Android pro začátečníky ­#19: Jak vyzrát na hromadnou dopravu v telefonu?

Android pro začátečníky

Cestování za prací, výlety či prostě jen tak skrze hromadnou dopravu známe všichni. Stejně tak situace, kdy nevíme, na jaký autobus či vlak nastoupit, kdy jede apod. Pojďme si dnes ukázat několik tipů, jak nám chytrý telefon pomůže s hromadnou dopravou.

Jak nám chytrý telefon pomůže s hromadnou dopravou?

Pojďme si nejprve položit otázku, proč bychom vlastně měli telefon v těchto situacích potřebovat. Odpověď je velmi snadná – nikdo v hlavně nenosíme databázi dopravních spojení, ne vždy jsou takové údaje dostupné (stržená tabulka na zastávce adpo.) a hlavně kolikrát ani nevíme, kudy se na zastávku vydat. Telefon nám tedy může pomoci:

  • vyhledat spoj a zobrazit jeho čas, trasu, zastávky apod.
  • dovést na zastávku a další spoje
  • prozradit zpoždění
  • zarezervovat či koupit jízdenku

Android pro začátečníky

Jízdní řády – neocenitelný pomocník

Největší využití rozhodně najdou jízdní řády, které máme díky telefonu ihned po ruce. Nejedná se přitom o klasické papírové jízdní řády, které by snad byly jen uloženy do elektronické podoby. Jedná se o šikovné aplikace, do kterých stačí zadat místo odjezdu, příjezdu a čas. O zbytek se postarají. Přesně vám prozradí, na kterou linku máte nasednout, přesný čas odjezdu i příjezdu, počet zastávek a dokonce i zpoždění.

Online, nebo offline?

Aplikací na jízdní řády existuje více, u nás se ale prosadily zejména 3 – Pubtran, IDOS a CG Transit. První dvě zmíněné jsou k dispozici zcela zdarma, ale ke svému běhu vyžadují internetové připojení.

[appbox googleplay cz.fhejl.pubtran]

[appbox googleplay cz.mafra.jizdnirady]

Trochu stranou stojí CG Transit offline jízdní řády, které po stažení potřebných dat pracují zcela bez internetu. To se hodí pro uživatele, kteří internet v mobilu nepoužívají, nebo jej hodně šetří. Aplikace je sice ke stažení zdarma, za jízdní řády se ale platí roční poplatek (ceny naleznete na oficiální webu).

[appbox googleplay com.circlegate.tt.transit.android]

Google Maps a jízdní řády

Velkou výhodou Google Map, které má většina telefonů již předinstalované, je rovněž podpora hromadné dopravy. Google Mapy sice nemají tak rozsáhlé možnosti jako zmiňované nástroje a rovněž potřebují internetové připojení, mají ale jednu obrovskou výhodu. Dokážou vás odnavigovat k samotné zastávce. To se hodí v případě, že jste na neznámém místě a nemáte vůbec tušení, jakým směrem se k zastávce vydat.

Navigace pomocí městské hromadné dopravy se nachází přímo při výběru navigování, kde lze navolit auto, hromadná doprava či pěšky.

[appbox googleplay com.google.android.apps.maps]

SMS jízdenka – pomocník při nákupu jízdenky MHD

Poslední, ale o to více užitečný nástroj. SMS jízdenka vám pomůže v případě, že se ocitnete ve větším městě bez jízdenky a nechce se vám hledat automaty či jiná prodejní místa. Jednoduše v prostředí programu zvolíte město, druh jízdenky a o zbytek se postará aplikace. Hlídá za vás dokonce i čas, po který je jízdenka platná.

[appbox googleplay eu.inmite.apps.smsjizdenka]

Závěr

Po dnešním díle již každý ví, jak se vyznat v hromadné dopravě a jak mu může telefon pomoci. Za týden si povíme něco o displeji – technologiích, chování k němu či třeba vlivu na baterii.

Android pro začátečníky

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

ikona

SvětAndroida doporučuje: 6 navigací a map

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
21 min. uložit na později

Komentáře (2)