Android za vysvědčení – co koupit dětem?

Android-To-School

Je konec ledna a pro školáky to znamená jediné – je tu pololetní vysvědčení. Pro mnohé jistě obávaná událost, kvůli které posledních několik nocí oka nezamhouří, pro jiné zase s očekáváním vyhlížený termín, kterým skončí období s nejvíce testy a s největšími nároky na přípravu. Ať tak či tak, zítra prostě děti dostanou vysvědčení, což je pro spoustu rodičů motivace k tomu, aby své ratolesti odměnili za vynaloženou snahu nějakým dárkem. Řekli jsme si tedy: „Proč jim nekoupit zařízení s Androidem?“ A tak jsme se rozhodli připravit několik tipů, které by vám mohli pomoci s výběrem.

Co takhle telefon?

První co vás asi napadne, je koupit vašemu dítěti telefon. Svůj vlastní mobil má dnes už prakticky každý školák a to včetně těch nejmladších. Jaký ale vybrat? Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě cena, kterou chcete zaplatit. Vybrali jsme tři modely, které podle nás stojí za úvahu a každý je z jiné cenové kategorie.

Sony Xperia Tipo

Xperia Tipo je velmi levný model se základními funkcemi, který seženete za méně než tři tisíce korun, a který je zároveň ideální pro seznámení s Androidem a s chytrými telefony obecně. Jedná se o maličké zařízení, vhodné i pro drobné dětské ruce. Nalezneme zde 3,2palcový displej s rozlišením 480 x 320 pixelů, 800MHz procesor, 512MB RAM a 3,2MPx fotoaparát. Dlouhou výdrž zaručuje baterie s kapacitou 1500 mAh, poměrně aktuální systém zase Android 4.0. Xperia Tipo je dostupná v různých barevných provedeních, takže jistě vyberete variantu jak pro kluka, tak pro holku. Ideální volba například pro dítě na prvním stupni základní školy.

a0100568a254dfa2410892b4f321d0bd

Graf ceny produktu Sony Xperia Tipo poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Sony Xperia U

Když se s cenou posuneme trochu výše, skvělou volbou může být Sony Xperia U. Osobně mám vyzkoušeno na svém devítiletém bratrovi, že s tímto modelem určitě nešlápnete vedle. Za cenu, která začíná na čtyřech tisících, totiž dostanete smartphone, který je malý (3,5“ displej s rozlišením 854 x 480 px.), ale zároveň dostatečně výkonný (1GHz dvoujádrový procesor, 512MB RAM) k pohodlnému provádění běžných úkonů, jako je prohlížení webu či videí nebo hraní her. Opět zde máme Android 4.0 a 1320mAh baterii a navíc 5Mpx fotoaparát, se kterým vaše děti mohou zachytávat momentky.

1b2d4fed6b03f926103b2ae4f8cb0d7e--mmf250x250

Graf ceny produktu Sony Xperia U poskytuje server Heureka.cz Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

LG Optimus L9

Optimus L9 zaujme ty, kteří kupují telefon už trochu odrostlejším dětem. Není to žádný drobek a se svým 4,7palcovým displejem sleduje trend dnešní doby ve stálém zvětšování telefonů. Zároveň vám na rozdíl od těch nejvyšších modelů neudělá takový průvan v peněžence, jelikož jej můžete sehnat s cenou pod 7 tisíci korunami. Optimus L9 se může pyšnit dlouhou výdrží (baterie s kapacitou 2150 mAh), povedeným designem a kvalitním zpracováním, dostatečným výkonem, který zajišťuje dvoujádrový procesor s 1GB RAM, 5Mpx fotoaparátem schopným natáčet FullHD video a Androidem ve verzi 4.0. LG má špatnou pověst, co se týká softwarové odladěnosti a podpory, ale jelikož jsem tento kousek měl na recenzi, mohu s čistým svědomím říci, že telefon šlape jako po másle a není třeba bát se nějakých problémů.

lg_optimus_l9-575x500

Graf ceny produktu LG P760 Optimus L9 poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Nebo raději tablet?

