Tak bude pršet, nebo ne? Aplikace Rain Radar to ví přesně

Tak-bude-pršet,-nebo-ne-Apl

Nevíte, jestli si vzít deštník, nebo vyrazit jen tak? Ne vždy stačí ke správné odpovědi pohled na oblohu. Pomoci vám může aplikace Rain Radar slovinského programátora Simona Hočevara.

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Jedná se o program, který v mapových podkladech zobrazuje pohyb srážek. Z rychlosti a směru můžete pak poměrně přesně dedukovat, zda, kdy a jak intenzivní déšť (v zimě sníh) přijde do oblasti, kde se nacházíte.

Výhodou tohoto pojetí je fakt, že radarové snímky jsou aktuální, staré jen několik minut, odrážejí tedy reálný stav a jsou tedy spolehlivější než meteorologická předpověď ze včerejšího dne. Autor tvrdí, že aplikaci Rain Radar psal s ohledem na úsporu baterie a minimální využití dat. K dispozici jsou radarové snímky pro více 40 zemí na pěti kontinentech – Česko samozřejmě v nabídce nechybí.

Rain Radar

Rain Radar

Jak Rain Radar funguje v praxi?

Po spuštění aplikace požádá o přístup k poloze, který používá, jak se dá předpokládat, k zobrazení situace kolem místa, kde se aktuálně nacházíte. Poté v mapových podkladech ukáže aktuální stav srážek v podobě animace, odrážející pohyb oblačnosti a intenzitu srážek v poslední hodině a půl. Animaci je možné pozastavit a opětovně spustit plovoucím tlačítkem, druhé tlačítko slouží k vystředění mapy na současnou polohu.

Potažením z dolní části obrazovky směrem vzhůru vyvoláte informace o počasí pro místo, kde se nacházíte. Kromě aktuální situace je připravena prognóza na další týden, obsahující nejnižší a nejvyšší očekávané teploty, jakož i jednoduché grafické vyjádření situace.

Mapou je možné posouvat a přibližovat ji pro větší detaily stejným způsobem, jako v normálních Mapách Google. Přes nabídku pro sdílení v horní nástrojové liště lze odeslat snímek situace jako obrázek ve formátu PNG do další aplikace.

V postranní nabídce najdete možnost přepínat mezi srážkovými radary pro různé země, což je nesporně praktické – například pokud chcete zjistit, jak to aktuálně vypadá v místě vaší plánované dovolené nebo služební cesty. U Evropy lze navíc zobrazit srážky nad celým kontinentem, čímž získáte globální nadhled nad meteorologickou situací.

V nastavení najdete také zajímavou možnost upozornění na blížící se srážky, nicméně během testování nás aplikace ani jednou neupozornila. Sám autor uvádí, že tato funkce je ve stádiu beta testování a v budoucnu může dojít k jejímu odstranění.

Resumé

Logicky se při pohledu na aplikace Rain Radar liší například od Storm Radaru či nesmírně populárního Meteoru. Základní princip všech zmíněných programů je podobný: zobrazují informace ze srážkového radaru v mapových podkladech.

Rain Radar vyniká především přesahem za hranice naší země. Můžete se s ním podívat na srážky po celé Evropě, ale i v Americe, Asii, Austrálii a jednom africkém státě. Snadno tak získáte přehled o dění nejen nad územím naší republiky.

Oceňujeme moderní uživatelské rozhraní, odpovídající současným trendům, přehlednost a jednoduchost celé aplikace. Naopak mínus musíme připsat za reklamní proužek, kterého se nejde zbavit, a chybějící lokalizaci do češtiny.

Rain Radar je v Obchodě Play čtyři roky a za tu dobu si ho nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů, jejichž spokojenost vyjadřuje pěkná průměrná známka 4,2. Instalační balíček velký 15 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Rain Radar
Rain Radar
A s jakou aplikací sledujete srážky vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)