Jedete do zahraničí? Aplikace Česká koruna vám přepočítá ceny

Jedete-do-zahraničí-Aplikac

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Ať už jedete kamkoli, takřka jistě se tam nebude platit českými korunami. Pokud chcete mít přehled o aktuálním kurzu naší měny k místní a snadno přepočítávat ceny „na naše“, určitě byste měli vyzkoušet aplikaci Česká koruna.

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Autorem programu je český vývojář Tomáš Hubálek, jehož aplikace často zmiňují i renomovaná zahraniční média. Program Česká koruna patří k jeho starším dílům – v Obchodě Play je od září 2015. Sám autor ho představuje takto: „Tato aplikace je užitečná hlavně pro lidi, kteří pro svoji práci potřebují znát měnové kurzy uveřejňované Českou národní bankou. Pro účetní, obchodníky, byznysmeny. A pro lidi na dovolené. Pro všechny, kdo potřebují znát kurzovní lístek.“

K silným stránkám patří:

  • Denně aktualizované kurzy ČNB.
  • Rychlý převodník měn v podobě kalkulačky.
  • Widget pro rychlý převod mezi měnami.
  • Více než třicet podporovaných měn z celého světa.

Jak Česká koruna funguje v praxi

Rozhraní aplikace se skládá ze svou záložek, mezi kterými lze přepínat horizontálním posunem. V sekci Devizové kurzy najdete tradiční kurzovní lístek, obsahující 33 zahraničních měn a jejich kurs vůči koruně. Grafickým symbolem je vyjádřeno, zdali cena dané měny proti předchozími dni klesla, nebo stoupla.

Klepnutím na tři tečky po pravé straně vyvoláte kontextovou nabídku, obsahující tři možnosti:

  • Použít v převodníku – nastaví danou měnu jako výchozí pro převod.
  • Vývoj kurzu – zobrazí graf s vyobrazením vývoje kurzu dané měny vůči české koruně za vybrané období (7/14/30/60/90/180 dní/poslední rok/celé období).
  • Přidat do oblíbených – tato možnost posune zvolenou měnu na začátek seznamu, aby byla rychleji po ruce.

Sekce Převodník funguje jako tradiční měnová kalkulačka, do které zadáte částku v jedné měně a ona ji automaticky přepočítá na české koruny. Cizí měnu je přitom nutné vybrat v sekci Devizové kurzy přes kontextovou nabídku. Pak stačí zadat hodnotu v cizí měně a okamžitě na obrazovce uvidíte, kolik je to „na naše“.

Pod tlačítkem i v nástrojové liště najdete informace o aktuálnosti používaných kurzů ČNB, tedy kdy naposledy proběhla aktualizace a jak dopadla. Kurzovní lístek si program stahuje sám, nicméně můžete z tohoto dialogu vyvolat i manuální stažení dat.

K dispozici jsou také dva widgety na domovskou obrazovku – o rozměrech 1×1 a 2×1. U obou lze zvolit požadovanou měnu, jejíž kurz bude zobrazován, nastavit jednu ze šesti akcí po klepnutí, vypnout/zapnout zobrazování vlajky a změny kurzu proti předchozímu dni.

Resumé

Aplikace Česká koruna nabízí moderní a jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém není problém se orientovat. Jako zdroj dat používá kurzy České národní banky, aktualizovaná každý všední den ve 14:30. Kromě rychlého převodu z cizí měny na české koruny zaujal také pohled na historický vývoj kurzů v grafické podobě.

Program je k dispozici zdarma, obsahuje však permanentně viditelný reklamní proužek, kterého se můžete zbavit za 50 Kč. Po třech letech v Obchodě Play má Česká koruna více než deset tisíc stažení a solidní průměrnou známku 4,4. Jen 3 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším.

[appbox googleplay net.hubalek.android.apps.exchangerates]

Přepočítáváte své útraty během zahraniční dovolené na české koruny?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)