Nový Android 5.1.1 opravuje správu paměti a přináší 33 dalších změn

android511_ico

V posledních několika týdnech je Google poměrně hodně aktivní v poskytování různých aktualizací. Jedna z posledních novinek je ale skutečně podstatná – náš milovaný Android byl aktualizován na verzi 5.1.1!

Jak naši pravidelní čtenáři jistě vědí, v sobotu se objevily první oficiálnější informace o nové verzi operačního systému Android s číslem 5.1.1 (viz aktualita Jirky Pernicy Android 5.1.1 (ne)oficiálně představen!; již počátkem dubna byla tato verze k vidění ve vývojářském SDK). Tovární obraz („factory image“) Androidu 5.1.1 je již dokonce ke stažení na oficiálním webu, nicméně v tuto chvíli překvapivě pouze pro zařízení Nexus Player (jedná se o sestavení LMY47V – 5.1.1_r1). O něco později pak Google vydal Android 5.1.1 do AOSP (Android Open Source Project) a spolu s tím byl zveřejněn i seznam provedených změn proti předchozí verzi.

Android 5.1.1 je k dispozici pro  pro zařízení Nexus Player Android 5.1.1 je k dispozici pro zařízení Nexus Player

Co přináší Android 5.1.1?

Celkem bylo provedeno 34 změn, přičemž většina z nich spadá buď do kategorie základních funkcí OS, dekódování multimédií a jejich zpracování nebo se týká telefonování. Aktualizace by také měla opravit poslední dobře zdokumentovaný a podstatný únik (respektive nevracení) paměti. Problém nevracení paměti byl poprvé zaznamenán v listopadu v Androidu 5.0 Lollipop a teprve koncem prosince, po vydání aktualizace na Android 5.0.1, vývojáři přislíbili jeho vyřešení v „budoucí verzi“. Vzhledem k tomu, že část uživatelů, kteří aktualizovali na Android 5.1, stále hlásila výskyt tohoto problému, byla očekávána jeho oprava v některé z následujících verzí. Lze předpokládat, že to bude právě Android 5.1.1, který snad přinese konečné řešení.

Podívejme se na seznam provedených změn:

  • Vyřešeny potíže s fungováním fotoaparátu na zařízeních Nexus 5 a Nexus 6, kde se v některých případech stávalo, že aplikaci nebylo možné spustit.
  • Aktualizované jádro systému.
  • Opraveny problémy se správou operační paměti.
  • Opravena detekce vložené SIM.
  • Vyřešeno skrývání tlačítka pro ukončení hovoru.
  • Opraven problém při přehrávání příchozího vyzvánění z externího reproduktoru při připojených sluchátkách.
  • Vylepšení spolupráce s Chromecastem.
  • Několik oprav týkajících se bezpečnosti, zejména v souvislosti s grafikou ve formátu PNG.

Kromě výše uvedených byly v nové verzi učiněny i mnohé další změny, vedoucí ke zvýšení stability a výkonu systému, ale neočekáváme žádné nové funkce. Kompletní seznam změn naleznete na webu Android Police.

V současnosti je aktualizace k dispozici pouze pro přehrávač Nexus Player V současnosti je aktualizace k dispozici pouze pro přehrávač Nexus Player

Jak jsme již uvedli, v současnosti je aktualizace k dispozici pouze pro přehrávač Nexus Player, nicméně v dohledné době očekáváme její vydání pro další zařízení řady Nexus, a to nejprve na stránce Factory Images for Nexus Devices, následně pak i obvyklou formou OTA („Over the Air“ – „vzduchem“). Nedočkavcům jistě přijde vhod náš článek Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA! – v něm uvedený postup bude platit i pro instalaci Androidu 5.1.1.

Pohotově na nový Android reagovali vývojáři alternativní ROM CyanogenMod, kteří jsou pilní jako včelky a prakticky okamžitě oznámili, že noční sestavení („nightly builds“) budou postavena právě na verzi 5.1.1. Na následujícím videu můžete na vlastní oči vidět, jak svižně běhá CyanogenMod 12.1 s posledním Androidem na telefonu OnePlus One.

Скорость CyanogenMod 12.1 (Android 5.1.1) на OnePlus One

Скорость CyanogenMod 12.1 (Android 5.1.1) на OnePlus One

Vydání další verze možná neudělá radost velkým výrobcům, z nichž mnozí půl roku po představení Lollipopu teprve vydali aktualizaci na verzi 5.0.2. Android 5 má přitom zatím jen 5,4% podíl na celkovém zastoupení všech verzí tohoto operačního systému.

Zdroje: 4PDA, Phandroid, CyanogenMod Google+, Android Police, Android Police, ARS Technica, XDA Developers, Android Central, Android Authority, NDTV, Giga, Golem, Neowin.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)