Android pro začátečníky #13: Jak zálohovat důležitá data?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Záloha není důležitá jen pro dobře fungující fotbalový tým, ale své uplatnění najde rovněž v IT průmyslu. O svá data můžete totiž přijít až příliš snadno, obnova je pak mnohdy nemožná. Pojďme si dnes ukázat, jak zálohovat důležitá data z vašeho telefonu.

Proč je důležité zálohovat data?

Spousta uživatelů uchovává v telefonu data, o která by velmi nerada přišla. Může se jednat o fotografie z dovolené, důležité kontakty, poznámky či třeba SMS. Jelikož tato data používáme denně, mnohdy si ani neuvědomíme, že o ně můžeme velmi snadno přijít. Scénářů je hned několik – ztráta či odcizení telefonu, porucha či třeba nepovedená aktualizace nového systému. Co dělat v momentě, kdy nás některá z nemilých situací potká a potřebujeme dostat data zpátky? Většinou už nic. Je pozdě. Jediným a správným ochranným prostředkem je pravidelná záloha, která uchová naše data v bezpečí.

Android pro začátečníky zálohování

 

[alert-note-svetandroida title=”Záloha se vyplatí”]Zálohovat data je téměř nutností. V případě ztráty, poškození či odcizení telefonu totiž o vše jinak přijdete.[/alert-note-svetandroida]

Na disk či do cloudu?

Nahrát si kopii svých dat na pevný disk, flash disk či paměťovou kartu je velice oblíbený a nutno podotknout, že poměrně spolehlivý způsob zálohování (až na životnost jednotlivých médií). Daleko více se dnes ale rozšiřuje záloha do tzv. cloudu, tedy na server, který je přístupný odkudkoliv pomocí internetu. Zkrátka a dobře se data uloží na disk, který není ve vašem počítači, ale kdesi na jiném místě planety a vy se k němu dostáváte skrze internetové připojení. Který způsob je lepší? Na to není jednoznačná odpověď.

android pro začátečníky jak zálohovat

Zatímco data v případě zálohy na vlastní médium máte “pod dohledem” a v bezpečí (dostane se k nim jen ten, kdo má k médiu přístup), u cloudu už takovou jistotu nemáte a nikdy mít nebudete. Ačkoliv vás každý provozovatel cloudové služby ujišťuje, že jsou vaše data v bezpečí, nikdo vám to zaručit nemůže. Už několikrát historie ukázala, že data z cloudu mohou uniknout a dostat se do rukou podvodníků. Do cloudu tedy doporučujeme ukládat především data a informace, které nejsou zneužitelné (nastavení aplikací například).

Zálohování souborů

Nejsnazší zálohu představuje bezesporu prosté překopírování souborů na paměťovou kartu, flash disk či pevný disk počítače. V případě, že chcete data přesouvat na paměťovou kartu, bude se vám hodit nějaký šikovný správce souborů – například ES Správce souborů či X-Plore.

Druhou možností je připojit telefon k počítači, povolit režim MTP (u většiny je povolen automaticky, u některých telefonů je nutné tento režim vybrat v notifikační liště po připojení telefonu). Poté lze obsah telefonu prohlížet přímo přes Průzkumník v počítači s Windows. Při prohledávání telefonu ale možná zjistíte, že najít například fotografie z fotoaparátu či snímky obrazovky není tak snadné. Tento způsob tedy možná využijí spíše zkušenější uživatelé.

Android pro začátečníky -  MTP

AirDroid – snadná záloha obrázků a souborů

Protože najít obrázky v telefonu přes některého ze správců souborů není úplně snadné, máme pro vás užitečný tip. Aplikace AirDroid vám pomůže přesunout obrázky do počítače snadno a rychle. Nebudete navíc potřebovat ani kabel, vše probíhá bezdrátově pomocí domácí Wi-Fi sítě. Aplikaci stačí na mobilním telefonu nainstalovat z Google Play, na počítači zadat adresu http://web.airdroid.com a následně v aplikaci oskenovat QR kód (ikonka QR kódu vedle webové adresy). Poté lze přímo z prostředí prohlížeče prozkoumávat obrázky (a další data) v telefonu a velmi snadno je stahovat do počítače – na ploše stačí vybrat Soubory nebo Obrázky, najít kýžený obsah, kliknout pravým tlačítkem a dát Stáhnout jako zip. V případě Obrázků ke stažení poslouží ikonka Stáhnout.

