Aplikace Fing: Jak zjistit, kdo sosá vaše Wi-Fi připojení a jak ho zablokovat?

Wi-Fi fing android aplikace návod

Máte podezření, že si někdo užívá vaší Wi-Fi zadarmo a vy tak trpíte pomalejší rychlostí internetu? Samozřejmě, nežádoucí člověk připojený k vaší síti je jedna z méně častých příčin šnečího načítání stránek, i tak ale není na škodu zjistit, kdo a co všechno je k Wi-Fi připojeno. Poradíme, jak na sledování uživatelů v síti díky aplikaci Fing a jak případného příživníka zablokovat jednou provždy.

Aplikace Fing umožní sledovat uživatele ve Wi-Fi síti

První věcí pro zjištění případných příživníků ve vaší síti je potřeba být připojený na konkrétní Wi-Fi, kterou chcete sledovat. Poté je potřeba nainstalovat bezplatnou aplikaci Fing, která se v Google Play pyšní velmi vysokým hodnocením.

Fing - Network Tools
Fing - Network Tools

Po stažení a spuštění aplikace uvidíte název sítě, ke které jste připojeni. Sledovat nemusíte jen svou domácí síť, pro zajímavost si můžete prohlédnout počet připojených uživatelů i na Wi-Fi zdarma v restauracích nebo obchodních centrech. Pro zobrazení všech aktuálních uživatelů stačí stisknout tlačítko Refresh. Ze seznamu se dozvíte, kolik zařízení je právě připojeno a rovněž jestli se jedná o smartphony nebo počítače.

fing android aplikace sledování wifiJak příživníky zablokovat?

Pokud je vám nějaké ze zařízení ve vaší soukromé síti podezřelé, lze ho zablokovat. To samotná aplikace ovšem logicky neumí – proces však ulehčí.

Postup k zablokování zařízení:

  • Fing vám ukáže MAC adresu daného zařízení v síti. Je poskládaná z písmen a číslic v tomto formátu: ‚xx:xx:xx:xx:xx:xx‘. Číslo si opište.
  • Na počítači propojeném s vaším routerem zadejte v prohlížeči router IP adresu a přihlaste se za pomocí údajů, které jste nastavili při instalaci routeru.
  • Po přihlášení je potřeba najít funkce zabezpečení. Prostředí se může lišit podle výrobce routeru – podívejte se i do rozšířeného nastavení.
  • V nastavení zabezpečení klikněte na filtrování adres MAC a přidat zařízení.
  • Vepište MAC adresu nechtěného zařízení, kterou jste si dříve uložili nebo opsali. Pokud to nastavení umožňuje, můžete ji pojmenovat. Volbu uložte.
  • V tuto chvíli by měla mít adresa zařízení zakázaný přístup. V nastavení můžete ještě změnit heslo sítě.

Zdroj: AP

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)