Aplikace Always On AMOLED: Naučte svůj telefon šikovnou funkci z Galaxy S7

Always On AMOLED

Telefony Samsung Galaxy S7 a LG G5 přinesly jednu zajímavou funkci – Always on Display. Díky tomu může být nepřetržitě zobrazen údaj o čase i notifikacích. Ukažme si dnes aplikaci Always On AMOLED, která tuto funkci přinese do libovolného smartphonu.

Aplikace Always On AMOLED – určena primárně pro OLED displeje

I když je to na první pohled z názvu aplikace zřejmé, raději to uveďme hned na začátku na pravou míru. Tato aplikace je určena hlavně pro telefony, které jsou vybaveny displeji s OLED technologií. Není to ani tak tím, že by na jiných telefonech Always On AMOLED nefungoval, ale nadměrně by spotřebovával energii. Funkce aplikace je totiž prostá – nepřetržitě na displeji zobrazuje užitečné informace.

U OLED panelů lze rozsvítit pouze využívané pixely a spotřeba displeje není tak razantní. U běžných IPS panelů se však podsvícení aktivuje celé a používání aplikace by mělo drastické následky na spotřebu baterie. Proto již samotný název nabádá uživatele, aby aplikaci použili jen pro určité telefony (hlavně Samsung).

aplikace-always-on-amoled-1

Jak to funguje?

Vzpomínáte si na starší telefony Nokia, které na displeji stále zobrazovaly informace o čase a datu? Říkáte si, že to byla velmi užitečná funkce? Rozhodně máte pravdu, bohužel kvůli slabší výdrži dnešních smartphonů se od této funkce úplně upustilo. Tak trochu ji však přinesly zpět ambientní notifikace u Motoroly Moto X, což později převzala i řada Nexus. No a Samsung spolu s LG tuto funkci přinesl do svého vlajkového modelu, kde displej již svítí permanentně.

Na displeji je zpravidla zobrazena informace o čase a datu, tento prostor je však logicky využit i pro zobrazení zmeškaných notifikací. Díky tomu člověk vidí informace pohledem, aniž by musel aktivovat displej či odezírat barvu notifikační diody.

aplikace-always-on-amoled-2

Snadné nastavení

V první řadě je potřeba při prvním spuštění aplikace povolit oprávnění, která umožní její plnohodnotný běh. Samotné nastavení nám následně dává možnost určit například jas displeje, typ ciferníku, gesta, spuštění pouze při určitém stavu baterie a další. Některé funkce jako třeba podoba ciferníků nebo šikovná gesta fungují pouze v placené verzi, která vás vyjde na necelých 20 Kč. Aplikace je v češtině, takže nastavení nebude dělat problémy.

A co na to baterie?

Už z principu spotřebovává tato funkce nezanedbatelné množství energie, což může být pro spoustu uživatelů pomyslná “konečná”. Je to však velmi subjektivní a výhody aplikace mohou samozřejmě převažovat. Pokud vhodně nastavíte jas displeje (tedy na nejnižší únosnou míru), aktivujete šetřící režim a automatické vypnutí funkce po delším intervalu (znamená to, že jste telefon někam odložili a nutně funkci nepotřebujete), tak nejsou energetické nároky zase tak velké.

I tak vás ale používání aplikace může připravit o cenné minuty výdrže. Doporučujeme však aplikaci vyzkoušet a až poté se rozhodnout, zda je pro vás úbytek energie tak drastický. Je to totiž individuální podle telefonu i jeho používání.

Závěr – dejte aplikaci šanci

Aplikace Always On AMOLED toho zase tolik neumí – v podstatě jen zobrazuje čas a notifikace na displeji. Přesto její používání zvyšuje uživatelský komfort a může se hodit. Nepříjemnou stránkou je logicky spotřeba energie, která není většinou zanedbatelná. Nelze však předem říci, zda to za to stojí či nikoliv – to musí každý vyzkoušet sám. Doporučujeme dát aplikaci alespoň šanci.

[appbox googleplay com.tomer.alwayson]

Zaujala vás Aplikace Always On AMOLED?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)