Další část opony odhalena aneb Android N: druhý vývojářský náhled

android_n_ico

Před měsícem Google nečekaně vydal testovací sestavení, označované jako “vývojářský náhled” (“developer preview”), připravované příští verze svého mobilního operačního systému Android N. Nainstalovat a testovat ho od té doby mohou majitelé zařízení Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus 9 LTE, Nexus Player a Pixel C. Necelé dva týdny poté pak následovala první OTA aktualizace, řešící několik problémů s výkonem.

V noci na dnešek vypustil vyhledávací gigant první zásadní update: Developer Preview 2 (číslo sestavení NPC91K), který přináší například vykreslovací API Vulkan, zkratky v launcheru a podporu emotikon Unicode 9. Nová verze také přichází s opravenými chybami týkajícími se například problémů se skrytými bezdrátovými sítěmi. O nejzásadnějších novinkách se Google rozepsal na oficiálním blogu.

Nové vykreslovací API Vulkan

Jednou z novinek Androidu N bude nové vykreslovací API pro 3D grafiku, označované jako Vulkan. Na tomto aplikační rozhraní se Google podílel jako člen neziskového průmyslového konsorcia Khronos a jeho cílem je poskytování dostatečného grafického výkonu při relativně malých nárocích na grafický procesor. V porovnání s Open GL ES nabídne Vulkan nižší zatížení procesoru a v syntetických benchmarcích nabídne v některých parametrech až desetkrát vyšší výkon na jednom jádře. V kombinaci s podporou vícejádrových operací by měl Vulkan nabídnout opravdu citelně vyšší grafický výkon. Právě ve druhém vývojářském náhledu se API Vulkan stává součástí operačního systému Android N. Další informace, určené především vývojářům, lze načerpat na oficiálním blogu.

Fish Tornado Demo with Vulkan

Fish Tornado Demo with Vulkan

Zkratky v launcheru

Pointa zkratek je zhruba tato: aplikace může definovat “zkratky,” které uživatel může aktivovat prostřednictvím launcheru. Skrze ně se pak rychleji dostane k poskytovaným funkcím a akcím. Zkratky zpravidla odkazují na nějakou konkrétní akci v rámci aplikace – například na odeslání zprávy kamarádovi, navigování na souřadnice domova v mapové aplikaci či přehrání další epizody oblíbeného televizního seriálu. Aplikace může publikovat své zkratky pomocí funkcí ShortcutManager.setDynamicShortcuts(List) a ShortcutManager.addDynamicShortcut(ShortcutInfo).

Emotikony Unicode 9

Android N Developer Preview 2 také představuje nový vzhled emotikon Unicode 9 s “polidštěnými” obrázky. Implementace podpory emotikon Unicode 9 však primárně leží na bedrech vývojářů klávesnic a komunikačních aplikací. Aktualizace také zavádí podporu variací pleťových odstínů a piktogramů, jako jsou slanina, selfie a tvář v dlaních.

Android N Developer Preview 2 také představuje nový vzhled emotikon Unicode 9 Android N Developer Preview 2 také představuje nový vzhled emotikon Unicode 9

Další novinky v Android N Developer Preview 2

Aktualizace dále přináší změny API, odrážející postupné vylepšování funkcí, jako je podpora práce ve více oknech (vývojáři nyní mohou zadat minimální výšku a šířku okna své aplikace pro určitou činnost), oznámení a další. Podrobnosti lze najít v rozdílové zprávě.

Kromě toho došlo k opravě několika chyb a problémů, včetně těch, které hlásí sami uživatelé, kteří si testovací verzi nainstalovali.

Jak získat Android N Developer Preview 2?

Nejjednodušším způsobem, jak se dostat k testování Androidu N, je registrace kompatibilního zařízení na stránce program testování beta verze Androidu. Stačí navštívit tuto stránku a zvolit podporované zařízení (musí se jednat o Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player či Pixel C). Na zařízení, která do programu přihlásíte, následně přijde aktualizace OTA s nejnovější beta verzí Androidu N. Další aktualizace pak obdržíte automaticky standardní cestou. Musíme však upozornit, že se jedná o nestabilní ještě nevydané verze a mohou obsahovat chyby a vady.

Další možností jsou takzvané “tovární obrazy” (“factory images”), které lze stáhnout a obvyklým způsobem “flashnout” do zařízení. Připraveny jsou také aktualizační OTA soubory, jimiž lze provést aktualizaci pomocí příkazu adb sideload.

Zdroje: Android Developers Blog, Android Central, Android Police, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)