Nový iPhone 7 je vodotěsný a s optickou stabilizací. Obstojí proti Android konkurenci?

Apple iPhone 7

Dnešní večer si pro sebe zabrala firma s nakousnutým jablkem. Byl totiž oficiálně představen dlouho očekávaný Apple iPhone 7 a jeho větší brácha s označením Plus.  I když se věnujeme hlavně Androidu, byla by škoda se nepodívat na konkurenční zařízení blíže. Má se Google čeho obávat?

Apple iPhone 7 s “novým” designem a certifikací IP67

První informací, kterou se Apple pochlubil, byl design nového zařízení. Ten má být úplně nový, samotné posouzení necháme na vás. Na fotografie se můžete podívat níže. Celkem bude dostupný v pěti různých barvách – temně černá, černá, stříbrná, zlatá, růžově zlatá. Kovové tělo je u iPhonů standardem.

https://www.youtube.com/watch?v=Q6dsRpVyyWs

Co z fotek ale nejde poznat je, že nově iPhone 7 podporuje certifikaci IP67, což znamená, že se konečně v tomhle ohledu může srovnat s mnoha Android telefony, jeden z hlavních “konkurentů” Samsung je stále o krok napřed, u svých vlajkových zařízení nabízí ochranu IP68, která chrání mobil ve vodě mnohem lépe a na delší dobu.

 

Home tlačítko postavené na haptické odezvě

Zajímavější to je u Home tlačítka, právě kvůli němu měl iPhone přijít o jack na sluchátka, jak zaznělo na konferenci. To už nebude mechanické, ale čistě postavené na haptickém motůrku, který poskytne zajímavé funkce. Největší plusem je, že Home tlačítko dostane své vlastní API, takže vývojáři ho budou moc využít mnohem více u svých aplikací. Zde se moc nedá srovnávat, jestli je lepší jedno tlačítko u iPhonu, nebo tři u Android zařízení. To bychom do konce článku nestihli rozebrat nic jiného.

apple-iphone7plus-zoom

Duální fotoaparát jen pro Plus verzi

Oba iPhony mají 12ti megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, clonou f 1,8 a čtyřnásobným LED bleskem. Plus verze má pak ještě druhý stejný fotoaparát, který ale umožní optický zoom a pořizování širokoúhlých fotografií, ten bude mít clonu f 2,8. Jedná se o podobnou kombinaci, kterou najdeme u LG G5, nebo například dnes oznámeného LG V20. Přední strana dostala HD kameru s rozlišením 7 megapixelů s automatickou stabilizací. Na porovnání kvalit fotoaparátu bude nicméně lepší počkat až na samotné recenze.

apple-iphone7plus-jetblk

Co se týče samotné obrazovky, tak iPhone 7 bude mít IPS displej s velikostí 4,7 palce a rozlišením 1334 x 750 pixelů, což dělá jemnost 326 PPI. Papírově je to samozřejmě mnohem méně, než jsme zvyklí u Androidu, ale zde se ničeho není bát, iPhone je známý velmi kvalitními displeji. Váha se zastavila na 138 gramech.

Větší Plus verze má pak stejný IPS displej o velikosti 5,5 palce při rozlišení 1920 x 1080 pixelů, což dává jemnost displeje 401 PPI. Větší model bude vážit 188 gramů.

 

Nejvýkonnější telefon na trhu?

apple-iphone7-matblk-2up

Výkon v nových iPhonech obstarává čtyřjádrový procesor A10 Fusion, o kterém Apple tvrdí, že je nejvýkonnější čip, který může být nyní v chytrých telefonech. Má být dvakrát rychlejší, než čip, který je v iPhone 6. Ten získal v AnTuTu skóre 59 075, takže teoreticky pokud bychom tuhle hodnotu vynásobili dvěma, dostaneme se na 118 115, což zhruba odpovídá Samsung Galaxy Note 7, který má skóre 116 036. Hodnoty berte pouze orientačně. Takže se dá po vydání telefonu určitě očekávat benchmarková válka o to, které zařízení má “větší” výkon.

 

Přišel o Jack, dostal stereo reproduktory

Apple iPhone často mátl zákazníky mřížkami na spodní straně, které u předchozích modelů vypadají jako by byly určeny pro stereo reproduktoru, jenže reprák byl pouze mono, v druhé mřížce byl umístěn mikorofon. Nově ale bude mít stereo reproduktory, které mají být až 2x hlasitější.

iphone7plus-lineup

Každá sranda ale něco stojí, v případě iPhonu 7 to je absence audio jacku. Sluchátka už se musí připojovat přes Lightning konektor, nebo rovnou bezdrátově. Přímo v balení už se budou dodávat sluchátka EarPods s Lightning kabelem a také redukce z 3,5 mm Jacku. Zde už je na pováženou, jestli se jedná o správný krok dopředu. Ukáže jedině čas.

[aps_product_sz id=”409366″]

[aps_product_sz id=”409372″]

A kolik to vše bude stát?

Přímo do České Republiky a na Slovensko se iPhone 7 a iPhone 7 Plus dostane již 23. září. Ceny na českém Apple Storu se pohybují od základní verze s 32 GB za 21 190 Kč, 128 GB za 24 390 Kč a nakonec i 256 GB za  27 590 Kč. Plus verze ve 32 GB bude stát 24 990 Kč, 128 GB bude za 28 190 Kč a finálně, největší verze s 256 GB pamětí se bude dát koupit za 31 390 Kč.

Kdo je podle vás největší konkurenci pro nový iPhone 7? Kde strádá a v čem Android naopak poráží? 

Zdroj: www.apple.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)