Android vs. iOS: 5 věcí, které můžeme jablíčkářům závidět

Android vs. iOS

Portál Svět Androida žije systémem od Googlu. Naši čtenáři ale sami ví, že čas od času si i my v redakci vyzkoušíme produkty konkurence, abychom měli představu, kam se jiné platformy posouvají. Dnes si představíme častý souboj Android vs. iOS a ukážeme si 5 věcí, ve kterých řešení od Applu vyniká.

Android vs. iOS

  1. 3D Touch
  2. Diktování hlasem
  3. Práce s textem
  4. Spotlight
  5. Spolupráce s Macbookem

Zkouška zakázaného ovoce?

Testy zařízení od Applu u nás nejsou žádnou výjimkou, přinesli jsme vám hned několik recenzí nejnovějších iPhonů. Vždy se snažíme zhodnotit, jak na nás telefon od konkurence působí. Jistě, vždy je to pohledem uživatele Androidu (a nijak to netajíme), ale snažíme se objektivně přiznat, pokud v něčem iPhone vyniká. A to je i předmětem dnešního článku. Jako uživatel, který řadu let používá Android, jsem vyměnil dosavadní Honor 9 za iPhone 7 a zkusil jej používat měsíc jako hlavní telefon.

Výsledkem je 5 bodů, ve kterých iPhone nad Androidem vyniká. Nejedná se o žádné papírové hodnoty či parametry, ale reálné funkce a pocity z používání. Často se tak jedná o věci, které ze specifikací nebo nějakých porovnání obou platforem nevyčtete. Objeví se až v momentě, kdy telefon začnete delší čas používat.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-displej

1) 3D Touch – praktická vychytávka

Tuto funkci představil Apple již v šesté generaci iPhonů – displej telefonu dokáže reagovat na tlak prstu a podle toho i nabízet jiné volby. Na papíře vypadá tato funkce zajímavě, o něco horší to bylo v recenzi v praxi, kdy jsme si na to extra nezvykli. Po delší době používání (a stálého připomínání, že tu něco takového je) jsme se však naučili tuto funkci používat. A stalo se z toho něco, co budeme na Androidu postrádat. O co jde? Pokud například na nějakou ikonu na ploše zatlačíme silněji, zobrazí se další akce (něco podobného už umí moderní Launchery v Androidu). Díky podpoře v iOS je nabídka akcí na ploše bohatší než u Androidu.

A hlavně lze 3D Touch používat i v jiných částech systému – třeba při přepnutí do jiné aplikace, při výběru akce s kontaktem, náhledu zpráv a mnoho dalšího. Je potřeba si na tuto funkci nějaký čas zvykat, pak už se ale jedná o neodmyslitelnou součást, která šetří čas a usnadňuje práci.

Android vs. iPhone-5

2) Praktické diktování hlasem

Další bod souboje Android vs. iOS patří zadávání textu. Klávesnice je v iOS naprosto tragická (nad argumentem, že je to o zvyku, se vždy jen lehce pousmějeme) a po pár dnech jsme nuceně museli sáhnout alespoň po Swiftkey (která je i tak poloviční oproti Androidu). V čem je ale iPhone daleko před Androidem, je diktování textu. Než nás nařknete z nevědomosti, že Android přeci také podporuje diktování hlasu v češtině, si vyzkoušejte nadiktovat celou větu i s interpunkčními znaménky. Ano, nejde to. Krátké spojení tedy nadiktujete, celý e-mail ale bez zásahu do klávesnice bohužel ne.

A právě v tom je iPhone neskutečně napřed. Tam lze diktovat nejen tečky, čárky, vykřičníky či otazníky, ale i třeba nový řádek. Nebyl tedy problém nadiktovat celý e-mail, aniž bychom museli sahat do klávesnice. Jistě, nefunguje to vždy na 100 % a občas vám telefon rozumí trochu jiné slovo, výsledky jsou ale v porovnání s Androidem výrazně lepší. Tedy hlavně co se týče nutnosti zasahovat do textu ručně.

Android vs. iPhone-diktovani

3) Vychytávky při práci s textem

Po vyměnění klávesnice za Swiftkey se dalo i na iPhonu již celkem slušně psát ručně, navíc se přidávají další benefity. Velice šikovnou funkcí je znovu 3D Touch, kterým při silném stisku klávesnice můžeme následně tahem prstu do stran posouvat kurzor v textu i jej označovat. Apple tak krásně vyřešil častý problém, kdy potřebujeme kurzor přesunout na přesně dané místo a běžným způsobem to není úplně snadné.

Druhou vychytávkou jsou klávesové zkratky, tedy ve smyslu doplňování delšího textu za kratší sekvenci. Pokud například často píšete svoji emailovou adresu, nemusíte ji vypisovat ručně, ale jen si zvolit nějakou zkratku (třeba pouze 3 písmena). To vám při psaní a vyplňování formulářů na webu může ušetřit spoustu času. Funkce je navíc integrovaná přímo v systému a není tedy podmíněna žádnou aplikací třetích stran. Dokonce i SwiftKey na tyto zkratky reaguje a nabídne vám to jako první predikci.

Android vs. iPhone-klavesnice

4) Vyhledávání přes Spotlight

Věc, která je známá ze systému MacOS, sídlí i v mobilní verzi systému od Applu. Díky Spotlight můžete vyhledávat všelijaké informace v telefonu – stačí táhnout prstem směrem dolů na domácí obrazovce a zadat dotaz. Telefon prohledá všechna možná zákoutí – kontakty, e-maily, zprávy, konverzace i nastavení a naservíruje vám relevantní výsledky. Toho lze krásně využít při hledání kontaktů (a třeba rychlé napsání na WhatsApp) nebo při hledání nastavení některé funkce. Toho jsme zejména v počátcích využívali opravdu hodně a podobná funkce na Androidu chybí. Asistent Google zatím tak daleko není.

Android vs. iPhone-spotlight-2

5) Propojení s Macbookem

Dnešní souboj Android vs. iOS zakončíme bodem, který rozhodně není relevantní pro všechny majitele. Dotkne se totiž jen těch, kteří již vlastní Macbook od Applu. Pak totiž můžete těžit z benefitů jedné platformy. A protože je to i náš případ, zmíníme to na závěr také. Pokud máte v obou zařízeních stejné Apple ID, můžete hravě vyměňovat data mezi zařízeními. Zaujala nás například možnost telefonování nebo psaní SMS skrze Macbook (hodí se, pokud pracujete na PC a mobil leží někde poblíž, ale neznámo kde). Výměna dat je přes AirDrop také šikovná a dokonce lze přecházet i mezi otevřenými taby v Safari (používáme však Chrome, takže pro nás nic).

Android vs. iPhone-airdrop

Jak vnímáte souboj Android vs. iOS? Které funkce byste ocenili?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)