Android pro začátečníky AirDroid

Google Disk či Dropbox – do cloudu snadno a rychle

Pokud byste přesto svá data chtěli svěřit cloudu (tedy ne fyzicky do vašeho přístroje ani jiné médium), nejsnazší je použít známé cloudové úložiště Google Drive (které lze využívat bez registrace díky vytvořenému Google účtu), nebo Dropbox. Obě služby jsou srovnatelné a záleží na vašich sympatiích. Pro začátek se přikláníme k použití Google disku, neboť odpadá nutnost registrace. Postačí stáhnout aplikaci Disk (pokud již není ve vašem telefonu) a přihlásit se ke svému Google účtu. Následně postačí kliknout na ikonu 3 čárek v horním levém rohu a vybrat Nahrávání. Zde ikonou plusu v pravém spodním rohu můžete zvolit, zda chcete do cloudu nahrát složku, soubor či vytvořit nové dokumenty.

[appbox googleplay com.google.android.apps.docs]

Jak zálohovat kontakty?

První způsob, jak zálohovat kontakty, jsme si již ukázali v jednom z předchozích dílů. Postará se o to samotný Google účet, do kterého lze kontakty ukládat. Ty jsou pak k dispozici v libovolném zařízení a není potřeba se o jejich zálohu starat (jsou v cloudu). Sami ale cítíte, že opět může teoreticky dojít k úniku informací.

Druhou možností je využít exportu přímo v aplikaci Kontakty či Lidé. Zde povětšinou nalezneme volbu Import/Export, kde následně vybereme volbu Exportovat do úložiště. Jak to u Androidu bývá, nemusí být názvy voleb stejné u každého telefonu. Všechny kontakty jsou následně uloženy do jednoho souboru, který lze najít v libovolném správci souborů a přetáhnout například na paměťovou kartu či překopírovat do počítače (viz úvod článku).

Jak zálohovat SMS?

Rozdíl v uchovávání SMS se liší od uživatele k uživateli. Zatímco někteří veškeré konverzace mažou ihned po přečtení (ať už ze zvyku či pro jistotu), jiní si sladká psaní schovávají dlouhá léta. Takovým uživatelům se jistě bude hodit záloha. Android takovou možnost povětšinou sám nenabízí, lze ale využít jednoduché aplikace, které se o to postarají.

[appbox googleplay com.zegoggles.smssync]

Jak zálohovat nastavení aplikací?

Tato funkce by se náramně hodila téměř každému uživateli. Bohužel. Android je v tomto ohledu stále poněkud omezený. Tuto funkci totiž podporuje až nejnovější Android, který ale není pro drtivou většinu dostupný. Co nám tedy zbývá? Použít lze oblíbenou aplikaci Titanium Backup, která ale ke své plné funkci potřebuje oprávnění ROOT (tomu se budeme věnovat v jiném dílu, telefon “z výroby” ovšem ROOT nemá).

Dalším způsobem, jak zálohovat aplikace i s nastavením, je použití aplikace Helium. Podrobný popis a návod naleznete v samostatném článku Helium: snadná záloha a obnova aplikací i dat bez nutnosti rootování.

Pomohou i vývojáři jednotlivých aplikací – nezřídka totiž samotná aplikace nabízí možnost své nastavení uložit do souboru či přímo do cloudu. Tento způsob doporučujeme především u důležitých aplikací, kde si nastavení hodně ceníte. Pokud byste tímto způsobem měli zálohovat všechna nastavení aplikací (u kterých to jde), možná byste u toho strávili déle než jejich opětovné ruční nastavení po nové instalaci.

Pokud si pouze přejete zálohovat nainstalované aplikace, ale již nevyžadujete uchovat jejich nastavení, můžete využít celou řadu specializovaných nástrojů. Doporučujeme například App Backup & Restore. Po označení aplikací, které chceme zálohovat, a stisknutí tlačítka Zálohovat budou aplikace uloženy do zvolené cesty v nastavení (viz obrázek). Odtud je můžete opět pomocí způsobů výše zálohovat (nahrát na paměťovou kartu, do počítače či rovnou do cloudu).

Závěr

V 13. pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky jsme si vysvětlili, proč a jak je důležitá zálohovat svá data. V dalším díle si ukážeme, jak používat Bluetooth ve svém telefonu.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)