Spása i prokletí: Android doplácí na roztříštěnost, odnášíte to i vy

Nexus 5X Nexus 6P nahled

V roce 2007 si dal Google společně s partnery Open Handset Alliance za úkol přinést široké veřejnosti bezplatnou mobilní platformu. Android měl být spásou pro výrobce, vývojáře i konečné uživatele. O devět let později je výsledkem dominantní mobilní operační systém, který na trhu zabírá celých 58,75 %. Co je špatně?

Androidu se daří. Nebo ne?

Na první pohled by se mohlo zdát, že Androidu se nemůže dařit lépe. Čísla faktu bezesporu napomáhají. Oblíbený operační systém ale čelí čím dál ostřejší a hlasitější kritice – Android ironicky doplácí na svou roztříštěnost. Otevřenost a umožnění všem možným výrobcům instalovat systém na libovolná zařízení sice přináší uživatelům velký výběr designů, specifikací i cen telefonů, rovněž ale méně použitelné prostředí a spoustu dalších potíží.

Problém s roztříštěností celé platformy pociťujeme jako uživatelé dnes a denně – nefunkční nástavby výrobců, pomalé nebo žádné updaty, problémy se zabezpečením a následnou opravou nebo rychle systémem zastarávající přístroje. To vše kazí jméno Androidu jako takového a nepomáhá ani kvalitním výrobcům aplikací, kteří software musí přizpůsobovat tisícům zařízení s různými systémy i rozlišením obrazovky.

Spousta problémů

Jelikož konkurence je velká, výrobci se snaží zaujmout všelijak – mimo jiné i speciálními nástavbami, které jsou často vizitkou celé firmy. Ne vždy se však krok povede – na trhu nalezneme jak funkční nástavby, jež uživatelé opěvují, tak i nepovedené pokusy. Ačkoli zásahy mohou přinést zajímavější design a speciální funkce, rovněž komplikují aktualizace a méně plynulý chod systému.

Apple vs. Android: rivalové bez sebe existovat nemohou

Apple vs. Android, přesněji iOS vs. Android, je vděčné téma, do kterého si jedna nebo druhá strana vždycky ráda kopne. Systémy se od sebe povahou nemohou lišit více – za jedním stojí firma, která systém distribuuje pouze ve svých vlastních zařízeních, kterých každý rok přibude méně, než kolik je prstů na jedné ruce. Systém je exkluzivní bez zásahů zvenčí a zcela spadá pod kompetenci firmy Apple. Na straně druhé strojí Android, o jehož základ se sice postaral Google, v různých podobách a verzích se však nacházel a nachází na bezmála 24 tisících přístrojích.

Oba zásadně odlišné přístupy rodí ovoce, ačkoli se nevýhody nevyhýbají ani jednomu. Shrňme si klady i zápory, které se k roztříštěnému a exkluzivnímu systému vážou:

Android

Klady

+ Velký výběr zařízení.
+ Rozpětí cen u zařízení (dostupné pro každého).
+ Nekonečné možnosti přizpůsobení.

Zápory

– Velmi pomalé nebo žádné updaty.
– Větší bezpečnostní hrozby.
– Kvůli nástavbám méně plynulý systém.

iOS

Klady

+ Rychlé aktualizace.
+ Pouze jedno prostředí (může být chápáno jako nevýhoda).
+ Provázanost.
+ Komponenty na míru.
+ Vyladěnější systém (nikdo do něj nezasahuje).

Zápory

– Nemožnost přizpůsobení.
– Na výběr pouze z několika zařízení.
– Vysoká cena.

Je tedy roztříštěnost negativum nebo pozitivum?

Google vydáváním Nexusů naštěstí situaci s roztříštěností platformy zachraňuje a uživatel vyžadující špičkovou podporu, nejrychlejší aktualizace a povedený hardware, může sáhnout po některém z každoročních Nexusů. Rozhodně však platí, že pojem „roztříštěnost systému“ se u Androidu dá chápat v negativním i pozitivním smyslu – Android by bez nepřeberné nabídky telefonů různých značek a cen, uživatelských ROM a nástaveb zkrátka nebyl Androidem. A aby to vše bylo možné, je potřeba přehlédnout spoustu nedostatků. My Androidu i přes veškeré chybičky dáváme jednoznačně přednost.

Jak vnímáte celkové roztříštění systému Androidu? Je to pro vás spíše negativum nebo pozitivum?

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)