Možná, že byste raději před koupí telefonu dali přednost tabletu. Proč by taky ne, je to skvělý nástroj určený nejen pro zábavu, ale hodit se může i při studiu. Řekněme, že dítěti spíš bude vyhovovat lehký a skladný sedmipalcový tablet, než nějaký desetipalcový obr, a proto se zaměříme na tuto kategorii. Nejlevnější tablety se dají pořídit asi za 1500 korun, jejich kvalita je ovšem sporná a občas je s těmito nejlevnějšími modely víc práce než užitku. Jaký bychom tedy doporučovali?

Acer Iconia Tab B1

Je tomu pár týdnů, co Acer uvedl na náš trh Iconia Tab B1 a nasadil u něj velmi agresivní cenu, kterou se snaží konkurovat těm nejlevnějším výrobcům, přitom ale tablet zaštiťuje svým jménem renomovaného (alespoň co se tabletů týče) výrobce. Cena začíná na moc příjemných 3333 korunách a za své peníze dostanete tablet vybavený Androidem 4.1 s IPS displejem a rozlišením 1024 × 600 bodů. V nabídce je také dvoujádrový procesor (1,2 GHz) a 512MB RAM. Vnitřní paměť má velikost 8 GB a je rozšiřitelná pomocí paměťových karet. Zpracování by mělo být v kategorii levných tabletů na nadstandardní úrovni a oproti většině konkurence zde nechybí GPS. Podle nás se jedná o skvělou koupi v poměru cena/výkon.

d08670fa2c098c3d0af1bee79ced1d27

Graf ceny produktu Acer Iconia Tab B1 NT.L15EE.003 poskytuje server Heureka.cz Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Nexus 7

Ano, bez tohoto tabletu se náš výčet určitě nemůže obejít. Nexus 7 se Googlu ve spolupráci s Asusem opravdu povedl, o čemž svědčí i to, že úspěšně v prodejích zatápí konkurenčnímu iPadu. Prvním lákadlem je jistě cena, která začíná na méně než 6 tisíci korunách. Tím druhým je kvalitní zpracování a výkonný hardware – v těle Nexu tepe výkonný procesor Tegra 3, se kterým nebudete mít problém ani při náročnějších hrách, dále zde máme 1GB RAM, kvalitní IPS displej s rozlišením 1280 x 800 bodů a samozřejmě nechybí Wifi, GPS a Bluetooth. Třetím lákadlem je přímá podpora od Googlu, která zaručuje vždy aktuální verzi systému Android, nyní ve verzi 4.2. Tablet se prodává ve dvou verzích, přičemž ta levnější má 16 GB vnitřní paměti a ta dražší má 32 GB + 3G modul, takže po dokoupení simkarty s mobilním internetem může být vaše dítě online celý den.

nexus-7-tablet_r1_c1

Graf ceny produktu Google Nexus 7 16GB poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Nebo něco úplně jiného?

Mobily, tablety… ale co dál? Samozřejmě se nemusíte omezovat na tyto dvě kategorie. Můžete zkusit být trochu originální. Co takhle androidí mini PC? Jedná se o maličký (cca velikost flash disku) počítač, který běží na Androidu, a který stačí připojit k nějakému externímu zobrazovači (monitoru či televizoru). Jedním z nejznámějších mini PC je Rikomagic MK802. Dnes je nabízena již třetí generace tohoto přístroje, která běží na Androidu 4.1 a má v sobě dvoujádrový procesor Rockchip RK3066, 1GB RAM a 8 GB vnitřní paměti. A k čemu takové zařízení vlastně slouží? Poté, co mini PC připojíte třeba k monitoru nebo k televizi, je třeba připojit další periferie, kterými jej budete ovládat. Tzn. myš, klávesnici nebo třeba gamepad na ovládání her. Pak můžete zařízení využívat, jakkoli se vám zamane. Třeba jako domácí multimediální centrum, na kterém spustíte filmy, hry, můžete projíždět web atd. Možnosti jsou široké a na krabičku, která stojí méně než 2 tisíce korun, toho umí opravdu hodně.

