkce bohužel zmenšilo na 720p. Dalším vylepšením je dvojité LED přisvícení, které slibuje celkově lepší dojem z výsledné fotografie.

Nově byl do telefonu přidán tzv. “motion co-processor”. Jedná se o přídavný procesor, který bude spolupracovat s akcelerometrem a gyroskopem. Oddělením od základního CPU tak Apple slibuje vyšší výkon zařízení.

Největší a zároveň nejlákavější novinkou však není fotoaparát a procesor, ale snímač otisků prstů. Ten se usídlil v přepracovaném Home button a využívat půjde zejména při odemykání telefonu a při přístupu ke službám Apple. Aktivace senzoru proběhne skrze ocelový kroužek, který obklopuje celý Home button. Využití je prozatím bohužel dostupné pouze pro služby Apple, pro ostatní vývojáře zůstává tato novinka nepřístupná.

otisky

Dlouhodobě je společnosti Apple vytýkáno barevné provedení iPhonů. Ty jsou vždy dostupné ve dvou barvách – bílé a černé. Nově se však do výbavy přidá i třetí možnost – zlatá.

Ruku v ruce s novým zařízením byl také představen oficiální zadní kryt. Ten bude dostupný v různých barevných provedení a cena bude pravděpodobně stanovena na úrovni 1250 Kč (49€).

iphone cover

A jak je to s cenou samotného telefonu? Podle přepočtu z německých stránek se bude pohybovat asi na úrovni 18 000 Kč za základní 16GB model. Nejdražší 64GB varianta pak půjde pořídit za 23 300 Kč.

iPhone 5C – omalovánky na scénu

Dlouhodobé spekulace o levnějším a barevném iPhonu se potvrdily. Apple přišel i s druhou novinkou, kterou není nic jiného než iPhone 5C. Ten by měl být levnější variantou svého druhého představeného bratříčka.

iphone5c-gallery2-2013

První změnu zaznamenáte patrně hned po prvním pohledu na toto zařízení. Není totiž vyrobeno z hliníku, ale z polykarbonátu a dostupné bude v zelené, modré, růžové, žluté a bílé barvě. Pod kapotou se ukrývá starší procesor A6, fotoaparát s rozlišením 8 MPx a 4″ displej s jemností 326 ppi. Samozřejmostí zůstává i přední kamera s rozlišením 1,9 MPx a Bluetooth 4.0.

K dostání budou také různě barevná pouzdra, která se mi však na první pohled vůbec nelíbí. Jejich cena je stanovena přibližně na 750 Kč.

iphone-5c-cases-backs-20130910HT_iphone_5C-colors_thg-130910_16x9_992

A nakonec se dostáváme k té nejzajímavější části, a tou je cena. Podle dlouhodobých spekulací by se mělo jednat o model, který měl zaplnit díru na rozvojových trzích, kde se drahé telefony jednoduše neprodávají. Tento záměr byl však doslova zabit nasazenou cenou. Ta se bude pohybovat kolem 15 500 Kč za základní 16GB model a 18 100 Kč za 32GB model.

Závěr – inovace, nebo slabé vylepšení?

Zlepšení výkonu zůstává u společnosti Apple dlouhodobou tradicí. Stejně tak tomu je i u fotoaparátu, který se vždy dočká mírného vylepšení. Největší novinku u iPhone 5S můžeme spatřit v nové čtečce otisků prstů, která by tak v budoucnu mohla nahradit otravné zadávání hesla. Bohužel se celá vize sype ruku v ruce se zákazem využívání v aplikacích od ostatních vývojářů. Pro tuto chvíli je novinka dostupná pouze pro služby Apple, rozšíření dostupnosti je prozatím velkou neznámou.

Záměr společnosti Apple rozšířit iPhone pro širokou veřejnost byl však doslova zabit. Cena nového plastového modelu, který nepřináší vůbec žádné novinky, byla nasazena opravdu vysoko. Troufnu si říci, že se na rozvojových trzích nedočká dobré odezvy. Jedinou novinkou je barevné provedení a plastová konstrukce. Že by se situace obrátila a Apple začal kopírovat Samsung s plastovým provedením a Nokii s barvami?

Pro tuto chvíli si troufnu říci, že se Android nemá opravdu čeho obávat. Novinky Applu jsou příjemné, ale ne nikterak závratné.

Pro zajímavost uvádíme srovnání posledních modelů telefonů iPhone.

porovnani

Co říkáte na novinky od Applu? Líbí se vám například čtečka otisků prstů?

Zdroj: MacRumors, Engadget, Jablíčkář

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)