iPhone X za 50 tisíc. Charita nebo marketingová vychytralost? Dočká se Akce X i Android?

akce x apple iphone x prodej cena

Někteří z vás si dnes jistě všimli akce na iPhone X, kterou spustil jeden z nejmenovaných prodejců elektroniky u nás (nechceme dělat reklamu, a tak nebudeme zmiňovat). Nás jakožto Android magazín nezaujal ani tak samotný iPhone X, ale spíše fakt, že český distributor se rozhodl prodávat tento smartphone za mnohonásobně vyšší cenu. V této akci zaplatíte za iPhone neskutečných 49 490 Kč čili o 15 tis více. Celá situace nás natolik zaujala, že jsme ji pojmenovali Akce X a rozhodli se ji podívat blíže na zoubek. Než se ale dostaneme k jádru pudla, zkusme si odpovědět, kolik nejvíce byste zaplatili za skvělý smartphone?

Obsah článku – Akce X u nového Apple iPhone X

Kolik byste zaplatili za výjimečný mobil?

Zrovna nedávno jsme na toto téma měli Víkendovou hlasovačku, kde jsme se vás v tomto čísle našeho pravidelného seriálu ptali, kolik nejvíce byste byli ochotni dát za opravdu výjimečný smartphone. To jsme ale ještě netušili, že se setkáme s Akcí X, která uvede pojem „předražený telefon“ do úplně jiné roviny. Nevím jak Apple příznivci, ale většina z vás Androiďáku si dokáže představit zaplatit za smartphone kolem 10 tis. a ti odvážnější, za ten opravdu výjimečný kolem 30 tis Kč. Co ale padesát tisíc, je to ještě v pořádku, kam až to poroste, s čím přijdou příště?

How London Reacted To The Launch Of The iPhone X

How London Reacted To The Launch Of The iPhone X


Nový Apple iPhone X v prodeji s cenou za 50 tisíc

Nejmenovaný prodejce dle jejich oficiálního vyjádření celou akci pojal takto. S iPhony se kšeftuje skrz překupníky, kdy cena dosahuje i několikanásobků té oficiální, my s tím nesouhlasíme, a tak pokud těch několik kusů co máme skladem chcete, budete muset přispět na charitu. Na jednu stranu se na to dá dívat jako šlechetný krok, kdy prodejce myslí na ostatní, na druhou stanu lze na to pohlížet jako sobecké gesto které může poškozovat dobré jméno výrobce. Kde je ale pravda? Ti, co udělali předobjednávku jistě nebudou nadšeni, že za svého nového miláčka musí dát dvojnásobek, nebo tak dlouho čekali zbytečně.

Fakta Akce X

Ale zanechme spekulací a pojďme se podívat na pár zajímavých faktů, ať si každý z vás muže udělat obrázek sám:

  • v první vlně prodeje iPhonu je jich obecně v Evropě málo FAKT
  • dodávky iPhone X pokrývají jen malou část předobjednávek FAKT
  • nadšenci jsou ochotni zaplatit za první kusy i několikanásobek ceny FAKT
  • je to natolik drahá a zajímavá komodita, že se běžně skupuje ve velkém na kšeft a pak prodává za několikanásobek FAKT

 

[aps_product_sz id=“452459″]

Otázky k zamyšlení

  • proč s tímto nápadem nepřišel prodejce dříve, ale až v den prodeje?
  • proč se prodejce snaží regulovat trh, není to spíše otázka výrobců?
  • neoznačil tak prodejce nechtěně zákazníky, kteří předobjednali, za „překupníky“?
  • neodradí to některé zákazníky od předobjednávek, nebo neobjednají příště raději jinde?
  • když už Akce X s takovouto formou charity, nestačilo by 2-5 tis?
  • jak na to bude reagovat sám Apple?

Co Android, čeká nás to také, prošlo by to?

Dle dostupných informací, nemůže výrobce nakazovat za kolik může prodejce dané zařízení prodávat, ale může pouze stanovit doporučenou cenu. Nejde tedy pravděpodobně o nic nezákonného. Otázkou je co etika a lidský přístup? Představte si, že si předobjednáte automobil, na který čekáte několik měsíců a pak vám dodavatel řekne, připlať si, nebo si počkej. Co by na to řekli velké firmy? Samsung, Google, Huawei, líbilo by se jim, kdyby některý z prodejců takto podmínil prodej jejich nedostatkového zboží? Být to nějaký e-shop z horní dolní, asi by se nic nedělo a většina by si řekla „jeho smůla“. Ale u předního českého prodejce, který je jeden z hlavních dodavatelů iPhone X a má tedy i podstatnou část českých zásob u sebe, to je už jiná.

apple iphone x cena prodej

Prodejce sice tvrdí, že se jedná o Holandskou aukci, kdy se tímto snaží zamezit nekalému kšeftování se žádaným zbožím. Jak tomu je ale doopravdy, věříte tomu, nebo se jedná pouze o promyšlený marketing a (zne)využívaní svého postavení na trhu? Snaží se prodejce jen na sebe upozornit, nebo poslat vzkaz samotnému Applu (posílejte nám sem více kusů). Kde myslíte že je zakopaný pes?

Co je to ta Holandská aukce?

I pro nás byl tento pojem zcela nový, ale dle slov prodejce „Holandská aukce je druh otevřené aukce, kde dochází k postupnému snižování ceny – v tomto případě příspěvku na neziskový sektor, a to o 3 000 Kč každý den. To znamená, že v den zahájení prodeje půjde iPhone X nakoupit pouze s příspěvkem na charitu ve výši 15 000 Kč, druhý den 12 000, atd. … až do vyčerpání zásob.“

Na kterou stranu se kloníte vy?

Vychytralost a marketingový tah, jak na sebe upozornit, nebo šlechetnost při boji s překupníky a příspěvek na charitu? Jak byste reagovali, kdyby něco podobného začali prodejci praktikovat i u Android zařízení? Budeme rádi, když se o svůj názor s námi podělíte v komentářích pod článkem.

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)