48414as

Graf ceny produktu RIKOMAGIC MK802 III poskytuje server Heureka.cz Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Rádi byste koupili nějakou drobnost a vaše dítě již vlastní nějaké (nejen) androidí zařízení? Pak můžete zvážit nákup sluchátek. Před pár dny jsme jedny přímo recenzovali. Pokud by se vám nezamlouvala, mrkněte na komentáře pod článkem, kde najdete spoustu zajímavých tipů.

resized_500x133_MA200_All_Colors

Pokud nemáte hluboko do kapsy, skvělým dárkem může být nějaká high-tech hračka. Třeba kvadrokoptéra AR Drone, o jejíž první generaci jsme psali zde. Od té doby již nějaký čas uplynul a na trhu je už druhá generace AR Drone, která nabízí možnost natáčení HD videa, odolnost proti dešti a další vylepšení proti první generaci. Nejedná se však o levnou záležitost a cena začíná na zhruba sedmi tisících korun.

c

Graf ceny produktu Parrot AR.Drone 2.0 žlutá poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Další takovou hračkou je robotická koule Sphero, se kterou jste se mohli setkat na jedné z našich akcí (např. na AndroidRoadshow). Kouli ovládáte pomocí Androida, můžete různě měnit barvy a hrát originální hry, které si stáhnete na Google Play. Také se ale nejedná o nic levného – stojí asi 4000 korun.

sphero-induction-charger

Pomozte dětem ve studiu a vybavte zařízení správnými aplikacemi

V případě, že se rozhodnete pro koupi zařízení s Androidem, nebylo by špatné toho využít k motivaci dětí do dalšího učení tím, že na dané zařízení předinstalujete aplikace, které učiní studium mnohem zábavnějším a interaktivnějším.

Android-To-School

Nepostradatelnou věcí je nějaký kancelářský balík, který umožní otevírání a editování základních typů dokumentů. Spousta výrobců mývá alespoň nějaký základní balík v zařízení předinstalován. Ale co když ne? Na Google Play je takových kancelářských balíků velké množství, ale ve verzi zdarma umožňují pouze prohlížení, nikoliv editaci souborů. Výjimkou je Kingsoft Office, který nabídne všechny služby zdarma. Pokud by vám (respektive vašim dětem) z nějakého důvodu nevyhovoval, můžete si například vybrat z kancelářských balíků, které se objevily v našem seriálu SvětAndroida doporučuje.

Co dál? Tak třeba kalkulačku, aby se dětem lépe počítalo. Nějaké to základní počítadlo je součástí výbavy prakticky všech telefonů, ale na GPlay najdete lepší volby. Nejrozšířenější a nejznámější je asi RealCalc, která nabízí více možností, než leckterá vědecká kalkulačka. Potom mohu doporučit velmi zajímavou aplikaci MyScript Calculator, která rozpoznává znaky psané prstem a převádí je do digitální podoby. Už žádné krkolomné přepisování příkladu do kalkulačky. Zde stačí příklad opsat tak, jak jej vidíte a hned máte výsledek. Jednoduše geniální. Pro další kalkulačky vás opět odkáži na náš seriál SA doporučuje.

android-training

Další důležitou věcí je slovník. Jeden z nejlepších poskytuje samotný Google, jeho nevýhodou ale je, že pro práci vyžaduje připojení k internetu, které spousta školáků nemá k dispozici. Řešením jsou například slovníky od společnosti DIC-O, které fungují i offline.

A dále záleží na vaší představivosti a na zájmech a staří vašeho dítěte. Užitečný může být třeba rozvrh hodin, některým dětem (a nejen jim) může pomoci aplikace Nauč se pravopis nebo přehled matematických vzorců. Zajímavě taky vypadaly aplikace od českých vývojářů PQM Software, na které jsem při procházení Google Play narazil, a které jsou určeny spíše pro menší děti. Prostě stačí hledat a výsledkem může být dárek (tablet, telefon), který nejen potěší, ale opravdu dětem pomůže v dalším rozvoji a bude je bavit se s ním učit.

Toto jsou tedy naše osobní tipy, ale jistě jsme nepokryli celé spektrum zajímavých zařízení nebo aplikací, a proto pokud vás napadne cokoliv, co tu chybí, neváhejte se podělit v komentářích.

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)