App Freezer: Jak uvolnit operační paměť snadno, rychle a bez rootu?

app_freezer_ico

V chytrých telefonech se zpravidla nacházejí desítky, v krajních případech i stovky aplikací s řadou skvělých funkcí, které ale zabírají operační paměť. Stejně tak v paměti najdete programy, které až tak užitečné nejsou, přesto si alokují určitou část RAM, i když je nevyužíváte. V Obchodě Play sice najdete poměrně hodně nástrojů pro správu operační paměti, nicméně drtivá většina těch použitelných vyžaduje práva roota. Těch se řada uživatelů obává – ať už proto, že na některých telefonech a tabletech není operace rootnutí právě jednoduchá, nebo z prozaičtějších důvodů, spočívajících v obavách z neuznání záruky v případě poruchy. App Freezer od vývojářů z AJK Labs slibuje optimalizaci, spočívající ve „zmrazení“ nepotřebných aplikací, a co je úplně nejlepší – zvládne to bez práv roota. Stačí jen nainstalovat a začít používat.

Co App Freezer slibuje?

Pouhým jedním klepnutím umožňuje App Freezer vybrat aplikace, jež odčerpávají příliš mnoho energie a zabírají nejvíce operační paměti. Ty pak můžete „zmrazit“ respektive „uspat,“ aniž byste je museli odinstalovat. Pokud pak některý ze „zmrazených“ programů budete potřebovat, stačí ho přivést zpátky k životu dle vašich potřeb. Zmrazování a rozmrazování je až triviálně snadné.

Jestliže se obáváte, že byste omylem mohli „zmrazit“ důležitou aplikaci, můžete vytvořit seznam výjimek, které mají být chráněny před těmito operacemi.

Hlavní funkce a vlastnosti v bodech:

  • Nevyžaduje práva roota – poskytuje stejné výsledky jako obdobné nástroje, vyžadující nejvyšší systémová oprávnění.
  • Rychlé zmrazení aplikací – vyberte aplikace, které chcete zmrazit, a klepněte na tlačítko Freeze.
  • Rychlé a intuitivní – jednoduché použití, rychlé a plynulé uživatelské rozhraní.

Jak App Freezer funguje v praxi?

Aplikaci App Freezer ve verzi 1.2 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3. Po prvním spuštění program nejprve požádá, abyste ho povolili v systémovém nastavení v sekci Usnadnění. App Freezer vyžaduje tato dvě práva:

  • Sledovat vaše akce, tj. přijímat oznámení, když používáte aplikaci.
  • Načíst obsah okna – může prozkoumat obsah okna, se kterým pracujete.

Po načtení jsme se ocitli v uživatelském rozhraní, kde na prvním místě bylo prezentováno, že 11 aplikací obsazuje 17 % operační paměti a dohromady zkracuje výdrž baterie o jednu hodinu.

Prostředí aplikace App Freezer Prostředí aplikace App Freezer

Pod informační obrazovkou následuje seznam programů, ve kterém jednoduše klepnutím lze označovat ty, jež mají být zmraženy. Praktické je, že na prvních pozicích jsou zařazeny ty, jež aktuálně běží. V záhlaví se pak průběžně aktualizuje informace o tom, kolik procent RAM bude po zmrazení uvolněno a o kolik minut se prodlouží výdrž baterie. Jedná se pochopitelně pouze o orientační hodnoty.

Výběr aplikací k ukončení Výběr aplikací k ukončení

Po zvolení aplikací stačí klepnout na akční tlačítko se sněhovou vločkou a „tadá“: aplikace budou „zmraženy,“ o čemž nástroj informuje nejprve celoobrazovkovým oknem, následně pak skrze systémové nastavení provádí zastavení zvolených programů. Je tedy evidentní, že App Freezer nepoužívá žádná kouzla a čáry, ale jednoduše a standardním způsobem provádí zastavování běžících procesů, které v nastavení může udělat i sám uživatel tlačítkem Vynutit ukončení, nicméně při větším počtu programů tím stráví několikrát více času.

V hlavním okně se tedy odehrává vše podstatné: výběr aplikací, které mají být „zmraženy,“ a jejich následné ukončení. Když takto „zmrazený“ program následně standardním způsobem spustíte, normálně nastartuje, neboť byl ukončen obvyklým a korektním způsobem.

Postranní nabídka neobsahuje žádné vysloveně důležité položky, které by měly vliv na tento nástroj a jeho funkce.

Resumé

Aplikace App Freezer určitě není žádným zázračným kouzelníkem, který promění váš stárnoucí telefon ve vlajkovou loď současnosti. Ve své podstatě dělá jednu jedinou věc, kvůli které lze o její instalaci uvažovat: dokáže hromadně ukončit skrze systémové nastavení větší počet aplikací a jejich služeb. Nezabrání ale tomu, aby se programy, jež to mají ve svém „popisu práce,“ opětovně aktivovaly, čímž může dojít k přesně protichůdnému efektu v podobě zpomalení odezvy a zvýšení spotřeby baterie během opětovného spouštění. Rozhodně na toto téma doporučujeme prostudovat naše starší články Proč byste na Androidu neměli používat „task killery“ a „čističe RAM“? a „Task killery“ jsou zbytečné, tvrdí i Google a Cyanogen.

Konečné výsledky jsou v našem případě tak trochu rozporuplné. Na jedné straně jsme skutečně úspěšně ukončili několik služeb, běžících na pozadí, spuštěných programy, jež jsme v poslední době prakticky nepoužívali. Že bychom ale zaznamenali nějaké rapidní zvýšení výkonu, nebo dokonce citelně prodlouženou výdrž baterie na jedno nabití, to si tvrdit nedovolíme. Nicméně věříme, že zejména na slabších zařízeních mohou být výsledky přeci jen citelnější.

App Freezer si dosud stáhlo něco přes deset tisíc uživatelů a dosavadní hodnocení je přinejmenším rozporuplné – známka 3,6 nepatří k nejlepším. 4 MB velký instalační balíček můžete otestovat na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.

Komentáře v Obchodě Play oscilují od nadšení, včetně chvály zlepšení herního výkonu na slabším telefonu, až po kritičtější ohlasy, například že „žravé aplikace“ by bylo jednodušší odinstalovat, případně že App Freezer je pouhé placebo.

App Freezer (NoRoot)
App Freezer (NoRoot)
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)