Jak váš mobil zvládá umělou inteligenci? Změřte to aplikací AI Benchmark

ai benchmark

Umělá inteligence se stává fenoménem, který v mnoha směrech vstupuje do našich životů. Kromě toho, že dokáže řídit auta, se s funkcemi AI setkáte například při focení, kde nastavuje fotoaparát zařízení s ohledem na snímanou scénu. Podstatným faktorem je podpora na straně hardwaru, proto někteří výrobci již několik let pracují na čipech, zaměřujících se přímo na umělou inteligenci. Jak je na tom v tomto směru váš telefon? To vám prozradí aplikace AI Benchmark.

Obsah článku

Co AI Benchmark slibuje?

Aplikace zjišťuje, nakolik je váš mobilní telefon schopen provozovat technologie založené na umělých neuronových sítích a používat umělou inteligenci. Dokáže detekovat, zda je zařízení vybaveno samostatným AI čipem a jestli dosahuje dostatečného výkonu. Hardwarová akcelerace pomocí AI čipu je podporována na Androidu 8.1 a novějším.

Do výsledků měření je započítána například rychlost práce s operační pamětí, schopnosti v oblastech rozpoznávání obličeje, identifikace objektů na obrázku či schopnosti automatické optimalizace a vylepšení obrazu. Testují se také algoritmy, používané v systémech řízení autonomních vozidel. Aplikaci jsme stručně popsali v polovině srpna v rámci nejnovějších programů v Obchodě Play. Pokud by vás celý průběh testování zajímal podrobněji, můžeme vaší pozornosti doporučit oficiální stránky projektu.

Jak AI Benchmark funguje v praxi?

Po spuštění se zobrazí obrazovka, na které klepnete na tlačítko Start. Pak následuje upozornění, že během testu nemáte s telefonem dělat nic jiného. Benchmark se skládá z devíti úkolů prováděných stejným počtem samostatných neuronových sítí. Zvolené sítě zahrnují širokou škálu architektur a umožňují posoudit výkonnost a limity různých přístupů používaných k řešení problémů s AI.

První dva testy se zaměřují na rozpoznávání a klasifikaci objektů. Úkolem je identifikovat objekt na fotografii, přičemž v první fázi probíhá jen velmi nenáročné testování, ve druhé se pak požadavky na hardware několikanásobně zvyšují. Mezi každým testem benchmark na několik sekund zobrazí informaci o tom, jaký test bude následovat.

Třetí fáze benchmarku spočívá v rozpoznávání tváře, což je dnes stále běžnější metoda zabezpečení telefonu. Test předkládá snímky v rozlišení 512 x 512 obrazových bodů a telefon musí s pomocí automatické inteligence a databáze identifikovat, o jakou osobu se jedná.

Ve čtvrtém kroku může automatická inteligence ukázat, co dokáže v oblasti doostřování obrázků. I s touto technologií se již dnes můžeme setkat v okamžiku, kdy fotoaparátem pořídíme mírně rozmazaný snímek.

Pokročilejší úlohy

Pátý a šestý úkol spočívá v práci se zvětšenými obrázky, přičemž úkolem automatické inteligence je, aby vzorové snímky i po značném zvětšení vypadaly dobře a neobsahovaly nežádoucí artefakty. Výsledek samozřejmě nemůže být už z principu fungování dokonalý, přesto však AI dosahuje poměrně uspokojivých výsledků. V prvním případě se testuje použití jedné sítě, ve druhém přicházejí ke slovu rovnou dvě.

Sedmý úkol do jisté míry připomene to, co dělají řídící systémy autonomních vozidel: rozebírá obrázek a snaží se v něm najít nějakým způsobem podstatná místa. Například zde jde o rozpoznání bezmála dvaceti typů objektů, jako jsou auta, chodci, silnice, nebe a další.

Osmý úkol prověřuje výkon umělé inteligence v oblasti vylepšování fotografií, což je technologie, na kterou dnes narazíme v mnoha telefonech, kde má za úkol například zkrášlit selfie fotografie. Cílem je, aby i mobil s papírově slabším foťákem dokázal dělat pěkně vypadající fotky.

Konečně poslední úkol se zaměřuje na testování výkonu paměti, který je důležitý především při zpracování většího objemu dat – například fotografií ve vysokém rozlišení. Toto měření zjišťuje, jak velké obrázky je telefon schopen v rámci automatické inteligence zpracovat.

Výsledek je prezentován bodovým skórem, které můžete porovnat s oficiálními výsledky na webu. Aktuálně v tomto segmentu veškeré konkurenci utíkají telefony Huawei a Honor, které překonaly hranici 6000 bodů. Hranici dvou tisíc překonaly jen dvě zařízení, většinou se výsledky pohybují mezi 1000 a 2000 body. Po klepnutí na šipku, směřující vpravo vedle skóre, si můžete prohlédnout podrobný rozpis, jak si váš telefon vedl v jednotlivých testech.

Resumé

Umělá inteligence je nesporně hudbou budoucnosti a stále více se bude prosazovat i v segmentu mobilních technologií. Pokud tedy chcete mít představu o tom, jak si v tomto směru vede váš telefon, je AI Benchmark poměrně jednoduše použitelným nástrojem pro měření.

Aplikace je maximálně jednoduchá, jak bychom ostatně od benchmarku čekali. Stačí ji spustit a počkat asi osm minut na výsledek. Kromě celkového skóre poskytuje také podrobný přehled, takže snadno zjistíte, v čem váš mobil zaostává, a kde naopak vyniká.

AI Benchmark je v Obchodě Play od konce září a za tu dobu zaznamenal více než deset tisíc stažení a známku 3,8. Balíček, velký 99 MB, můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.

AI Benchmark
AI Benchmark

Jak je na tom váš telefon z hlediska umělé inteligence?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)